Belföld

Nem csitulnak a kedélyek a vasárnapi boltzárral kapcsolatos referendum ügyében

Fidesz: A szocialisták csináltak „balhét” az ügyből

A vasárnapi boltzárról népszavazást kezdeményező Erdősi Lászlóné csütörtökön közölte: határozott álláspontja az, hogy nem ért egyet az üzletek vasárnapi nyitva tartásával, véleménye kialakításában pedig egyetlen párt sem befolyásolta. Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az NVI-nél történtek. A Fidesz szerint a szocialisták csináltak „balhét” az NVI épületénél történt eseményekből.

A Fidesz-frakció szerint a szocialisták „csináltak balhét” a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) népszavazási kérdés kezdeményezésekor; el kell kerülni ilyen helyzet kialakulását, ezért támogatják, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) „tegyen javaslatot a jogszabályi környezet megváltoztatására”.  

Erdősiné: Egyetlen párt sem befolyásolt

"A sajtóban megjelent híresztelésekkel szemben a kezdeményezést mint a közügyek iránt érdeklődő, arról véleménnyel bíró független magánszemélyként tettem meg" - írta herceghalmi keltezésű sajtóközleményében Erdősi Lászlóné, Erdősi László herceghalmi független polgármester felesége.
A kérdése úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek - a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény szerint - továbbra is zárva tartsanak vasárnap?"
Kedden két, a vasárnapi boltzárral kapcsolatos kérdést is benyújtottak a Nemzeti Választási Irodához. Az elsőt Erdősi Lászlóné, a másodikat néhány másodperccel később Nyakó István szocialista politikus. Az MSZP szerint mindez úgy fordulhatott elő, hogy több "kopasz férfi" akadályozta politikusát.
Mivel a népszavazásról szóló törvény szerint egy kérdés benyújtása után már nem nyújtható be azonos tárgyú kérdés az előbbi hitelesítését megtagadó döntés jogerőre emelkedéséig, ha Erdősi Lászlóné kérdése megfelel a jogszabályi előírásoknak, akkor az kerül a Nemzeti Választási Bizottság elé.

Molnár Zsolt: Nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az NVI-nél történtek
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke írásbeli kérdéssel fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) kedden történtek miatt.
Molnár Zsolt közleményében úgy értékelte, hogy az NVI-nél történtek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.
Hozzátette: a nemzetbiztonsági bizottság soron következő ülésén is szerepelni fognak a belügyminiszterhez intézett kérdései, hogy miért nem tett semmit a rendőrség a Nemzeti Választási Irodánál történt, bűncselekmény gyanúját felvető események kapcsán, továbbá hogy hajlandóak-e fellépni "e jelenséggel szemben".
Az MSZP-s politikus azt írta: kedden az NVI épületénél megjelent "verőlegények nem csupán egy állampolgárt akadályoztak meg politikai jogai gyakorlásában, hanem a magyar demokrácia ellen intéztek támadást".
Molnár Zsolt szerint vannak, akik már a magánhadseregek korának eljövetelét vizionálják", ahol a politikai konfliktusokat jogon kívüli eszközökkel, fizikai erővel "rendezik". Ez lényegében a demokratikus, alkotmányos államrend bukását jelentené - közölte, kiemelve: "a politikai provokációk végrehajtására kapható", magánhadseregbe szervezett "kopaszok" nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek azáltal, hogy nemcsak a közrendet zavarják meg, hanem a demokratikus alapjogok gyakorlását akadályozzák.

Kedden délelőtt tömegjelenet volt az NVI Alkotmány utcai épületénél, többen vártak ugyanis arra, hogy a Kúria honlapján megjelenjen a végzés arról, a bíróság elutasítja-e a vasárnapi boltzár ügyében benyújtott népszavazási kezdeményezést. Az épületben megjelentek arra vártak, hogy a bírósági elutasítás után elsőként adhassák le saját kérdésüket. Az MSZP a vasárnapi boltzár eltörléséről szóló népszavazási kérdését akarta leadni, de egy magánszemély néhány másodperccel megelőzte. A szocialisták szerint mindez úgy fordulhatott elő, hogy több "kopasz férfi" akadályozta politikusukat. Aznap a Fidesz elhatárolódott a történtektől, míg az ellenzéki pártok szerint diktatúrákba illő bűncselekmény történt.

MSZP: Trócsányi László személyesen felel az NVI-nél történtekért
Az MSZP szerint Trócsányi László igazságügyi miniszter személyesen felel mindazért, ami kedden az NVI épületében történt.
Harangozó Tamás, a párt frakcióvezető-helyettese közleményében azt írta: az NVI-nél történt "gyalázatos jogsértések után a verőemberek kormányának igazságügyi minisztere, Trócsányi László ne a kormány népszavazását dicsérje, hanem azonnal adja be a lemondását!".
Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának szocialista alelnöke kiemelte: fél évvel ezelőtt még a választási szervek is hivatalosan jelezték, hogy a népszavazást szabályozó törvények a jelenlegi formájukban alkalmatlanok, jelentős módosításra szorulnak. Trócsányi László ennek ellenére semmit sem tett ennek a tűrhetetlen helyzetnek a megváltoztatásáért. Harangozó Tamás hozzátette: még Orbán Viktor kormányfő is "szerencsétlennek nevezte" a jelenlegi törvényi szabályozást, és méltatlannak az NVI-nél lejátszódott jeleneteket. Ehhez viszont az MSZP-s képviselő szerint a kormányfő egy "félmondatot felejtett el hozzátenni", miszerint: "a botrány miatt leváltja az igazságügyi miniszterét" - írta Harangozó Tamás.

Az LMP a népszavazási és a választási törvény módosítását kezdeményezi
A Lehet Más a Politika (LMP) a jövő héten kezdeményezi a népszavazási és a választási eljárásról szóló törvény módosítását, hogy érvényes és eredményes népszavazási kezdeményezéseket tehessenek az emberek - jelentette be csütörtökön Zalaegerszegen tartott sajtótájékoztatóján az ellenzéli párt társelnök-frakcióvezetője.
Schiffer András kifejtette: "ha a miniszterelnök nem fél a néptől, az emberektől", akkor támogatja, hogy "könnyebbé tegyük az emberek számára, hogy érvényes és eredményes népszavazásokat kezdeményezzenek országosan és helyben is, illetve visszaállítanánk a népi kezdeményezés intézményét".
A LMP politikusa úgy fogalmazott: javaslataik kitérnek arra is, miként lehet bezárni a választási törvénynek azokat a kiskapuit, amiket "gátlástalan verőemberekkel is kihasznál a Fidesz, hogy kiüresítse a népszavazás intézményét".