Belföld

Megalakul az új Országgyűlés

Ma teszik le esküjüket az áprilisi parlamenti választáson mandátumot szerzett képviselők

Ma teszik le esküjüket az áprilisi parlamenti választáson mandátumot szerzett képviselők az Országgyűlésben. A törvényhozás alakuló ülésén az államfő negyedszer kéri fel kormányalakításra Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP listavezetőjét.  

A parlament honlapján közzétett napirendi javaslat szerint az ülés az államfő köszöntőjével kezdődik, később Áder János felkéri a korelnököt és a korjegyzőket az ülés vezetésére, majd a megválasztott képviselők döntenek az alakuló ülés napirendjéről. 

A Ház meghallgatja Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke és Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke beszámolóját az országgyűlési választásról.

A 199 fős parlamentben a Fidesz-KDNP 133, a Jobbik 26, az MSZP-Párbeszéd 20, a Demokratikus Koalíció 9, az LMP 8, az Együtt 1 mandátumot szerzett, további 1 képviselő függetlenként dolgozik és ugyancsak 1 képviselője lesz a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának.

A képviselők és a nemzetiségi szószólók esküt tesznek, ezt követően bejelentik az új Országgyűlés megalakulását és a 2014-ben létrejött kormány megbízatásának megszűnését.

Az államfő az ülésen javaslatot tesz a miniszterelnök személyére. Áder János április 17-én Orbán Viktort, a választáson győztes Fidesz-KDNP pártszövetség listavezetőjét kérte fel a kormányalakítási tárgyalások megkezdésére.

A parlament vita nélkül határoz a választási beszámolókról, majd a korelnök bejelenti a képviselőcsoportok megalakulását. Titkos szavazással megválasztják az Országgyűlés elnökét, majd nyílt voksoláson döntenek az alelnökökről és a jegyzőkről. 

Az újonnan megválasztott Országgyűlés tárgysorozatában 29 törvényjavaslat, 1 határozati javaslat és 5 beszámoló maradt az előző ciklusról.

Több embert kikísért a rendőrség a Kossuth térről

Több embert kikísért a rendőrség kedd reggel a fővárosi Kossuth Lajos térről, az Országház előtti területről - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a honlapján. A közlemény szerint az intézkedésre a hatályban levő személy- és létesítménybiztosítási előírások miatt volt szükség. A tér takarításának és tűzszerészeti átvizsgálásának idejére a BRFK lezárja a teret - tették hozzá.

Az Országgyűlési Őrség parancsnoka korábban elrendelte a Kossuth Lajos tér lezárását hétfő 18 órától legkésőbb kedd 14 óráig. Az indoklás szerint a lezárásra azért van szükség, mert az Országgyűlés keddi alakuló ülésével kapcsolatos programok egy része kiterjed a térre is, és a programokon az újonnan megválasztott képviselők mellett több védett személy is részt vesz.

Hétfő estére a Jogállamot elnevezésű Facebook-csoport szervezett demonstrációt, a civil tüntetők élőláncot alkottak a Parlament előtt.

EBESZ-képviselő: Aggályos az újságírók parlamenti akkreditációjának megtagadása

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) médiaszabadság-képviselője hétfő este kiadott nyilatkozatban aggodalmát fejezte ki egyes újságírók akkreditációjának megtagadása miatt, amely megakadályozza, hogy beszámoljanak az Országgyűlés alakuló üléséről.

Harlem Désir volt francia Európa-ügyi miniszter és a francia Szocialista Párt egykori első titkára, az EBESZ médiaszabadságért felelős képviselője kijelentette, a parlament a demokrácia fő intézménye, az újságírók akkreditációjának megtagadása súlyos aggályokat vet fel, és rossz precedenst teremt az új ciklus kezdetén. "Az akkreditációt nem lenne szabad a kritikus riportok korlátozására használni" - húzta alá.

Május elején három internetes lap újságíróinak akkreditációját utasította vissza a parlament sajtóosztálya arra hivatkozva, hogy az előző ciklusban megsértették a parlamenti sajtótudósítás szabályait.