Belföld

Megemelt egészségügyi támogatások

A Jobbik és az LMP is a brókerek oldalára állt – hangsúlyozta Tállai András

A brókerbotrány és az egészségügy helyzete is szóba került tegnap napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén. Tállai András államtitkár egyebek mellett arról beszélt, a Jobbik hiteltelenségére már az unióval való viszonyuk kapcsán fény derült.

Rétvári Bence 20150616
Rétvári Bence: Rövidülnek a kórházi várólisták (Fotó: Horváth Péter Gyula)

A beterjesztett törvénnyel a kormány azt akarta elkerülni, hogy ráégjen a Quaestor-botrány, a javaslatban azonban nem voltak olyan pontok, amelyek a brókercégek ellenőrzésének szigorításáról szóltak volna – mondta napirend előtti felszólalásában Schmuck Erzsébet (LMP) a parlamentben. Tállai András nemzetgazdasági államtitkár úgy reagált, az LMP öngólt rúgott azzal, hogy nem szavazta meg a szabályozást, így ugyanis kiderült, csak szavakban szigorítanának a törvényeken. Kifejtette, az LMP ugyanúgy viselkedik, ahogy a képviselője, Sallai R. Benedek a földpályázatok kapcsán: miközben kritizálja a fölbérleti pályázati rendszert, annak ő az egyik legnagyobb nyertese.

A jobbikos Volner János a Quaestor-botrány kapcsán arról beszélt, azért nem támogatták a pénzügyi rendszer átalakítását, mert a Fidesz–KDNP-s képviselők nem nyilatkoztak arról, menekítettek-e ki pénzt a Quaestorból bennfentes információk alapján.

Tállai András felszólította Volnert, ha tudomása van a bennfentes információkról, tegyen feljelentést. Úgy vélekedett, a Jobbik az LMP-hez hasonlóan a brókerek pártjára állt, mert nem támogatta a felügyeleti rendszer megerősítését. Emlékeztetett, a radikálisok hiteltelensége kiderült már az Európai Unióból való kilépésünk szorgalmazásával, majd az attól való visszalépéssel is. Elmondta továbbá, a pénzügyi rendszer átalakítása újra a Ház elé kerül, a Jobbik még javíthatja a hibáját. A közbekiabáló LMP-s Schiffer Andrásnak azt mondta, üljön át inkább a Jobbikba.

Az MSZP-s Tukacs István szerint legalább százhúszmilliárddal többet kellene fordítani az egészségügyre. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára erre beszámolt a kórházi adósságrendezésre szánt hatvanmilliárd forintról, a várólisták csökkentéséről, hozzátéve, az idén hat százalékkal növelik az egészségügy forrásait, jövőre pedig ötvenhárommilliárddal több lesz az egészségbiztosítási alap költségvetése.

A fideszes Vargha Tamás szerint Székesfehérvár az ország fejlődésének motorja, a további fejlődést megsokszorozhatja a kormánnyal a Modern városok program keretében kötött megállapodás. L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára kifejtette, a tervezett beruházások a város kulturális infrastruktúrájának és egészségügyi szolgáltatásainak fejlesztését célozzák.


Röviden
Polt: nincs „kenőpénzes” quaestor-lista

- „Mennyire befolyásolja önt családi, személyes kapcsolata, függősége a pénzügyi felügyeletet végző Magyar Nemzeti Bankkal közösen?” – ezt az értelmezhetetlen kérdést is feltette a független képviselő, amúgy DK-s Varju László Polt Péter legfőbb ügyésznek a Quaestor-botrány kapcsán. Polt erre nem tudott válaszolni, elmondta viszont, vizsgálják Tarsoly Csaba Quaestor-tulajdonos telefonhívásait. Eddig nem találtak olyan listát, amely kenőpénzzel összefüggő információkat tartalmazna.

- Schiffer András (LMP) „brutálisan helytelennek”, kontraproduktívnak minősítette, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen kötelező tárgy lesz a holokausztoktatás. Mint mondta, ennek helye van a közoktatásban, de elképesztő, hogy egy oktató most az egyetemet ért antiszemitizmus-vádra hivatkozott. Rétvári Bence államtitkár elmondta, a kérdés az egyetemi autonómia része, a Pázmány nem állami fenntartású intézmény, ezért még kevésbé képzelhető el, hogy a kormány ebbe beleszóljon.

- Vona Gábor (Jobbik) arról érdeklődött, megújítják-e a kelet-magyarországi 23-as, 25-ös főutat. Tasó László államtitkár felidézte, a Jobbik a vonatkozó törvényjavaslatot nem szavazta meg, csak szavakban támogatja a fejlesztést.