Belföld

Latorcai Csaba: Emlékezzünk az embermentőkre!

A nyilas hatalomátvétel áldozataira emlékeztek

Miközben a nyilas hatalomátvétel évfordulójához kapcsolódóan lerójuk kegyeletünket az áldozatok előtt és kimondjuk a korabeli magyar állam felelősségét, emlékezzünk meg az embermentő hősökről is - szólított fel a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára a budapesti Holokauszt Emlékközpontban tartott pénteki megemlékezésen, amely után emléktáblát avatott az áldozatok tiszteletére.

lat
Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára (b) és Szita Szabolcs, a központ igazgatója leleplezi az áldozatok tiszteletére állított emléktáblát a nyilas hatalomátvétel évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen a budapesti Holokauszt Emlékközpontban - MTI Fotó: Soós Lajos

Latorcai Csaba emlékeztetett: 1944. október 15-e úgy vonult be a magyar történelembe, mint Horthy Miklós kormányzó sikertelen kiugrási kísérlete, ennek következményeként "köszöntött" hazánkra a német megszálló hatalom által kierőszakolt nyilas hatalomátvétel.
A korabeli magyar állam iszonyatos bűnöket követett el több százezer, elsősorban zsidó származású állampolgárával szemben: ezreket lőttek a Dunába, ezrek haltak meg a halálmenetek során, és a nyilas hatalomátvételt követően létrehozott pesti nagy gettóban szintén ezrek vesztették életüket - tette hozzá.
Kiemelte: méltó, hogy a koncentrációs táborba hurcolt és elpusztított embertársaink mellett az embermentőkre is emlékezzünk, hiszen szerte az országban számosan tettek tanúságot páratlan bátorságról azzal, ahogyan a számkivetett, üldözött embertársaikat mentették.
Latorcai Csaba felidézte Görgey Guido magyar királyi tüzérfőhadnagy és Thassy Jenő alakját, akik amellett, hogy a német megszállók ellen szabotázsakciókat hajtottak végre, számos zsidót bújtattak és mentettek meg Budapesten. 
A sors kegyetlen iróniája, hogy Görgey Guido a háború után számos zsidómentő és náciellenes társával együtt a recski fogolytáborban raboskodott, ami "önmagában is ékesen bizonyítja, lényegét tekintve milyen mélységesen azonos volt a náci és a kommunista önkényuralom" - jegyezte meg.
A helyettes államtitkár kitért arra: beszámolókból azt is lehet tudni, hogy a jezsuiták fővárosi, Mária utcai rendházában is többen menedéket találtak, és a szerzetesek - Jánosi József, Raile Jakab, Ruppert Mayer és Vid József - vélhetően vesztegetéssel elérték, hogy a náluk bújtatott zsidókat ne hurcolják el.
Miközben lerójuk kegyeletünket az áldozatok előtt, és kimondjuk a korabeli magyar állam felelősségét, emlékezzünk mindazokra, akik "a történelemnek ebben a sötét pillanatában a lelkiismeret szavának engedelmeskedve tették azt, amit legjobb tudásuk és lehetőségeik szerint megtehettek, embermentők voltak az embertelenségben" - zárta szavait Latorcai Csaba.