Belföld

Megőrzéssel a fejlődés útján

Szentgyörgyvölgyi Péter: A Belváros amellett, hogy vonzza a beköltözőket, meg is tudja tartani a fiatal családokat, mert jó itt élni

A folytatás és megőrzés programjával vág neki az önkormányzati választásnak Szentgyörgyvölgyi Péter, a Fidesz–KDNP V. kerületi polgármesterjelöltje. Lapunknak elmondta, nyolc év alatt megerősítették a belvárosiak közösségtudatát, bőkezű támogatási rendszert vezettek be, és megújították a kerületi közterületek nagy részét. A munkát folytatva hamarosan megkezdődik a Városház, a Semmelweis és a Gerlóczy utca felújítása. A Batthyány-örökmécses környezetének rendbetétele már elkezdődött, új arculatot kap a Hold és az Aulich utca, és több másik is.

szentgyorgyvolgyi
A baloldal hozza a formáját, marakodik – mondja a Fidesz–KDNP V. kerületi polgármesterjelöltje (Fotó: Kövesdi Andrea)

– Milyen programmal vág neki a polgármester-választásnak?
– A folytatás és megőrzés programjával. Belváros nyolc évvel ezelőtt elindult a fejlődés útján, a következő ciklusban ezen az úton kívánunk továbbmenni. A Fidesz garancia arra, hogy ezt meg is tudjuk tenni. Ismét jó belvárosi polgárnak lenni. Tudom, mert én is itt élek. Megerősödött a közösségtudat, az emberek összejárnak. Ehhez fogható hatvan éve nem történt itt. Nyolc év alatt felújítottuk a Ferenciek terét, befejeztük a Belváros új főutcája programot, megújult a Március 15. tér, az Olimpia park, a Falk Miksa, a Bihari János és a Nagy Ignác utca, illetve szinte a teljes déli Belváros. A továbbiakban folytatjuk a kerület megújítását. Megkezdődik a Városház, a Semmelweis és a Gerlóczy utca felújítása. A Batthyány-örökmécses környezetének rendbetétele már elkezdődött, új arculatot kap a Hold és az Aulich és több más kerületi utca is.

– Mi lesz a kerületi szociális támogatási rendszerrel?
– Itt nőttem fel, tudom, hogy olyan bőkezű támogatási rendszer soha nem volt Belvárosban, mint az utóbbi években. Ilyen a nyugdíjasoknak járó fűtéstámogatás, a nagycsaládosoknak a havi tizenötezer forintos, a szociális bolthálózatban levásárolható támogatási keret. Minden család évi három alkalommal, gyermekenként tízezer forint értékű Erzsébet-utalványt kap tőlünk, amelyet élelmiszerre, ruhaneműre költhet. Emellett hattól huszonöt éves korig ingyenbérletet adunk az iskolásoknak. Tanévkezdéskor a kerületi gyerekek – az általános iskolások tizenegyezer, a középiskolások tizenháromezer forint értékben – alanyi jogon kapnak tankönyvtámogatást. Új nyugdíjasház épül. Minden szociális támogatást megőrzünk és fejlesztünk. Erre más nem képes, csak a Fidesz.

– Az V. kerület – hasonlóan a főváros többi városrészéhez – a fejlesztések ellenére is elöregedő városrész. Miként kívánja vonzóvá tenni a fiatal családok számára a Belvárost?
– Belváros mindig is vonzó kerület volt, és a fejlesztések után még inkább az. Ezt a felújításoknak és az említett támogatási rendszerünknek is köszönhetjük. A kerület amellett, hogy vonzza a beköltözőket, meg is tudja tartani a fiatal családokat, mert jó itt élni. Játszótereket, parkokat építünk, egyre kisebb az autóforgalom, jobb a levegő. A közterületi felújítások során akadálymentesítést végeztünk: ügyeltünk arra, hogy ne maradjanak útpadkák, amelyek nehezítik az idősek és a babakocsis családok közlekedését. Arra is figyeltünk, hogy az aluljárók mellett kialakítsunk felszíni átkelési lehetőséget is, így újraegyesítettük Belváros északi és déli részét. Ezek az aprónak tűnő dolgok nagyon sokat jelentenek az itt élőknek. A kerületben lakók és az itt dolgozók Budapest legfejlettebb egészségügyi szolgáltatását vehetik igénybe. Szakrendelőnk, a kerületi egészségügyi szolgálat technikai felszereltsége nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő.

– Amennyiben polgármesterré választják, a Fővárosi Közgyűlésnek is tagja lesz. Miért jó az, ha a kerületi polgármesterek automatikusan tagjai lesznek ennek a testületnek?
– A kerületiek ezzel végre beleszólhatnak majd a saját ügyeikbe a Fővárosi Közgyűlésben is. Egy belvárosi szavazónak a József Attila utca vagy a Ferenciek tere a kerülethez tartozik, pedig ezek a főváros tulajdonát képezik. A kerület eddig csak névlegesen szólhatott bele, hogy az ilyen területeken mi történik. Ez az állapot most megváltozik. Persze, az is nagyon fontos, hogy egy városfejlesztési koncepciónál a kerületek határai ne jelentsenek akadályt. A polgármestereknek tehát a közgyűlésben együtt kell működniük.

– Miképpen tudják majd az összbudapesti érdekeket megjeleníteni a kerületi polgármesterek?
– Budapest akkor lehet sikeres, ha a kerületei sikeresek. Tökéletes az érdekazonosság, nincsenek külön kerületi és fővárosi érdekek, csak egy érdek, Budapesté létezik. Ez vezeti majd a közgyűlés tagjait az együttműködésben, hiszen kerületi polgármesterként mindnyájan a fővárosiakat, a kerületekben élőket képviselik majd.

– Tudja már, hogy ki lesz a baloldali ellenfele a polgármester-válasz­táson?
– A baloldal hozza a formáját, marakodik. Most éppen azon, hogy ki is induljon. Azt már tudjuk, hogy Juhász Péter indul az Együtt–PM színeiben, de feltűnhetnek még mások is, szeptember nyolcadikáig kell ugyanis leadni az ajánlóíveket, így minden induló szervezetnek joga van ahhoz, hogy jelöltet állítson, amennyiben össze tudja gyűjteni a megfelelő számú aláírást. Az a baloldal, amely az elmúlt nyolc évben minden, a Fidesz által megvalósított fejlesztést támadott, nem térhet vissza a kerület élére. Folytatni kívánom az elkezdett munkát Belvárosban, és megvédeni mindazt, amit a kerület lakóival közösen elértünk. Nem szeretném látni, hogy elpusztítják vagy pusztulni hagyják az értékeinket. Erre a feladatra kérünk felhatalmazást a választóktól.