Belföld

Közigazgatás és holokauszt

Szakály szerint téves a Királyi Honvédség elítélése

Egyszerűsített és szakszerűtlen álláspontnak nevezte Szakály Sándor azt a véleményt, amely szerint a Magyar Királyi Honvédségnek a második világháború alatt szinte csak az volt a feladata, hogy elpusztítsa a zsidó származású magyar állampolgárokat; a történész elismerte, hogy a zsidó embereket érték hátrányos megkülönböztetések a katonai szolgálat közben.

A Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója erről A magyar közigazgatás és a holokauszt címmel rendezett tegnapi konferencián beszélt. Szakály úgy fogalmazott, hogy a honvédség vezetőit a zsidótörvények hadseregen belüli alkalmazása foglalkoztatta, és erősen meg is osztotta – jelentette a távirati iroda. A kérdést végül – folytatta Szakály – az 1939. évi 4. törvénycikk döntötte el, amely kimondta: a honvédségen belül „zsidó származású személy nem lehet tiszt, altiszt, illetve tisztes, de fegyveres szolgálatot továbbra is teljesíthet”.

A munkaszolgálatos veszteségekről elmondta, a fennmaradt kimutatások szerint 1941. június 26-tól, Magyarország hadba lépésétől, egészen 1942. december 31-ig ezerhatszázhuszonnyolc munkaszolgálatos halt meg, százhatvan tűnt el, háromszáztizenkilenc sebesült meg, és negyvenkettő került hadifogságba. Ez is jelzi, hogy miközben nem lehet fölmenteni azokat a keretlegényeket, akik embertelenül bántak a munkaszolgálatosokkal, a legnagyobb emberveszteségeket mégis a szovjet Vörös Hadsereg támadása okozta – mondta Szakály Sándor.