Belföld

Közösen járőröznek a szlovén határon

Az illegális migráció mindkét országnak komoly problémát jelent, ezért is fontos az intenzív együttműködés

A migrációs hullám kezelése érdekében együtt járőröznek a közös határszakaszon a magyar és a szlovén rendőrök. Szlovéniának is fontos, hogy intenzíven együttműködjön Magyarországgal, nehéz helyzetbe kerülne, ha tízezer illegális bevándorló jelenne meg a határain.

szloven
A határsértők száma
283 174 fő az idén
6627 fő vasárnap
Forrás: orfk, a legfrissebb, szeptember 27-i állapot
A szlovén sajtó érdeklődésére, hogy miért volt szükség a magyar–szlovén határon a drótakadály ideiglenes elhelyezésére, a belügyminiszter azt mondta: az illegális bevándorlók ellen a horvát határnál zajló küzdelem miatt felvetődött, hogy ha az illegális migránsok másfelé veszik az irányt, akkor előzetes bejelentés után a szlovén határon is szükség lehet ideiglenes határvédelemre. Emlékeztetett rá, hogy a schengeni belső határon meghatározott időre és meghatározott célból lehetősége van bármely tagállamnak a határellenőrzés visszaállítására. Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszter kifejtette: a határon ideiglenesen felállított kerítés nem veszélyeztette a két ország közti kapcsolatot. Erről a lépésről nem kaptak időben tájékoztatást, később viszont „pozitív irányba mozdultak el a dolgok”. Hangsúlyozta, mindkét országnak tiszteletben kell tartania az európai uniós jogszabályokat, illetve a schengeni határőrizet szabályait. Hozzáfűzte: közös problémával szembesülünk. Szlovénia nagyon nehéz helyzetbe kerülne, ha tízezer migráns jelenne meg a határain, ezért is fontos az intenzív együttműködés Magyarországgal, hogy „közös erővel próbáljuk uralni” a migrációs hullámot – jelentette ki a szlovén belügyminiszter.


Napi harminc rongálás a határzáron
Befejeződött az ideiglenes biztonsági határzár építése a magyar–szerb határon, míg a magyar–román részeken továbbra is folynak az előkészítési munkák. A Magyar Honvédség alakulatai folyamatosan felügyelik a már megépült határszakaszokat, mivel átlagosan napi húsz-harminc alkalommal történik rongálás. A magyar–horvát szakaszon jelenleg két területen dolgoznak a katonák, az úgynevezett Dráva–Duna háromszögben, illetve a Dráva-zsákban. A lakosság minden településen igen szolidáris a katonákkal – tudtuk meg forrásainktól.
(LMA)