Belföld

Milliárdok juthatnak digitális fejlesztésekre a köznevelésben is

Visszaállíthatják a felvételit a gimnáziumokban

A következő öt évben emelni kell a gimnáziumi oktatás színvonalát, akár a felvételi visszaállítása árán is – mondta Lázár János miniszter a Hipersuli programról tartott sajtótájékoztatón. Czunyiné Bertalan Judit államtitkár szerint a diákok digitális kompetenciáinak fejlesztését a tanárok felkészítésével kell kezdeni.

Végérvényesen lemaradhat a nemzetközi versenyképességi versenyben Magyarország a digitális kompetenciák fejlesztése nélkül – jelentette ki Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter Hódmezővásárhelyen. A Telenor Magyarország Zrt. Hipersuli programjának sajtótájékoztatóján elmondta: a következő öt évben fejleszteni kell a gimnáziumi oktatás színvonalát, akár a felvételi visszaállítása árán is. Arra biztatta az oktatási intézményeket és a vállalatokat, csatlakozzanak az államreform keretében történő informatikai fejlesztésekhez, amelyekre a következő években legalább egymilliárd eurós támogatást biztosít az Európai Unió. A 2020-ig szóló Európai Digitális Menetrendben foglaltakat mihamarabb meg kell valósítani, ezért azt célozták meg, hogy 2018-ra minden háztartásban legyen szélessávú internet. Erre a kormány kétszázmilliárd forintot fordít, amelyből százharmincmilliárdot uniós forrásból biztosítanak – közölte a miniszter.

Czunyiné Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelési államtitkára elmondta: a magyar gyerekek teljesítménye a digitális kompetenciák terén nem megfelelő, amit megerősítenek az OECD felmérései is. Meg kell tanítani a gyerekeket a biztonságos internethasználatra, de előtte fel kell készíteni a pedagógusokat is a modern informatikai eszközök használatára, a biztonságos internetezési lehetőségek oktatására – tette hozzá az államtitkár. A Hipersuli programon keresztül a pedagógus-alapképzésben és a továbbképzésben is megkezdődött ennek a tananyagnak a kidolgozása. Tesztelés alatt áll a nemzeti köznevelési portál, amelyre az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) által fejlesztett tankönyvek és tananyagok digitális formában kerülnek fel majd. A Hipersuli az internet biztonságos használatát és tanulásra alkalmazását szolgálja, a programot a Telenor Magyarország dolgozta ki az Emmivel és az OFI-val közösen.

A Hipersuli programhoz eddig az országban öt iskola csatlakozott, háromszázötven diák számára tették elérhetővé az oktatásban a hipernetkapcsolattal rendelkező táblagépeket. A hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskolában hét pedagógus irányításával nyolcvanhárom tanuló vesz részt a programban.


Megkezdődtek az őszi érettségi vizsgák

Ma a nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyak írásbeli vizsgáival megkezdődik a 2015/2016-os tanév őszi érettségivizsga-időszaka. November 20-ig 157 helyszínen 9042-en adnak számot tudásukról. Az Oktatási Hivatal által a távirati irodához eljuttatott közlemény szerint a vizsgák 149 vizsgabizottság közreműködésével zajlanak majd. Az emelt szintű szóbeli vizsgák november 5-től november 9-ig tartanak, a középszintű szóbelik időszaka november 16–20. A diákok együttesen csaknem 11 100 vizsgát tesznek le, ebből háromezer-kétszáz emelt szintű, hétezer-kilencszáz pedig középszintű. Az elmúlt évi őszi vizsgaidőszakhoz képest az emelt szintű vizsgák száma húsz százalékkal, a középszintűeké hét százalékkal nőtt. A jelentkezők rendes, szintemelő, kiegészítő, ismétlő, pótló és javító érettségi vizsgára jelentkezhettek, a legtöbb – negyven százalék – a javító vizsga.