Belföld
Lerövidülhetnek a menekültügyi eljárások
A Ház előtt a belügyminiszter javaslata
Az előterjesztés szerint Magyarország történetének legnagyobb mértékű migrációs nyomásának van kitéve, az intézményi rendszer 130 százalékosan túlterhelt. Pintér Sándor azt írta: a menedékkérők számának radikális emelkedése miatt erősíteni kellett a schengeni külső határ ellenőrzését és növelni kellett az idegenrendészeti őrzött szállások számát.
A javaslat korlátozza az ismételt menedékkérők területen maradási jogát. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ismételt kérelem előterjesztése esetén a kérelmezőt nem illeti meg automatikusan az, hogy korlátlanul Magyarország területén maradjon.
A javaslat részletezi, hogy a menekültkénti elismerést kérők személyazonosításra alkalmas, hiteles okmányok hiányában kötelesek minden tőlük telhetőt megtenni személyazonosságuk tisztázása érdekében; így például felvenni a kapcsolatot családtagjaikkal, származási országuk hatóságaival, amennyiben nem azok üldözik.
Az államhatárról szóló törvény módosítása pedig közérdekű használati jogot adna a magyar államnak a schengeni, így a szerb-magyar határon, a határvonaltól számított 10 méteres sávon belül.
Az Alapjogokért Központ szerint a Pintér Sándor belügyminiszter által hétfőn az Országgyűlésnek benyújtott migrációs törvénymódosító csomag hatékonyabbá, átláthatóbbá és gyorsabbá teheti a bevándorlókra vonatkozó eljárási szabályokat, és teljesen összhangban van az uniós joggal. A központ közleményében felidézte: ők már februárban felhívták a figyelmet arra, hogy számos ponton van lehetőség a hatályos törvények "EU-konform módosítására".
A Fidesz még a nyári szünet előtt voksolna a javaslatról
Az illegális bevándorlással kapcsolatos belügyminisztériumi (BM) javaslatok a bevándorlás mértékének korlátozását maximálisan szolgálják, ezért a Fidesz képviselőcsoportja támogatja az előterjesztett intézkedéseket - közölte Gulyás Gergely. A kormánypárt frakcióvezető-helyettese kifejtette: a belügyminiszter javaslatának egyik fő pontja megakadályozná az ismételt menedékkérők Magyarországon maradását azzal, hogy az ismételten menedékjogot kérőket menekültügyi őrizetben tarthatnák, az eljárás pedig gyorsabban lenne lefolytatható. Indoklásul jelezte, sokan úgy élnek vissza a menekültjogi kérelemmel, hogy az elutasítás után néhány napon belül újra kérelmet nyújtanak be.