Belföld
Nemzetközi családpolitikai eszmecsere
Balog Zoltán: Már nem jelent nagy szegénységi kockázatot a gyermekvállalás
Azonos célok. Balog Zoltán, Novák Katalin és Elzbieta Rafalska (Fotó: MTI/llyés Tibor)
A népességcsökkenést belső erőforrásokra támaszkodva, a családok megerősítésével kell megállítani, és munkaalapú társadalmat létrehozni, amiben egyensúlyban van az egyén, a közösség és az állam felelőssége – hangsúlyozta az emberi erőforrások minisztere tegnap a Külügyi és Külgazdasági Intézetben rendezett Családok a középpontban – családpolitika lengyel és magyar szemmel című konferencián a távirati iroda tudósítása szerint. Balog Zoltán kijelentette, 2010 előtt a gyermekvállalás komoly szegénységi kockázat volt, ez azonban ma már nem így van, mivel Magyarország jelenleg a GDP négy százalékát költi évente családtámogatásra.
A miniszter beszélt a gyed extráról, amit 2015-ben, a bevezetés évében harmincötezren vettek igénybe, a munkahelyvédelmi akciótervről, amit tavaly negyvenezer munkavállaló után igényeltek a munkáltatók, a kötelező óvoda bevezetéséről, az ingyenes óvodai étkezés kiterjesztéséről, a bölcsődeépítési programról és a családi otthonteremtési kedvezményről (csok), amiben 2015 óta huszonhétezer család részesült.
Elzbieta Rafalska, a Lengyel Köztársaság család-, munkaügyi és társadalompolitikáért felelős minisztere bemutatta a Lengyelországban 2015-ben bevezetett 500+ programot, amelynek lényege, hogy a családok a második gyermek megszületésétől gyermekenként havonta ötszáz zlotyt, azaz mintegy harmincötezer forintot kapnak a gyermek 18. születésnapjáig. Jelenleg 2,7 millió családban 3,7 millió gyereknek jár a juttatás, amelynek célja a születésszám növelése. A miniszter tájékoztatása szerint az 500+ programon kívül jár még a családoknak családi pótlék, egyszeri születési támogatás, úgynevezett gólyapénz, a fogyatékkal élő gyermeket nevelőknek ápolási juttatások, valamint szülői támogatások azoknak, akik például
munkanélküliek vagy egyetemisták voltak a gyermekvállalás előtt.
Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár közölte, a családpolitikában józan hangokra, egyenes beszédre van szükség. El kellene érni, hogy minden ország kialakíthassa a saját szabályait, családtámogatási rendszerét anélkül, hogy az Európai Unió beleszólna – szögezte le az államtitkár.
AnyaApaGyerekek
További támogatókat vár az AnyaApaGyerekek nevű európai polgári kezdeményezés, amely – önmeghatározása szerint – összefogás a házasságért és a családért. Célja, hogy „minden országnak megmaradjon a szabadsága a házasság és a család meghatározásában, minden egyéb formáció maradjon az adott tagállam hatáskörében: ha ők elfogadhatónak tartják, hogy egy gyermeket jogilag megfosszanak valamelyik szülőjétől, tegyék, de ezt ne várják el mindenkitől”. Az aláírók kinyilvánítják: a házasság egy férfi és egy nő szövetsége. Eddig ötvenezren csatlakoztak, negyedmillió aláírásra lenne szükség.
(KCS)