Belföld
Orbán: Új korszakhoz új eszközök kellenek
Orbán Viktor: Itt az ideje, hogy a közép-európai államok a korábbiaknál bátrabban hallassák a hangjukat
A magyar álláspont az, hogy az Európai Unióban a szerződéseket, köztük a pénzügyi szerződéseket, be kell tartani - közölte Orbán Viktor a José Manuel Barroso európai bizottsági elnök, Johannes Hahn regionális ügyekért felelős uniós biztos és a visegrádi (V4) kormányfők részvételével rendezett tanácskozáson. Hangsúlyozta, Magyarország elutasítja az uniós alapszerződés "lopakodó" módosítását, a fiskális paktum egyes szakaszainak esetleges hatályon kívül helyezését pedig életveszélyes kísérletnek tartja.
A bevándorlás ügyében a magyar kormány véleménye az, hogy az EU-n belül biztosítani kell a munkaerő szabad áramlását, az unión kívülről érkező bevándorlást azonban le kell állítani, jelentősen le kell fékezni - fejtette ki a miniszterelnök. Szerinte ha a kontinensnek képzett munkaerőre van szüksége, akkor a meglévő, de képzetlen munkaerő-tartalékára kellene költenie, így például a magyar roma közösség képzésére. Szólt arról is, hogy Európának a megújulásához tiszteletben kell tartania a múltját, tisztelnie kell a kereszténységet, és meg kell adni a nemzeteknek az őket megillető tiszteletet. "Fontosnak tartjuk mi, magyarok azt is, hogy az a sokunkat bántó magatartás, amely mind a házasságot, mind a családot mint értéket relativizálja, kevésbé legyen harsány és bántó a jövőben" - mondta.
A gazdaságpolitikai kérdésekkel kapcsolatban Orbán Viktor ismét olcsó energiát sürgetett, a foglalkoztatás ügyében pedig úgy foglalt állást: mindenkinek munkát kell adni, ez fogja rendbe tenni a gazdaságot, és ezért az államnak, ha átmenetileg is, nagyobb szerepet kell vállalnia a munkahelyteremtésben. A miniszterelnök beszédében megemlítette, hogy Magyarország nem használta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU által javasolt válságkezelési modellt, egy teljesen különböző stratégiát követett, amiből sok vitája volt az unióval. Ezt követően az Európai Bizottság elnökéhez fordulva kijelentette: köszönetet mond José Manuel Barrosónak a vitákért és az ezek során tanúsított magatartásáért. A bizottsági elnök ugyanis "azon kevés vezetők közé tartozott, aki - bár nyilván szintén elveszthette néha a türelmét, de - mindvégig ragaszkodott ahhoz, hogy a fennálló vitákat kizárólag az érvényben lévő szerződés jogi keretein belül szabad lefolytatni, és a politikát ebből ki kell zárni" - fejtette ki Orbán Viktor.
Bohuslav Sobotka: A strukturális alapok az integráció alappillérei
A cseh miniszterelnök kiemelte: az alapok nyújtotta támogatás hozzájárul a gazdasági növekedéshez és a munkahelyek teremtéséhez. Minden euró, amely uniós forrásokból jut Csehországnak, "egész Európára hatással van", ezért remélhetőleg mielőbb megkezdődhet az új alapok lehívása - mondta.
Hangsúlyozta: Csehország támogatja, hogy Európa a tudásalapú gazdaság irányába mozduljon el, mivel ez növelheti a versenyképességet és a foglalkoztatást.
Bohuslav Sobotka kitért az európai energia-összeköttetések fontosságára is, mivel véleménye szerint ezek szintén az egész uniónak előnyösek.
Donald Tusk: Közösen jól tudjuk hallatni a hangunkat
A lengyel miniszterelnök a konferencián elmondta: "Már rég nem várjuk azt, hogy dicsérjenek minket. Az elmúlt években megtanultuk azt, hogy legyünk magabiztosak abban, amit csinálni szeretnénk. Legyünk biztosak abban, hogy mennyire fontosak vagyunk Európa számára: amikor tudjuk, hogy igazunk van, akkor ezt merjük vállalni Európában" - fejtette ki a visegrádi együttműködésről szólva a lengyel kormányfő.
Donald Tusk hangsúlyozta azt is, szükséges a társadalmak bizalma abban, hogy a visegrádi államok (V4) kormányai jól költik el az európai uniós forrásokat. Fontosnak nevezte ezzel kapcsolatban az átláthatóságot, majd ironikusan megjegyezte - utalva a lengyel lehallgatási botrányra -, hogy kormánya megmutatta, az információhoz való hozzáférés náluk a legjobb a világon.
Robert Fico: fontos a kohéziós politika
A szlovák miniszterelnök szerint a kohéziós politika létfontosságú az EU tagállamainak, e források felhasználásának eredményét látja a leginkább a lakosság - jelentette ki Robert Fico, akinek országa júliustól átveszi a V4 elnökségét.
A V4-ek miniszterelnökei, valamint José Manuel Barroso európai bizottsági elnök és Johannes Hahn regionális biztos részvételével rendezett tanácskozáson Robert Fico kiemelte, hogy a visegrádi országokban - Csehországban, Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában - a közpénzekből megvalósuló beruházások 60-80 százalékánál elsősorban az európai uniós alapok jelentik a fedezetet, Szlovákia esetében 80 százalék ez az arány.
Szorgalmazta, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg, miként csökkenthetők a forráslehívásokhoz kapcsolódó adminisztrációs terhek, és kezeljék rugalmasabban a lehívási határidőket.