Belföld

„Merkelnek szüksége van hazánk támogatására”

Magyarország szerepe felértékelődött a régióban

Magyarország jó szövetségese Németországnak, Angela Merkel kancellár februári látogatása is ezt bizonyítja – hangzott el tegnap egy magas szintű kormányzati háttérbeszélgetésen. A kancellár a rendszerváltás évfordulója miatt érkezik Budapestre. Programján szerepel négyszemközti egyeztetés Orbán Viktor miniszterelnökkel, munkaebéd, előadás az Andrássy Egyetemen, valamint találkozó a magyarországi zsidószervezetek vezetőivel.

„Merkel megfontolt tárgyalópartner, mindig tudja, hogy mikor, mit mond. Szüksége van Magyarország támogatására az unióban, szerepünk felértékelődött a régióban” – szögezte le a háttérbeszélgetésen megjelent magas rangú politikus. A szoros német-magyar kapcsolatot szerinte az is jelzi, hogy mindkét ország kiáll a tagországok három százalék alatti hiánycéljának betartása és az adósságcsökkentés mellett. Magyarország az orosz-ukrán válságban is a „német vonal” mellett köteleződött el. A beszélgetésen megtudtuk, a németek szerint a következő fél évben fenn kell tartani a szankciókat Oroszországgal szemben, azonban Németország a válság mielőbbi megoldásában érdekelt. „Vlagyimir Putyin orosz elnök az ország iránti megbecsülését, tiszteletét fejezi ki majd budapesti látogatásával” – mondta a politikus.

Nem Colleen Bell új amerikai nagykövet érkezése, hanem az orosz-ukrán háború befejezése jelentene fordulatot a magyar-amerikai kapcsolatokban - vélekedtek a háttérbeszélgetésen. Az is elhangzott, hogy a magyar kormányban nehezményezik, hogy Bell-lel szemben az új magyar washingtoni nagykövet, Szemerkényi Réka január 31-ig nem foglalhatja el az állomáshelyét, az amerikai féltől ugyanis még mindig nem kapta meg az ehhez szükséges papírokat. Kifogásolható az is, hogy a volt amerikai nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalakis májusban megjelenő könyvében dehonesztáló megjegyzéseket tesz a magyar miniszterelnökről. Az amerikaiak diplomáciai csatornákon azt jelzik, hogy a 2010 előtti állapotokat tartanák ideálisnak, így visszarendeződést szeretnének látni Magyarországon. A magyar kormány viszont ezt elképzelhetetlennek tartja.