Belföld
Magyarország türelmet kér a dublini rendelet alkalmazásában
Szijjártó Péter: Uniós jogszabály felfüggesztéséről nem döntöttünk
Osztrák reakciók
Az osztrák kormánykoalícióban részt vevő szociáldemokraták felháborodásuknak adtak hangot, míg az ellenzéki, szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és az EU-szkeptikus Stronach Csapata (Team Stronach) az osztrák-magyar határellenőrzés újbóli bevezetését követelte szerdán arra reagálva, hogy Magyarország felfüggeszti a migránsok visszafogadását más uniós országokból.
Norbert Darabos, a nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) ügyvivője szerint a magyar lépés elfogadhatatlan megszegése az uniós jognak, ami miatt Ausztriának kezdeményeznie kellene a Fidesz kizárását az Európai Néppártból.
Az FPÖ vezetője Heinz-Christian Strache szerint a magyar-osztrák határon azonnali ellenőrzés bevezetésére van szükség. Minden más megoldás felelőtlenség lenne - mondta, hozzátéve: meg kell szüntetni a menekültkáoszt, és meg kell állítani az illegális bevándorlást.
A Team Stronach szóvivője, Jessi Lintl, az azonnali határellenőrzést bevezetését szorgalmazta Magyarország, Szlovénia és Olaszország irányába, amely szerinte indokolt önvédelmi lépés lenne Ausztria részéről. A szóvivő kifejtette: az unió teljes tanácstalansága miatt az osztrák kormány felelőssége, hogy megvédje az ország határait.
Az osztrák belügyminiszter Johanna Mikl-Leitner szerdán délelőtt kijelentette: a határellenőrzés bevezetése számára "nem elsődleges kérdés". A politikus arra számít, hogy Magyarország döntését a következő napokban visszavonja. Végső intézkedésként a tárcavezető ugyan nem zárta ki a határzár bevezetését, azonban - mint értékelte - ez aggályokat vethetne fel az Európai Közösségben való szabad mozgással kapcsolatban.
Alapjogokért Központ: Van lehetőség a dublini rendelet egyes pontjainak felfüggesztésére
Az Alapjogokért Központ szerint több lehetőség is nyílik Magyarország számára a dublini rendelet egyes rendelkezéseinek felfüggesztése vagy az abban foglalt kivételes lehetőségek alkalmazása során, és egyik sem lenne példa nélküli az unióban.
A központ elemzésében közölte: Magyarország arról tájékoztatta a tagállamokat és az unió szerveit, hogy (éppen a közösségi jogra hivatkozva) részben felfüggeszti a migránsok visszafogadását. A kormány álláspontja az, hogy ezt jogszerűen megteheti, más értelmezések szerint a lépés sértheti az uniós jogot. Ezt a jogvitát egyedül az Európai Unió Bírósága döntheti el, de mire odáig jut az ügy, akár évek is eltelhetnek - állapították meg az elemzők.
A rendelet alapján ugyanakkor Magyarország jogszerűen dönthet úgy is, hogy az úgynevezett válságkezelési mechanizmus keretében meghoz minden ahhoz szükséges megfelelő intézkedést, hogy kezelni lehessen a menekültügyi rendszerre nehezedő különlegesen nagy nyomást. Az a bejelentés, hogy a kormány konzultációt kezdeményezett az unió illetékes szerveivel, arra utalhat, hogy Magyarország a mechanizmus keretein belül megelőző cselekvési tervet fog kidolgozni. Ezen általános jellegű intézkedés mellett pedig az egyes visszaküldött menekültek esetében arra is van lehetőség, hogy Magyarország az egyedi esetekben jogszerűen megtagadja az át- vagy visszavételt, ha nem bizonyítható a felelőssége.
Afgán, szíriai és pakisztáni határsértőket tartóztattak fel
A Csongrád megyei rendőr-főkapitányság szóvivője, Szenti Szabolcs közölte: csaknem ötszáz határsértőt, köztük százhét gyermeket tartóztattak föl a rendőrök kedden. Az elfogottak többsége afgán, pakisztáni és szíriai állampolgárnak vallotta magát. A határsértők ellen idegenrendészeti eljárást kezdeményezett a rendőrség.
Az országban tiltott határátlépés miatt összesen nyolcszázhetvenhat embert fogtak el a rendőrök kedden, egy esetben közokirat-hamisítás, négy gyanúsított ellen pedig embercsempészés miatt indult büntetőeljárás – tudatta az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata.