Belföld

Külső támadás alatt a nemzeti érdekeink

Hétértékelő. „Gyengülnek, de maradnak az álcivil politikai mozgalmárok”

Csak az örök vesztesek nem tudtak annak örülni, hogy a magyar labdarúgó-válogatott egyből győzelemmel kezdte szereplését a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságon – erről is beszélt lapunknak az előző hét fejleményeit elemezve Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője.

A magyarok „örömhete” volt az előző, erre a válogatott futballsikere adott jogos és teljességgel érthető okot – mutatott rá lapunknak nyilatkozva Fodor Csaba. A Nézőpont Intézet ügyvezetője kifejtette, ám ahogy az lenni szokott, ezúttal is akadtak, akik képtelenek voltak akár „csak egy percig félretenni egyre betegesebb politikai fóbiáikat”. A nemzeti válogatott ellen szurkoló „fanyalgók, méltatlankodók, bukott ikonok, komolytalan balliberális megmondóemberek csak a társadalom egy szélsőséges, marginális, egyre inkább maroknyi csoportját alkotják. Különösen perverz gondolkodásukra vall, hogy többen közülük a magyar csapat szurkolóit a csak általuk vizionált államfasizmus vagy fociőrület támogatóinak állították be”. A társadalom elsöprő többségét alkotó józanul gondolkodó magyaroknak nem kell törődniük ezekkel a hangokkal, a csapat sikere, illetve az öröm által kiváltott nemzeti egység, optimizmus, bizakodás is megmutatta: bár kis ország vagyunk, de nagy erővel, és még nagyobb akarattal bírunk. Megmutattuk, tudunk még örülni a teljesítménynek, tisztelni az erőfeszítést.

Az elemző a hazai belpolitikai eseményekre rátérve kiemelte a tavaszi parlamenti szezon lezárulását. Ami pedig a jövő év szempontjából a legfontosabb, a múlt héten elfogadott 2017-es büdzsére fokozottan igaz, hogy tovább növeli hazánk és a keményen dolgozó emberek lehetőségeit. Fodor Csaba úgy érvelt, az államháztartás helyzete már így is az egyik legstabilabb egész Európában, kiegyensúlyozott gazdálkodás, reális növekedési célkitűzés, átalakuló nemzetgazdasági rendszer, erősödő hitelesség és szélesedő mozgástér jellemzi az elmúlt évek költségvetéseit. Ráadásul évről évre mindenki előreléphet egyet, hiszen az állam sorra teremti meg azokat a lehetőségeket, amelyek a gazdasági teljesítőképességgel arányban, de nem a balliberális kormányzásokkal járó eladósodás terhére javítják az életminőséget.

Rámutatott, az oktatási és az egészségügyi ágazat számos konfliktusos területén (bérek, életpályák vagy éppen irányítási kérdések) is születtek fontos döntések, így az elmúlt hetek-hónapok vitái végére is pont kerülhet. Mindez azt is jelenti, hogy egyre inkább fogy a levegő Pukli István, Sándor Mária és más, „civil ruhába bújt politikai mozgalmárok” körül. Hozzátette, ahogy ez korábban is várható volt, a kormány a szakmai párbeszéd igényére megértően, megnyugtatóan, érdemben reagált, az oktatási és az egészségügyi ágazatban dolgozók hamarosan érezhetik is a pozitív változásokat.

Elmondta viszont, a jövőben – és ez nem magyar sajátosság, az egész kelet-közép-európai régióra igaz – folyamatosan felszínen maradhatnak az ilyen típusú mozgalmárok. Emlékeztetett, korábban Szlovákiában a magyarhoz kísértetiesen – még annak nemzetközi vetületében, jellemzően a Soros-ideológiához közeli voltában is – hasonló forgatókönyv szerint zajlott az egészségügyi és oktatási tiltakozáshullám. Lengyelországban pedig most szervezik az ottani „Együtt 2014”-hez hasonló formációt a jogállamiság és a demokrácia állítólagos veszélyeztetettsége okán. Ha a legutóbbi választások baloldali összefogására gondolunk, elmondhatjuk, komolytalan percemberek és bukott ikonok koalíciójára hazánkban is volt már példa, és bizonyosan lesznek is még hasonló próbálkozások. Fodor felhívta a figyelmet, a befolyásszerzésre törekvő külföldi és belföldi érdekemberek destabilizálni akarják a nemzeti érdekeket, például a kvótaellenességet szem előtt tartó régiós kormányokat.