Belföld
Letisztázzák a hierarchiát
Alapos átszervezés a jobbikban, fideszes mintára
A Jobbikban 2010-ben még nem érezték, a tavaszi országgyűlési választáson azonban már egyértelmű volt számukra, hogy választókerületi, s nem megyei szinten kell megszervezni a kampányt. „Kinőttük magunkat” – mondta egy vezető politikusuk lapunknak. A Magyar Hírlap elsőként, még az új felállás kialakításának a júniusi, tisztújító kongresszuson történt bejelentése előtt hónapokkal adott hírt a tervezett változásról. „Az új, választókerületi felállást a Fidesztől vesszük át, tulajdonképp ugyanazt a struktúrát alakítjuk ki, ami náluk működik. Láthatóan ez nagyon jól bevált nekik is” – fejtegette lapunknak a Jobbik elnökségének egyik tagja.
Az új szisztéma azt jelenti, hogy a mostani megyei elnöki rendszer helyett a százhat választókerület szerint szervezik meg a feladatokat, választókerületi elnököket választanak. Ezek az elnökök túlnyomórészt az országgyűlési képviselőjelöltekből kerülnek ki. Ők lesznek felelősek minden, a választókerületben történő akcióért, sajtótájékoztatóért, tüntetésért és a helyi csoportok ügyeiért is. A Fideszben a választókerületi elnököknek személyi ügyekben – önkormányzati képviselők és a polgármesterek kiválasztásában is – vétójoguk van. A Jobbikban is ugyanígy gondolkodnak a hatékonyságról. A választókerületi elnökök ugyanis az országos pártvezetés akaratát fogják megjeleníteni, ők a régiós elnököknek tartoznak majd beszámolóval munkájukról. „A régiók számáról még nem döntöttünk, de ennek a megoldásnak a lényege az, hogy a régiós elnököknek a választókerületi elnökök beszámolással tartoznak majd, a régiós elnökök fölött pedig Szabó Gábor pártigazgató áll majd. Ebben a rendszerben tiszták a hatáskörök, mindenki tudhatja a feladatát” – fejtette ki egy másik elnökségi tag.
Megtudtuk, hogy a Jobbik elnöksége hamarosan dönthet a főpolgármester-jelölt személyéről, a pártban csak Volner János neve merült fel a posztra, de ő nem vállalná az indulást.