Belföld

Lövöldözés még nem történt ügyészségen

Az írásbeli erőszak viszont mindennapos

Mindennaposak a durva, erőszakos hangvételű bírósági beadványok az elégedetlen ügyfelek részéről, a március 16-ai, szerdai támadáshoz hasonló azonban még sohasem történt Magyarországon. A bírósági szervezetnek fontos gátat szabni a verbális agressziónak és megelőzni a fizikai erőszakot megelőzzük – jelentette ki Handó Tünde, Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke. A kiskunhalasi lövöldözéssel kapcsolatban a Legfőbb Ügyészség szóvivője, Fazekas Géza beszélt a Kossuth Rádióban.

A nyomozás eddigi adatai szerint a szerdán a Kiskunhalasi Járási Ügyészség épületében lövéseket leadó férfinak több ügye is folyamatban van az ügyészségen és a bíróságon. Ezek közül különösen az egyik ügy menetével volt elégedetlen, és nem tudta elfogadni az ügyészség azzal kapcsolatos döntését.

A támadó korábban több erőszakos, durva hangvételű beadványt intézett a kiskunhalasi vezető ügyészhez. Ez azonban, sajnos, nem példátlan: a bíróságokon mindennaposak az agresszív hangvételű beadványok – fogalmazott a szóvivő. Ugyanakkor Magyarországon olyan még soha nem történt, hogy valaki emberölési szándékkal, felfegyverkezve lépett volna be egy ügyészségi épületbe, és ott több lövést is leadott volna – tette hozzá.

Elhangzott: a bírósági alkalmazott, aki közbelépett, miután a férfi elővette a gépfegyverét, a katonaviselt gondnok volt. Az ő lélekjelenléte, valamint a bíróságon tanúként meghallgatására váró két rendőr közbeavatkozása segített megfékezni a támadót – mondta Fazekas Géza, hozzáfűzve: emellett szerencse is kellett ahhoz, hogy a vaktában, dulakodás közben leadott lövések senkit sem találjanak el. Szerdán a helyszínelés, házkutatások és a gyanúsított őrizetbe vétele mellett megtörtént a tanúk, valamint a támadó első kihallgatása is.

Fazekas Géza szerdai tájékoztatása szerint a férfi nem sokkal kilenc óra előtt jelent meg a bírósággal közös járási ügyészségi épületnél azzal a szándékkal, hogy megöli a kiskunhalasi vezető ügyészt. Egy gépkarabélyt, és kétszáznegyven lőszert is magával vitt egy papírdobozban. A férfi az átvizsgálásakor elővette a fegyvert, és az egyik biztonsági őrt arra szólította fel, hogy vezesse a vezető ügyészhez. Ezt azonban egy bírósági alkalmazott és két, az épületben tartózkodó rendőr megakadályozta, majd végül lefegyverezték. A dulakodás közben a férfi három lövést adott le, de nem sérült meg senki. A férfit emberölés előkészülete, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette, valamint kényszerítés bűntette gyanújával őrizetbe vették.

A bírósági szervezetnek fontos, hogy a verbális agressziónak gátat szabjunk és a fizikai erőszakot megelőzzük – jelentette ki az ügy kapcsán Handó Tünde, Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke csütörtökön, a Veszprémi Törvényszék összbírói értekezlete előtt tartott sajtótájékoztatón. Hangsúlyozta: „A verbális agresszióba tartozik az is, ha a bírósági ítéleteket úgy értékelik, véleményezik, amely túlmegy egy felelős közszereplőtől elvárható mértéktartáson.” majd hozzátette: nagyon komoly a felelőssége a közszereplőknek, a közíróknak és az újságíróknak.

Megjegyezte továbbá, hogy ez a fajta agresszió vagy elégedetlenség időnként fizikai agresszióba is átcsaphat, ennek voltak tanúi szerdán. Az OBH elnöke úgy fogalmazott: egy hőstettnek köszönhető, hogy nem történt komolyabb tragédia a kiskunhalasi bíróságon, ahol tizenöt lövést tudott leadni a támadó.