Belföld

Megtorpedózta a brókertörvényt az ellenzék

Az MSZP, a LMP és a DK is egységesen nemmel szavazott, a Jobbik tartózkodott

Nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget a kormánypártok törvényjavaslata, amely többek között a brókercégek felügyeletének szigorítását és a befektetői kártalanítási határ 100 ezer euróra történő emelését tartalmazta. Az ellenzék egységesen nemmel szavazott, amit a kormánypártok felelőtlennek nevezték. A Fidesz mindent meg kíván tenni, hogy a jogszabály hatályossá válhasson – mondta a párt szóvivője.

Az Országgyűlés 131 igen, 43 nem, 24 tartózkodó szavazattal elvetette azt a törvényjavaslatot, amely a jegybank jogköreit erősítette volna meg, így az MNB háromévente átfogó vizsgálatot végezhetne hitelintézeteknél, biztosítóknál, befektetési vállalkozásoknál, árutőzsdei szolgáltatóknál, befektetési alapkezelőknél. felügyelet a vizsgálat eredményétől függően a korábbinál nagyobb bírságokat is kiszabhatna.

A javaslat rendelkezett az OBA és a Beva összeolvasztásáról, valamint az utóbbi esetben a kártalanítási összeghatár 100 ezer euróra történő emeléséről. A javaslat szerint az ügyfelek, kérésre, külön alszámlát kaphatnak a központi értékelszámoló KELER-től, így havi egyenlegük alapján összehasonlíthatják, hogy a Magyar Nemzeti Bank és a brókercégek kimutatásai egyeznek-e.  A jogszabály az ügyfelek számára lehetővé tette volna, hogy az online bármikor lekérhessék a Magyar Nemzeti Bankon keresztül, milyen befektetésük van, az MNB mit tart nyilván.

Rogán Antal a szavazás után értetlenkedve kérdezte: „a brókerek megvették az ellenzéki frakciókat? Hogy a Jobbikban is a brókerek barátai ülnek, az nekem újdonság.” Varga Mihály miniszter pedig felelőtlennek nevezte az ellenzéket, amiért nem támogatta a jegybanki ellenőrzés kiterjesztését. A miniszter ezután javasolta a zárószavazás elhalasztását.

Fidesz: Mi változott meg az MSZP-nél, a Jobbiknál és az LMP-nél?

Mintegy három hónapja még az összes ellenzéki párt úgy nyilatkozott, hogy a csaló brókerekkel szemben, az emberek oldalára kívánnak állni, és támogatnak minden ilyen és ehhez hasonló fellépést – mondta sajtótájékoztatóján a Fidesz szóvivője. Tuzson Bence sajnálatának adott hangot amiatt, hogy a jogszabály nem ment át, és jelezte: a javaslatot vissza kell hozni az Országgyűlés elé. A Fidesz mindent meg kíván tenni, hogy a jogszabály hatályossá válhasson, és ha nem tudják átvinni az egyébként fontos kétharmados részeket, akkor a feles passzusokkal el fogják érni, hogy a magyar emberek befektetései biztonságba kerülhessenek - mutatott rá a szóvivő.

Mi változott meg? - tette fel a kérdést Tuzson Bence, aki szerint az MSZP esetében tudható, hogy korábban is a brókerek oldalán álltak. Mi változott meg a Jobbik és az LMP esetében? - firtatta, és azt javasolta, nézzenek szét a saját házuk táján, kik inspirálták a szavazást, történhetett-e olyan, hogy "valakik valamilyen módon, valakit támogattak annak érdekében, hogy ez az álláspont megváltozzon".

Varga Mihály: Sajnálatos
Sajnálatosnak nevezte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden az M1 aktuális csatornának nyilatkozva, hogy az ellenzéki pártok nem szavazták meg a pénzügyi szolgáltatók felügyeletét szigorító törvényjavaslatot.
A miniszter szerint át kell értékelni a helyzetet, és úgy gondolja, hogy meg lehet találni azokat a lehetőségeket, amelyekkel - akár egy egyeztetés után - a vitás pontok újra tárgyalhatók, és hatályba léptethetők.
Varga Mihály hangsúlyozta, szeretnék, ha a törvény hatályba léphetne valamikor, ehhez az ellenzék most nem adta meg a támogatását, így a jogszabályok nem védik meg kellőképpen a betétesek pénzét.
Varga Mihály kifejtette: a kormány a törvénymódosítást azért terjesztette be, mert az elmúlt hónapok brókerbotrányai világossá tették, hogy szigorúbb ellenőrzési rendszerre van szükség, olyanra, amely megvédi a betétesek és a befektetők pénzét.
A jogszabály tartalmazza, hogy nemcsak észlelés, hanem gyanú esetén is lehessen vizsgálatot kezdeményezni, ez kétharmados szabályt érintett volna, ezért kérték az ellenzéki párotokat, vegyenek részt a szavazáson, támogassák a módosítást - tette hozzá a miniszter.
A törvény szavazásának elhalasztása azt jelenti, hogy a következő hónapokban is a meglévő hatályos törvények alapján lehet csak felügyeleti vizsgálatokat végezni, nincs a jegybanknak olyan felhatalmazása, amely a korábbi időszakhoz képest szélesebb jogkörön alapulna - mondta a nemzetgazdasági miniszter.

 

NGM: A kormány mindent megtesz azért, hogy a jogszabályellenesen működő befektetők ne károsíthassák meg a családokat
A kormány továbbra is mindent megtesz azért, hogy a jövőben egyetlen magyar családot se károsíthassanak meg a jogszabályellenesen tevékenykedő befektetők - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium azt követően, hogy a parlament kedden elhalasztotta a zárószavazást a törvényjavaslatról, amely a pénzügyi szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást szigorítaná, mert a minősített többséget igénylő rendelkezések nem kapták meg a szükséges szavazatszámot.
"A törvényjavaslat egyszerű többséggel elfogadott részeinek minél hamarabbi hatályba lépésével van mód arra, hogy az ellenzéki pártok által okozott károkat csökkenteni tudjuk" - áll a közleményben.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az ellenzék magára hagyta a betéteseket.
A tárca hangsúlyozza: az elmúlt hónapok brókerbotrányai után világossá vált, hogy szigorúbb ellenőrzési rendszerre van szükség a betétesek védelme érdekében. A kormány ezért törvénymódosítást javasolt, amellyel biztosítani kívánta azt, hogy soha többé ne történhessen a mostaniakhoz hasonló visszaélés. A minisztériumot megdöbbentette, hogy az ellenzéki képviselők nem támogatták a törvény módosítását, és felelőtlen döntésükkel továbbra is kiszolgáltatott helyzetben hagyták a betéteseket.
A közlemény szerint a módosítás egyik lényeges eleme, hogy a piacfelügyeleti eljárás nemcsak észlelés, hanem már gyanú esetén is megindítható lenne. "Azzal lehet ugyanis a piaci visszaéléseket a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban kiszűrni, ha a felügyelet időben közbe tud lépni, és a legkisebb gyanú esetén megindíthatja az eljárást. Ettől a lehetőségtől az ellenzék most megfosztotta a felügyeletet ellátó jegybankot, és így gyakorlatilag tettestársként hozzájárul a csalárd, jogszabályokra fittyet hányó brókerek tevékenységéhez" - áll a közleményben. 

 

Megtorpedózta a brókertörvényt az ellenzékA Jobbik, az MSZP, a LMP és a DK is egységesen nemmel szavazott a szigorítá...

Posted by Magyar Hírlap on 2015. június 9.