Belföld

Molnár és Botka baráti hangulatú megbeszélést folytattak

Kiszelly Zoltán szerint Molnár Zsolt "beállt ismét a sorba", de a gondok megmaradtak

Baráti hangulatúnak nevezte Molnár Zsolt szocialista elnökségi tag a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden azt a megbeszélést, amelyet előző nap folytatott az MSZP miniszterelnök-jelöltjével.

A találkozót azután tartották, hogy Botka László egy múlt heti interjúban az MSZP álláspontjával ellentétesnek minősítette Molnár Zsoltnak a szövetségi politikával kapcsolatos nyilatkozatát. Válaszul Molnár Zsolt abszurdnak nevezte, amit a miniszterelnök-jelölt mondott. 

Molnár Zsolt kedden azt hangsúlyozta: nem személyes konfliktusról volt szó, és a baráti hangulatú megbeszélésen kompromisszumok születtek. Kérdésre válaszolva elmondta: nem volt fenyegetés, presszió, Botka Lászlóval kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: köztük nincs egyetlen elvarratlan szál sem.

A politikus megerősítette azt a sajtóhírt, amely szerint hónapokkal ezelőtt elvesztette a laptopját egy repülőgépen Madridban. Közölte: a konzulátus közbenjárására visszakapta a számítógépet. Molnár Zsolt elmondta: a laptopon minősített információt nem tárolt, és a gépet több kód is védte.

Molnárgyula-Botka-HRFotó: Hegedüs Róbert/Magyar Hírlap

Botka: koordinálja Tóth József az MSZP fővárosi választási felkészülését!
Az MSZP miniszterelnök-jelöltje azt javasolja, hogy a szocialisták legsikeresebb fővárosi polgármestere, Tóth József (XIII. kerület) koordinálja az MSZP budapesti választási felkészülését.

Botka László kedden Budapesten sajtótájékoztatón közölte, javaslatát a párt országos választási bizottságával még kedden ismerteti.
Kiemelten fontosnak tekintik a fővárost, több közvélemény-kutatás is azt mutatja, hogy a budapestiek többsége kormányváltást akar - mondta.
Botka László hozzátette: az a cél, hogy megnyerjék mind a 18 fővárosi választási kerületet.
Biztató jel, hogy minden valós közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a budapestiek döntő többsége kormányváltást akar - tette hozzá. Ezért kívánnak Budapesttel kiemelten foglalkozni mind a jelöltkiválasztás, mind a szövetségesek megtalálása, mind a budapestieknek szóló önálló program létrehozása szempontjából - részletezte.
Botka László azt mondta, ha javaslatát az ovb elfogadja, Tóth József teljes körű felhatalmazást kap, hogy a parlamenti választásokat előkészítse Budapesten.

Szólt arról is, hogy a Demokratikus Koalícióval (DK) is szeretne szövetséget kötni, mint ahogy minden kormányváltást akaró szervezettel.
Arra a felvetésre, hogy a DK Gyurcsány Ferenc pártelnök nélkül nem állapodik meg az együttműködésről, Botka László közölte, minden demokratikus politikusnak végig kell gondolnia a saját felelősségét és el kell döntenie, hogy saját politikai túlélése vagy pedig a kormányváltás a fontos a számára. Bízom abban, hogy ezt Gyurcsány Ferenc megteszi - tette hozzá.

Botka-Molnár Gyula-HR
Fotó: Hegedüs Róbert/Magyar Hírlap

A Molnár Zsolttal, az MSZP országos elnökségi tagjával kapcsolatos vitájáról azt mondta, az MSZP májusi kongresszusa hatalmas többséggel elfogadta az MSZP politikai stratégiáját. Innentől kezdve minden kormányváltást akaró szocialista és demokratikus politikusnak az a dolga - ezt teszi reményei szerint a jövőben Molnár Zsolt is -, hogy ezt a politikát sikerre vigye - közölte, megerősítve, hogy az ügyet lezártnak tekinti.

Arra a kérdésre, hogy Molnár Zsolt rajta lesz-e az MSZP választási listáján, a miniszterelnök-jelölt azt mondta, nem tartanak még a listaállításnál.
Kérdezték arról is, hogy Molnár Zsolt, aki az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke is egy repülőgépen hagyta a laptopját Madridban. Botka László közölte, nem ismer olyan politikai, közjogi vagy szakmai összeférhetetlenségi szabályt, hogy egy politikus nem lehet feledékeny. 
Botka László kapott arról is kérdést, lesznek-e belső viták Gyurcsány Ferencről az MSZP-ben. A miniszterelnök-jelölt azt mondta, az a cél, hogy mind a 106 egyéni választókörzetben közös jelölttel induljon a kormányváltást akaró ellenzék és egy közös listára van szükség országosan is.
Közölte, a következő időszak legfontosabb feladata lesz, hogy meg tudják találni a szavazatmaximalizálásra legalkalmasabb jelöltet a választókerületekben. 

Hozzátette: jövő héten országjárásra indul és megkezdik a jelöltek bemutatását is. A kiválasztásnál a fő szempont, hogy helyben hiteles, ismert és a legtöbb szavazat megszerzésére alkalmas jelöltet válasszák ki - ismertette.
Botka László cáfolta azt, hogy Ujhelyi István, az MSZP alelnöke azt nyilatkozta volna a sajtónak, hogy a miniszterelnök-jelölt szabadságáról visszatérve megnevezi azokat, akik ártottak a pártnak.

Kiszelly:Az MSZP-nek választ kell adni az irányvitára

A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Kiszelly Zoltán politológus arról beszélt, hogy az MSZP-nek továbbra is választ kell adnia arra az irányvitára, miszerint külön, vagy más pártokkal összefogva indul a választáson. 

Kiszelly Zoltán szerint Molnár Zsolt "beállt ismét a sorba", ettől azonban probléma nem változik. 
"Azzal, hogy egy fügefalevéllel elfedik a problémát, szőnyeg alá söprik, attól még az irányvita fennáll " - fogalmazott a politológus, aki hibának nevezte, hogy ebben a kérdésben, fél évvel a választások előtt, még nem döntött az ellenzéki párt.

Alapjogokért Központ: Botka nagy segítséget nyújtott a kormánypártoknak

Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója szerint Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje annál nagyobb szívességet nem is tehetett volna a kormányzó pártoknak, mint hogy nyilvános interjúban nevezte árulónak párttársát, Molnár Zsoltot, a szocialista párt országos elnökségi tagját.

Szánthó Miklós az M1 aktuális csatornán kedden hangsúlyozta: akkor tűnik erősnek egy párt, ha kifelé egységet mutat.
Azt mondta: az MSZP-nek így nehéz "ráfordulnia" nemcsak a választásokra, hanem az ellenzéki összefogási tárgyalásokra is. 
Azzal kapcsolatban, hogy Botka László korábban kijelentette, a Demokratikus Koalícióval (DK) együtt lehet működni, de a DK elnökével, Gyurcsány Ferenccel nem, Szánthó Miklós úgy fogalmazott: "nem vagyok Gyurcsány Ferenc lelkes híve", de azt el kell mondani, hogy neki van "karizmája" és "víziója az országról".