Belföld

Önkormányzat 2014. Az óbudai jelölt ott tanult, ahol a jobbikos Kovács Béla

Megtaláltuk Bajnaiék moszkovitáját

Nem úgy sikerült Gegesy Ferenc aláírásgyűjtése a Ferencvárosban, ahogyan azt elképzelte. Az Együtt-PM jelöltje ugyanis az általa felvett ajánlóívek felét adta csak le a választási bizottságnak – értesültünk. Óbudán az Együtt-PM azt a Béres Andrást indítja, aki Moszkvában tanult, ugyanott, ahol a jobbikos Kovács Béla.

Gegesy-Ferenc
Gegesy Ferencnek nem ment túl jól az aláírásgyűjtés (Fotó: MH)

Gegesy Ferenc ferencvárosi Együtt-PM-es polgármesterjelölt múlt hétfőtől a pénteki leadásig az általa felvett kétszáznegyven ajánlóívnek csak valamivel több mint a felét nyújtotta át a helyi választási bizottságnak – tudtuk meg. Ez azért lehet kiábrándító, mert a balliberális sajtóban már előre a választások győzteseként állították be Gegesyt. Vele szemben a jelenlegi polgármester, Bácskai János (Fidesz–KDNP) mind a száz felvett ajánlóívet leadta, neki egy nap elegendő volt az aláírások összegyűjtéséhez.

Deutsch László, a Ferencvárosi Lokálpatrióta Egyesület (FLE) polgármesterjelöltje is leadta az ajánlóíveit. A FLE 2010-ben még Gegesy Ferencet indította a választáson. Deutsch László lapunknak arra a kérdésre, hogy most miért nem támogatják Gegesy jelöltségét, azt mondta, miután Gegesy elveszítette a választásokat, megsértődött. Mint folytatta, a volt polgármester nem volt túl aktív a szervezetben, 2012-ben pedig kilépett az egyesületből. Deutsch László arról is beszélt, hogy Gegesy most egy párt jelöltje, ők viszont a bal- és a jobboldaltól is független szervezet, így saját jelölttel méretik meg magukat a kerületben.

Egyébként Gegesy polgármestersége idejéhez kapcsolódó két ügyben is nyomoznak a hatóságok. Korábban megírtuk, hogy Gegesy volt a felelős a tavaly átadott Budapest Music Centerhez kapcsolódó ingatlanügyletekért, s az ő idején értékesítettek tovább két kerületi, egykori honvédelmi minisztériumi ingatlant, amelyek miatt részben már vádat emeltek, az önkormányzat szerepét pedig elkülönítetten vizsgálják.

Kiderítettük, az Együtt-PM által Óbudán indított Béres András a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében szerzett közgazdászdiplomát. Béres édesanyja orosz nemzetiségű. Az iskola jelenleg az orosz külügyminisztérium felügyelete alá tartozik, de nem titok, hogy a diplomataképző az orosz titkosszolgálattal is együttműködik. Ugyanitt tanult korábban a jobbikos Kovács Béla, a Jobbik európai uniós képviselője. Kovácsot az orosz kapcsolatai miatt kémkedéssel vádolta meg több párt mellett az Együtt-PM is.

Béres felsőfokon beszéli az oroszt és az arabot, de középfokú angolnyelv-tudással is rendelkezik. Forrásaink szerint Béresnek 2010 előtt semmilyen kapcsolata nem volt a III. kerülettel, ekkor lett Óbuda LMP-s polgármesterjelöltje, majd önkormányzati képviselője. Több társával ő is elhagyta az LMP-t és csatlakozott a Párbeszéd Magyarországhoz (PM), amely Bajnai Gordon szövetségese lett. Az önkormányzati választásra a PM Óbudán is „összebútorozott” az MSZP-vel és Gyurcsány pártjával.



Röviden. Ez az én városom! – üvöltötte Suchman

• Feljelentette Suchman Tamást egy párttársa, aki szerint a marcali MSZP-s politikus őt és barátnőjét is megfenyegette, ráborította az asztalt múlt pénteken a marcali piacon, ahol ajánlásokat gyűjtöttek. „Hangfelvétel van arról, hogy Suchman Tamás megfenyegetett, ne merjek pénteken Marcaliba menni aláírásokat gyűjteni, mert ha mégis, akkor meg fog verni” - idézte fel Harján Dávid, az MSZP helyi választókerületi elnöke, a párt megyei listájának harmadik helyén jelöltként szereplő politikus az MTI-nek. Mint mondta, Suchman Tamás kétszer elhajtott előttük az autójával, majd megállt, kiugrott, elindult feléjük és azt kiabálta: „Mit keresel itt? Ez az én városom!” Suchman Tamás az MTI-nek azt állította, az asztalborogatás „véletlen” volt, „megbotlottam” - mesélte. Szerinte minden épp fordítva történt.

• A Fidesz-KDNP debreceni polgármesterjelöltjét, valamennyi önkormányzati képviselőjelöltjét és a pártszövetség Hajdú-Bihar megyei önkormányzati listáját - a pártok közül elsőként - nyilvántartásba vették a választási bizottságok - jelentették be.

• A fővárosi MSZP azt firtatja, mennyit veszítenek az adófizetők azzal, hogy elkészülte előtt átadták a Várkert Bazárt, fizetett-e kötbért a kivitelező. A DK pedig fideszes díszletvárosnak nevezte közleményében a felújított épületegyüttest.

• Ételosztást javasol a főpolgármester-jelölteknek Schmuck Andor. A Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának elnöke szerint a karitatív programok nem szavazatszerző akciók, hiszen a nélkülözők választási hajlandósága alacsony, mintegy ötszázalékos. A pártelnök közölte, felhívásával valamennyi főpolgármester-jelöltet és az őket indító pártokat levélben megkereste, azzal, hogy hozzá hasonlóan három-három napig szervezzenek ételosztást. A 44. születésnapját ünneplő politikus azt kérte barátaitól és ismerőseitől, ajándék helyett vigyenek neki konzervet, amivel a rászorulókat tudja majd segíteni. Eddig Horváth Csaba és Molnár Zsolt szocialista politikusoktól kapott konzerveket.

• A főpolgármester-jelöltekre leadott szavazatok nem vesznek el, mert ha a városvezetői posztért indított jelölt nem nyer is, a jelölőszervezet vagy -szervezetek kompenzációs listájukról képviselőket juttathatnak a Fővárosi Közgyűlésbe, köztük akár a vesztes főpolgármester-jelölteket is – írta az MTI, hozzátéve, Falus Ferenc, a baloldali összefogás jelöltje korábban igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a neve szerepelni fog-e az őt indító pártok kompenzációs listáján.

• Elhunyt Dénes Zsolt, a marcali önkormányzat Fidesz–KDNP-frakciójának vezetője, 52 éves orvos, polgármesterjelölt – közölte az érintett somogyi választókerület országgyűlési képviselője az MTI-vel. Móring József Attila kereszténydemokrata képviselő tudatta, hogy Dénes Zsolt halálát súlyos agyvérzés okozta szombat délután.