Belföld
Megállapodás a négysávos szolnoki útról
Orbán Viktor: A Szolnokon élők megteremtették a polgári lét anyagi alapjait
Szép pályát futott be, ideje, hogy a „Balla-program” megvalósuljon – erről beszélt tegnap az egyik helyi fideszes országgyűlési képviselővel, Balla Györggyel viccelődve Orbán Viktor. A miniszterelnök felidézte, hogy 1988-ban, amikor megalakították a helyi Fidesz-csoportot (a kormányfő 1986-tól 1989-ig élt Szolnokon - a szerk.), Balla György kijelentette: amíg nem érjük el, hogy négysávos út köti össze Szolnokot a fővárossal, addig az itt élők nem fognak hitelt adni a szavunknak.
A kormányfő elmondta, az M0-stól, a Ferihegyi repülőtértől indul majd az „egyszerűsített tartalmú” négysávos autóút, az engedélyezési eljárás már lezárult. Az építkezést állami forrásból fedezik, 2016-ban kezdődik, és két-három éven belül befejeződik. Mivel az unió nem finanszírozza, hazai költségvetési pénzből épül meg a Szolnokot északi irányban elkerülő kétszer két sávos útszakasz is – közölte. Utalva a nemrég leállított munkálatokra elmondta, a vállalkozókkal el kell számolni. Munkacsoportot állítanak fel, hogy megvizsgálják, hogyan folytassák az útszakasz építését Törökszentmiklósig, és hogy a már elkészült úti műtárgyakat miként tudják felhasználni. A tegnapi kormányülésen rendeletben meg is erősítették az elkerülő úttal kapcsolatos döntést.
A miniszterelnök elmondta, a kormány háromszáz hektárnyi területet vásárol a szolnoki ipari park bővítésére, és a területet a város rendelkezésére bocsátja. A Véső úti MÁV-sporttelep fejlesztésére korábban ötszázhuszonkilencmillió forintot ítéltek meg, ezt az összeget további egymilliárddal emelik a strandfürdő fejlesztése miatt. Orbán Viktor szavai szerint a szolnoki művésztelepre és a kikötőfejlesztésre egymilliárdot, a tiszaligeti strandfürdőre hárommilliárdot ítéltek meg. Tárgyalnak továbbá az országos vízügyi irányítás Szolnokra költöztetéséről, erről az év végére születhet döntés. Arra is kitért, hogy fejlesztési tervet készítenek arról, miként lehet a jövő magyar vasútjába bevonni azokat a szerelvényeket, amelyeket Szolnokon gyártanak. Emlékeztetett arra is, hogy a kormányzat az előző ciklusban huszonkétmilliárd adósságot vállalt át Szolnoktól, így a város évente másfélmilliárd forintos adósságszolgálattól szabadult meg.
Orbán Viktor felidézte személyes tapasztalatait egykori lakóhelyéről. Mint mondta, annak ellenére, hogy sokan kis-Moszkvának becézték Szolnokot, a város komoly polgári múlttal és kultúrával rendelkezik, s az ott élők munka iránti elkötelezettségének és a jó városvezetésnek hála megteremtette a polgári lét anyagi alapjait.
Szalay Ferenc (Fidesz–KDNP) polgármester arról beszélt, hogy a városban hat százalék alatt van a munkanélküliség. Szolnok megerősödött gazdaságilag, az ipari park megtelt, és kiemelkedően jó az adófizetési morál. Büszkék arra, hogy a szolnoki gyerekek 80-90 százaléka felsőoktatási intézményekben tanul tovább, és a kultúra is virágzik a városban.
A legfontosabb fejlesztések
- Megépül a Budapest–Szolnok négysávos útszakasz
- Nemsokára elkészül a városi északi elkerülőútja
- Háromszáz hektárral bővítik az ipari parkot
- Egymilliárdot kap a művésztelep és a kikötő
- Hárommilliárdos tiszaligeti strandfelújítás
- Egymilliárddal több a MÁV-sporttelep fejlesztésére
Lehetőség a hosszú távú gyarapodásra
Jöhet a polgári berendezkedés, az ország már nagyon közel jár ahhoz a politikai és társadalmi szerkezethez, amely a magyarság hosszú távú gyarapodását teszi lehetővé – mondta Orbán Viktor a Napi Gazdaságnak. Az interjúban kifejtette, a mai baloldal tiszteletre méltó, de eddig sikertelen kísérletet tett, hogy megtalálja a nemzeti alapokon álló baloldali identitást. A Jobbik a miniszterelnök szerint veszélyes Magyarországra, habár ezt a veszélyt nem szabad eltúlozni. A kormányfő úgy vélekedett, a baloldalra vagy a Jobbikra bízni az országot ma istenkísértés lenne, ugyanis olyan világméretű átrendeződés és válságok zajlanak, hogy azok meg nem értése, az út rossz kijelölése elképzelhetetlen méretű bajokat zúdítana az országra.