Belföld

MSZP: ellentmondó nyilatkozatok

Súlytalan az elnökség, a testületnek nincs tekintélye, a bevándorlás és az olimpiarendezés is megosztotta a szocialistákat

Az elnökségnek nincs tekintélye – így összegezhető az MSZP-ben a hangulat a jövő évi tisztújítás előtt. A szocialista pártnak láthatóan nincs stratégiája, egymásnak ellentmondó kommunikációt visznek az olimpiarendezés és a bevándorlás ügyében is.

mszp
Hiller István, Botka László (a második sorban) és Tóbiás József az előző kongresszuson. Jövőre lesz tisztújítás (Fotó: Hegedüs Róbert)

Bár nagyobb aktivitást várnak tőle, nem Tóbiás József elnökkel, hanem az egész elnökséggel vannak gondok az MSZP-ben. Főleg a politikai tekintély terén akadnak hiányosságok – mondták lapunk szocialista forrásai. Hozzátették, a legnagyobb probléma, hogy a testület súlytalan. „Hiller István volt pártelnök, parlamenti alelnök épp erről beszélt nemrég egy zárt frakcióülésen, de az akkori szavai korántsem verték ki a biztosítékot, nyugodt értékelést tartott, nem sürgette az azonnali fejhullást, az előre hozott tisztújítást a pártban. Arra van még egy évünk” – tudtuk meg egy frakciótagtól.

A tavaly megválasztott elnökségben valóban sok az országos politikában ismeretlen név. Informáto­raink elégedetlenek azzal, hogy az MSZP tagjain és az önkormányzati berkeken kívül nem sokan ismerhetik például Laskovics Diána, Móricz Eszter, Nemény András, Komjáthi Imre, Beke Károly, Magyar András vagy éppen Bárány Balázs elnökségi tagokat.

Nem sok választónak cseng ismerősen Márton Roland neve sem, pedig ő az egyik alelnök. Tavaly a tisztújítás során az volt a cél, hogy olyan fiatalok kerüljenek a vezetésbe, akik nem képviselők. Az említett elnökségi tagok még ugyanolyan ismeretlenek, mint megválasztásuk előtt. Nem találtak maguknak olyan országos témát, amelyre „rá tudtak volna csatlakozni”. Informátorunk szerint a kormányzat sorozatos hibáit figyelve viszont lett volna ilyen témakör.

Egy másik MSZP-s a mostani elnökséggel szemben pozitív példaként hozta fel a nagyon aktív Kunhalmi Ágnest, aki egészen tavalyig nem volt országgyűlési képviselő. Az elnökségben ülnek persze ismert politikusok is, ilyen Tüttő Kata és Gurmai Zita, az alelnökök között pedig Ujhelyi István és Lukács Zoltán.
„Ujhelyi az Európai Parlamentben, Lukács az Országgyűlésben a frontvonalban volt, a két hölgy azonban az elmúlt év nagy részében nem „brillírozott”. Gőgös Zoltán elnökhelyettes teljesített a legjobban, az ő aktivitását nehéz felülmúlni. A fiatalok tőle is sokat tanulhatnának” – kaptunk átfogó értékelést egy MSZP-s politikustól.

Felvetésünkre, ha az elnökségnek  nincs, akkor kinek van befolyása a pártban, forrásunk elmondta: Tó­biás József elnöknek és tanácsadójának, a Táncsics Alapítvány (a szocialisták pártalapítványa) elnökének, Baja Ferencnek a szava sokat nyom a latban. Baja pártstratégai szerepet lát el, volt már a párt kampányfőnöke is. Ugyancsak adnak Botka László választmányi elnök, szegedi polgármester szavára, és a már említett Hiller István is fajsúlyosnak számít. Mellettük mérvadó még a budapesti szervezet véleménye, valamint a frakcióban még mindig van szava Mesterházy Attila volt pártelnöknek. Megtudtuk azt is, egyelőre nem világos, hogy Mesterházy akar-e indulni az elnöki posztért a jövő évi tisztújításon.
Lapunk forrásai egyértelmű politikai, stratégiai hibának tartják a bevándorlás kapcsán és az olimpiai rendezésről kialakított MSZP-s irányváltásokat. Ezek ugyanis határozatlanságot, bizonytalanságot keltenek a támogatókban is.

A szocialisták eleinte lebecsülték, figyelemelterelésnek tartották az illegális határátlépők ügyének kormányzati kezelését. Vidéken, a szerb–magyar határ mentén vagy épp a bevándorlótáboroknak helyet adó településeken nem nagyon tudták értelmezni a baloldali párt álláspontját. Az MSZP ugyanis fennen hirdette a határkerítés megépítésének elvetését, ezt a Fidesz budapesti székházánál Kunhalmi Ágnes–Horváth Csaba-féle kerítésvágással is demonstrálta. Ezt a megszólalást sokan annak tudták be, hogy az MSZP valóban „nem mérette be” (nem készített közvélemény-kutatást – a szerk.) az ügyet és úgy szólalt meg a témában. „Ez alapvető hiba” – vélekedett informátorunk. Aztán egy-két napon belül észbe kaptak, a fővárosiakkal szemben a pártvezetés megszólalói már fontos problémának nevezték a bevándorlást, igaz, a megoldást csupán az uniós tárgyalásokban nevezték meg.

„Ez tényleg kommunikációs és politikai csőd” – ezt már a 2024-es olimpiarendezés MSZP-s kezelésére mondták belső forrásaink. Miközben a Fővárosi Közgyűlésben a szocialisták is támogatták az ügyet, sőt a fővárosi elnökük, Kunhalmi Ágnes és képviselőjük, Horváth Csaba nyilatkozatokban állt ki az ügy mellett, a pártvezetés lesöpörte az addigi támogatást, teljesen hiteltelenné téve az addigi megszólalásaikat. Még azt sem ismerték fel, hogy az elutasítással újra belekerülnek Gyurcsány Ferenc pártjának uszályába, amely már korábban arra kérte őket, mondjanak nemet a rendezési tervekre. Forrásaink szerint ezek a hibák azt mutatják, hogy az MSZP-ben óriási a zavar, nincs stratégia, az elnökség gyenge, így nem lehet csodálkozni azon, hogy a párt népszerűsége tovább csökkent.