Belföld
Kövér László: Példaértékű a magyar-szlovén együttműködés
Szlovén kollégájával találkozott a házelnök

Kövér László a migrációs helyzetről szólva közölte, hogy szlovén kollégájával az együttműködésről és a szolidaritásról biztosították egymást. Úgy fogalmazott, hogy Magyarország minden tőle telhető segítséget megad Szlovéniának, hogy az ott kialakult helyzetet kezelni tudják.
Szlovén házelnök: Előbb kellene megállítani az érkezők áradatát
Görögországban kellene megállítani a Nyugat-Európa felé tartó bevándorlóáradatot - mondta az M1 aktuális csatornának pénteken adott interjúban a szlovén törvényhozás elnöke.
Milan Brglez kiemelte: ezzel a megoldással könnyebben lehetne ellenőrizni és humánusabban kezelni az áradatot. A politikus stratégiai fontosságúnak nevezte a bevándorlástól érintett uniós tagállamok múlt vasárnapi megállapodását, megjegyezte ugyanakkor, hogy még messze van a helyzet megoldása.
A ljubljanai törvényhozás elnöke utalt rá: országának egyszerre kell figyelembe vennie, hogy milyen intézkedéseket tesznek a migránsok további útvonalán fekvő államok, és azt, hogy ne váljanak erőszakossá a továbbhaladásukban feltartott emberek.
Milan Brglez megjegyezte: azzal is nagy kockázatot vállalnak, hogy az átutazókat egy-két napig Szlovéniában tartják.
Utalt rá: Szlovénia lakossága korábban humanitárius kérdésként kezelte a problémát, ám változott a hozzáállásuk, amikor azzal kellett szembesülniük, hogy az érkezők csak átutazni akarnak.
Milan Brglez hangsúlyozta: tízezer menekültet tudnak elhelyezni, de ennek a létszámnak kétszerese tartózkodik területükön. ugyanakkor megjegyezve, Szlovénia határainak műszaki védelme sokkal nehezebb feladat, mint Magyarországé.
Kitért arra is, Magyarország megpróbál technikai és más tekintetben is segítséget nyújtani nekik.
Arra a felvetésre, hogy népszavazási kezdeményezés indult Szlovéniában a katonák határon bevethetőségével kapcsolatban, annyit mondott a politikus: "a parlamentnek erre is reagálnia kell".
Hozzátette, hogy a két ország között a dinamikusan fejlődő gazdasági kapcsolatok és a magas szintű politikai együttműködések mellett kulturális és oktatási kapcsolatok is erősítik a jó viszonyt.
Kitért az egymás országaiban élő nemzetiségek helyzetére is az Országgyűlés elnöke. Elmondta, hogy mindkét kormány erőfeszítéseket tesz arra, hogy ezeket a közösségeket megtartsa, mert "ők is a mi kultúránkhoz, nemzeti közösségünkhöz tartoznak, s a mai európai felfogásban fontos azt hangsúlyozni, hogy minket a saját kultúránk illet, jogunk van a saját önazonosságunkhoz függetlenül attól, hogy a határ melyik oldalán élünk".
Milan Brglez, a szlovén nemzetgyűlés elnöke is a két ország közötti erős kapcsolatokat emelte ki, majd megköszönte a Magyarország részéről már nyújtott és felajánlott segítséget a migrációs válság kezelésében.
Elmondta, hogy az Európai Uniónak változtatnia kell a kérdés kezelésében, s álláspontja szerint a válságot nem Európában, hanem a gócpontjában kellene megoldani, ott kellene segíteni a krízis rendezésében.
Hangsúlyozta azt is, hogy a Magyarországon és Szlovéniában élő nemzetiségek "kapocs szerepét" erősíteni kell, s egyfajta régiós együttműködésbe kell bevonni őket.
A két ország házelnökei méltatták azt az együttműködési megállapodást is, amelyet pénteken, a megbeszélés után írt alá Kondora István (Fidesz-KDNP) Sárvár, Anton Balazek Lendva és Franci Ornik Lenart települések polgármesterei. A megállapodás értelmében mindhárom település lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok meglátogathassák egymás városait, megismerve történelmüket. A találkozó előtt a Kövér László és Milan Brglez megkoszorúzta a sárvári internálótábornak emléket állító táblát az egykori selyemgyár falán, majd a Soproni úti temetőben elhelyezték az emlékezés koszorúit a táborban meghaltak tiszteletére állított emlékművön.
Kövér László beszédében hangsúlyozta, hogy a 20 században egymásnak okozott sebek és az áldozatok emléke Közép-Európában arra kötelez mindenkit, hogy a 21. században képesek legyünk nemcsak előre nézni, hanem előre látni is.
Hozzátette: látni kell, hogy "változatlanul vannak a világban olyan erők, amelyek saját hasznukra már nemcsak országokat, hanem egész földrészeket akarnak egymással szembe fordítani". A mi feladatunk az, hogy "egymást megbecsülve és támogatva őrizzük meg hazánkat és szabadságunkat, nemzeti és egyben európai önazonosságunkat" - zárta a házelnök.
A sárvári internálótáborban 1942 áprilisa és 1945 áprilisa között 589 szlovén halt meg.
A megemlékezésen részt vett a Szilágyiné Bátorfi Edit Magyarország szlovéniai és Ksenija Skrilec Szlovénia magyarországi nagykövete is.