Belföld
„Magyarországnak cselekednie kell!”
Semjén Zsolt szerint a Jobbikot erősíti a baloldal bevándorláspártisága
Semjén Zsolt: A baloldal szavazói a Jobbikhoz fognak menni
Semjén Zsolt kereszténydemokrata miniszterelnök-helyettes szerint a bevándorláspártiságban "egymásra licitáló" baloldali pártok szavazói a Jobbikhoz mennek majd át, ezért 2018-ban a Jobbik lehet majd a Fidesz-KDNP kihívója. A kormánypárti politikus erről az atv.hu-nak adott, pénteken megjelent interjújában beszélt.
Semjén Zsolt nyilatkozatában megerősíti a kormány azon álláspontját, hogy a kényszer szülte a magyar-szerb határra szánt kerítés gondolatát. Hangsúlyozza, a humanitás jegyében a gazdagabb és civilizált országoknak ahhoz kell hozzájárulniuk, hogy senkinek ne kelljen elhagynia országát politikai, gazdasági okból. Magyarország erején felül járul hozzá, hogy konszolidálódjanak ezen országok viszonyai, hiszen katonai, orvosi és humanitárius missziót vállal Afganisztánban, Irakban és Szíriában is segít - fejtette ki.
"A menekültek előtt nyitva van az ajtónk" - jelentette ki a KDNP vezetője, hozzátéve, hogy a Magyarországra érkező emberek óriási többsége azonban nem menekült, hanem egy jobb gazdasági élet reményében elindult migráns. Kiemelte, neki az állam nevében a közösség érdekeit kell képviselnie, a magyar nemzetnek pedig szerinte az az érdeke, hogy ne tegye ki annak a veszélynek, hogy integrálhatatlan migráns tömegek zúdulnak az országra. "Látni kell, hogy az ezekből az országokból érkező emberek tekintetében nagy a kockázata, hogy integrálhatatlanok, mert nem akarnak nemhogy asszimilálódni, de integrálódni sem, és az európaival sokszor ellenséges kulturális, vallási, mentalitásbeli háttérből érkeznek" – mondta a kereszténydemokrata politikus.
Ezzel kapcsolatban kifejtette, nem azonos kockázata van annak, ki milyen kulturális- , vallási-, mentalitásbeli háttérrel érkezik. Meg kell nézni, hogy akár Párizsban, akár Londonban a terrorcselekmények elkövetőinek jelentős része nem első, hanem második vagy harmadik generációs, jó iskolába járt, jólétben él és mégis ellenségnek tekinti a befogadó országot és annak kultúráját – fogalmazott, majd megjegyezte, a nemzeti érdek alapján nem tehető egyenlőség jel egy tisztázatlan hátterű migráns és egy ismert török vagy arab üzletember között, aki befektet az országba.
Semjén Zsolt erre hivatkozva úgy fogalmazott, amennyiben a nemzet érdekét alárendelné az idegen migránsok érdekeinek, akkor esküszegő lenne. Emellett szerinte minden migráns befogadása azt a rossz üzenetet küldené, hogy a harmadik világ milliárdnyi migránsa beköltözhet Európába a jobb élet reményében.
Magyarország érdeke az lenne, hogy Brüsszel reális megoldással álljon elő - mondta, majd hozzátette: "ehhez nagy hit kell, ismerve Brüsszel impotenciáját". Semjén Zsolt szerint kormányának már az is jó, ha az unió nem akadályozná őket. "Mert ha most hibázunk, generációkra lesz élhetetlen a hazánk" – jelentette ki.
A kereszténydemokrata politikus szólt arról is, hogy szerinte a migránsok, akik a magyar nemzethez és keresztény civilizációhoz nem kötődnek, inkább lesznek baloldali szavazók, mint konzervatívok. "Szociális szempontból is így van ez" - mondta.
Semjén Zsolt kitért arra is, hogy elsősorban az erős közbiztonság, a bevándorlás kérdésében határozottan fellépő kormány akadályozhatja meg, hogy a baloldali pártok bevándorlópárti politikja miatt elbizonytalanodott szavazók átmenjenek a Jobbikhoz. A baloldal önfelszámoló politikája miatt azonban könnyen kialakulhat egy lengyel típusú helyzet - mondta, azzal a megjegyzéssel, hogy a PIS, mint egy népi katolikus konzervatív párt lényegileg más karakterű, mint a Jobbik.
MSZP: A kormánynak fél éve volt, hogy megoldja a menekültkérdést
Az MSZP véleménye szerint a kormánynak fél éve volt arra, hogy lépéseket tegyen a menekültkérdés megoldására, de ehelyett álkonzultációra és idegengyűlölő plakátokra pazarolta az emberek pénzét - reagált az ellenzéki párt pénteken a fideszes Németh Szilárd sajtótájékoztatóján elhangzottakra.
Az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írják, a valódi probléma valódi megoldását nem a kormány "idegengyűlölő kampánya" és nem a Fidesz pánikkeltése jelenti. A szögesdrót pedig végképp alkalmatlan eszköz, mert Európában nem felépíteni kell a kerítéseket, hanem lebontani - emeli ki a párt közleménye, amely azt is hozzáteszi: a kormánynak az uniós tagországokkal együttműködésben kell garantálnia a magyar emberek biztonságát. "Pánik- és gyűlöletkeltés helyett a rendőrségnek több pénzre, több emberre és több modern eszközre, valamint az embercsempészekkel szembeni szigorúbb fellépési lehetőségre van szüksége a probléma kezeléséhez" - hangsúlyozza a kommüniké, amely felszólítja Pintér Sándor belügyminisztert, hogy a jövő heti kormányülésen a kerítés helyett a menedékkérőkkel foglalkozó állami szervek megerősítésére tegyen javaslatot.
Több mint száz embercsempészési ügyben hoztak ítéletet tavaly Csongrád megyében
Több mint száz embercsempészési ügyben hozott ítéletet tavaly a bíróság Csongrád megyében, az idén eddig ötvennyolc ilyen ügyet fejeztek be a megyében - közölte a Szegedi Törvényszék szóvivője pénteken.
Juhászné Prágai Erika kifejtette, az ilyen perek zömét a Szegedi Járásbíróság tárgyalja. Ez a bíróság tavaly kilencvenhét, embercsempészés bűntette miatti ügyben hozott ítéletet, ezek közül hatvanöt első-, négy másodfokon emelkedett jogerőre, huszonnyolc nincs jelenleg jogerősen befejezve. Az idén eddig 58 perben született elsőfokú ítélet, ezek közül egy jogerős. Tavaly Makón négy, Hódmezővásárhelyen egy embercsempészési ügyet tárgyaltak, valamennyi jogerősen befejeződött első fokon.
Az idei évben embercsempészet bűntette miatt csaknem hatvan ügyben, több mint hetven emberrel szemben emelt vádat a Szegedi Járási Ügyészség, illetve a Csongrád Megyei Főügyészség - tudatta a főügyészség szóvivője.
Szanka Ferenc közölte, a vádhatóság az indítványában jellemezően végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását és a vádlott kiutasítását kérte a bíróságtól, főként azokban az esetekben, amikor a bűncselekményt több embernek segítséget nyújtva, illetve bűnszervezetében követték el.
Az ügyek mintegy felében a bíróság gyorsított eljárásban hozott ítéletet a vádlottakkal szemben.
Juhász-Bóka László alezredes, a megyei rendőr-főkapitányság migrációs ügyek osztályának vezetője korábban elmondta, az idén az országban embercsempészés miatt kezdeményezett eljárások több mint negyven százaléka Csongrád megyében indult.