Belföld
Kormányszóvivő: működik a déli biztonsági határzár
Hétfőn huszonkét határsértőt fogtak+VIDEÓ
Kovács Zoltán hozzátette: a kormány elszántsága nem változott, a déli határszakaszok védelmét szolgáló intézkedések addig maradnak érvényben, amíg szükség lesz rájuk. Azt mondta: folyamatosan nyomon követik a határ túloldaláról, a Horvátországból, Szlovéniából, Szerbiából érkező híreket, "készen állunk arra, hogy reagáljunk a kialakult helyzetre".
Minden kormánynak volt ideje arra, hogy felkészüljön arra a helyzetre, amely náluk is kialakult - mondta a kormányszóvivő.
Hétfő estig összesen 22 határsértőt fogtak el a magyar hatóságok - tájékoztatta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatornát. Bakondi György hozzátette: a horvát határszakaszon egyetlen migránst sem fogtak.
A miniszterelnöki főtanácsadó megjegyezte: a három feltétel - a műszaki zár, a jogi szabályozás valamint a hivatásos rendőri és honvédelmi állomány jelenléte - együtt szükséges a biztonság garantálásához.
Bakondi György és Kovács Zoltán kormányszóvivő a magyar-szlovén határnál fekvő Rédicsről jelentkeztek be hétfő este az M1-en.
A magyar kormány folyamatosan figyelemmel kíséri, hogy mi történik Szerbiában, Szlovéniában és Horvátországban - mondta Kovács Zoltán, megjegyezve: Horvátországban a nyilatkozatokat illetően az látható, hogy "elég nagy a káosz".
Kiemelte: a magyar hatóságok mindenre felkészültek. Folyamatosan járőröznek, úgy alakították ki a védelmi rendszert, hogy minél gyorsabban reagálni tudjanak.
A kormányszóvivő arra a hírre reagálva, miszerint a szlovének is kerítésépítésbe kezdtek azt mondta: ezek az intézkedések a magyar lépéseket igazolják. A zöldhatáron ellenőrizetlen módon Európába áramló illegális migránsokat csak valamilyen fizikai határzárral lehet megállítani. Ezt élő erővel megakadályozni "gyakorlatilag lehetetlen" - fogalmazott a kormányszóvivő.
Kovács Zoltán szerint a görög határon kellene megfogni a migránsáradatot. Ugyanis, mint kiemelte: azt hallani, hogy Macedóniába, Szerbiába továbbra is naponta 8-10 ezer ember érkezik.
Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó arról beszélt, hogy a vasárnap esti adatokhoz képest nem változott a migrációs helyzet Magyarországon, vagyis vasárnap 24 óra alatt összesen 41 határsértővel szemben kellett intézkedni, ők valamennyien a szerb határszakaszon próbáltak meg illegálisan magyar területre lépni. A horvát szakaszon nem történt illegális átlépési kísérlet, és a magyar-szlovén szakaszon szombattól bevezetett schengeni szigorításokhoz kötődően sem tartóztattak fel senkit, aki ellen eljárást kellett volna indítani.
Az összesítés szerint idén mindeddig 390 685 illegális bevándorló lépett be Magyarország területére. Közülük 758, a szerb határszakaszon keresztül érkezett migránssal szemben indult büntetőeljárás tiltott határátlépés miatt. A magyar befogadótáborokban 520-an vannak jelenleg - tette hozzá.
Kitért arra: a határon túli eseményeket a Magyar Honvédség irányító törzse és a rendvédelmi erők figyelemmel kísérik. Változatlanul annyi ember van a határokon, ahányra szükség van, és ezeknek az erőknek a jelenléte a továbbiakban is indokolt.
Bakondi György egy kérdésre válaszolva elmondta még: a magyar-szlovén határátkelőkön szelektív ellenőrzést hajtanak végre, mindent megtesznek azért, hogy az állampolgárok átkelése vagy a teherforgalom folyamatos legyen. Ugyanazt az ellenőrzési módszert alkalmazzák, amit az osztrákok korábban, vagyis csak időszakosan ellenőriznek egyes járműveket, ami nem okoz fennakadást.
Brüsszel: Magyarország jelezte, hogy visszaállítják a határellenőrzést
Magyarország jelezte az Európai Bizottságnak, hogy fokozott ellenőrzést vezet be a horvát határon, és a Schengeni Övezet szabályaival összhangban ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést a szlovén határon - közölte hétfőn az Európai Bizottság migrációs ügyekért felelős szóvivője. Natasha Bertaud hozzátette, hogy a horvát határral kapcsolatban egyébként Magyarországnak nincs bejelentési kötelezettsége, mert a schengeni övezet külső határáról van szó, amelynek ellenőrzése a tagállamok felelőssége, az általuk megfelelőnek vélt módon. Ezzel összefüggésben a szóvivő tudatta, a bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker politikai álláspontja változatlan: sem kerítéseknek, sem falaknak nincs helyük az unió tagállamaiban. Bertaud elmondta, hogy Magyarország arról is értesítette a brüsszeli testületet, hogy a szlovén határon visszaállítja a határellenőrzést. Beszámolt arról, hogy Ausztriához és Németországhoz hasonlóan először 10 napra vezethet be határellenőrzést, amelyet további 20 nappal lehet meghosszabbítani, az után pedig maximum még egy hónapig maradhat érvényben az intézkedés.
Szijjártó: a kvótától is meg kell védeni Magyarországot
Magyarország bebizonyította, hogy igenes meg lehet állítani a modern kori népvándorlást, de újabb veszély fenyeget, a kötelező bevándorlóbefogadási kvóta, amitől szintén meg kell védeni az országot - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a parlamentben, napirend előtti felszólalásában.
A tárcavezető kijelentette: mára megszűnt az illegális bevándorlók beáramlása Magyarország déli határán. Hangsúlyozta azonban, hogy az országot a bevándorlási hullám egy újabb, ezúttal "nyugatról érkező" veszélyétől, a kötelező bevándorlóbefogadási kvótától is kell megvédeni.
Másodfokon is kiutasításra ítéltek egy határzáron keresztül érkező afgán migránst
Jogerősen két évre kiutasított Magyarország területéről a Szegedi Törvényszék hétfőn egy afgán férfit, aki szeptember közepén a határzáron keresztül illegálisan lépett Szerbiából magyar területre. A hétfőn tárgyalt ügy volt az első, amely fellebbezés után másodfokon a Szegedi Törvényszék elé került. Az afgán férfi szeptember 17-én későn este a mások által már korábban megrongált határzáron keresztül lépett magyar területre. Kovács Tamás Lajos ügyvéd a tárgyalást követően újságírókkal közölte, megfontolják, hogy az ügyben az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.