Belföld
Kocsis Máté: Droglobbi fészkelte be magát a biztos hivatalába
Lázár János: amennyiben igazak a tasz és az ombudsmani hivatal közötti levélváltásról megjelent hírek, székelynek távoznia kell
A Magyar Nemzet által hivatkozott levél belső levelezés, az ügy előadója és hivatali vezetője között, a tűcsereprogram megszüntetéséről szóló jelentés tervezetének előkészítésekor készült. Az a hivatal zárt levelező rendszeréből származik, és sem feladóként, sem címzettként nem szerepel rajta a TASZ – közölte Székely László, az alapvető jogok biztosa. Székely azt próbálta cáfolni, ami a Magyar Nemzet tegnapi címlapján egy neveket kitakart e-mail másolatával jelent meg. Azt írták, a hivatal főosztályvezetője a TASZ jogvédő szervezet programvezetőjével levelezett a józsefvárosi jelentésről. Szerintük a TASZ-os tájékoztatta a hivatalnokot a programmal kapcsolatos fejleményekről, és blogbejegyzéseket ajánlott a vizsgálatot folytatók számára, majd egy májusi levélben már a jelentés időzített megjelentetésére kérte. Arra hivatkozott, hogy nagy médiamegjelenést szánnak az anyagnak, ám a következő időszak erre nem alkalmas, mert ő nyaralni megy. Sárosi Péter, a TASZ részéről elismerte, levelezett az illetékessel, de mint mondta, ez megszokott kapcsolattartás közöttük. Azt is mondta, nem ismerték előre a jelentés tartalmát, és nem akarták befolyásolni a hivatal állásfoglalását.
A józsefvárosi Kék Pont tűcsereprogram megszüntetését a hivatal a TASZ beadványa alapján vizsgálta. A szerdán közzétett jelentésükben megállapították, hogy a program megszüntetése az egészséghez és az egészséges környezethez való jog sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő.
A Magyar Nemzet internetes oldala, az Mno.hu Székely László állításait cáfolva közölte, a TASZ nevében Sárosi, a hivatal részéről Borza Beáta főosztályvezető levelezett egymással.
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, Józsefváros polgármestere kijelentette, a droglobbi befészkelte magát a független ombudsmani hivatalba. Feltette a kérdést, miképp lehetséges, hogy az ombudsmani hivatal a TASZ-os Sárosi nyaralásához igazít egy jelentéskiadást? Elmondta, a TASZ beadványával kilencvenszázalékos átfedést mutató dokumentum már májusban készen volt, az önkormányzatot azonban csak júniusban kereste még az ombudsmani hivatal. A tűcsereprogramról szóló jelentés szerinte a TASZ által rendelt, megírt, lejárató dokumentum. A politikus kijelentette, amennyiben a hivatal belső vizsgálata során kiderül, hogy az alapjogi biztos vétett az ügyben, akkor le kell mondania. Kocsis Máté kifogásolta, hogy a sajtóból értesült a jelentésről, amelyet csak tegnap kapott meg. Jelezte, nem fog válaszolni Székely levelére. „Ne bohóckodjunk azzal, hogy egy kiadott jelentés után érdemi álláspontot vár az önkormányzattól” – mondta. Mint folytatta, a józsefvárosi önkormányzat három éve takarítja a drogszemetet az utcáról. Hozzáfűzte, a törvény nem kötelezi az önkormányzatot a tűcsereprogramra, így semmilyen jogszabályt nem sértettek meg.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az esettel kapcsolatban tegnap este azt mondta, hogy amennyiben igazak a TASZ és az ombudsmani hivatal közötti levélváltásról megjelent hírek, Székely László biztosnak azonnal távoznia kell. Ha a dokumentumok igazak, teljesen hitelét vesztette az ombudsmani hivatal – jelentette ki Lázár egy lakossági fórumon.
Tarlós István használhatja a városi címert
Nemcsak jogszabályi, hanem erkölcsi értelemben is megilleti a fővárosi címer használatának joga Tarlós Istvánt – közölte Szeneczey Balázs kampányvezető a Főpolgármesteri Hivatalon keresztül. Mint írja, a fővárosi rendeletek nem szűkítik, csupán szabályozzák a címer és az egyéb jelképek használatát. Bodnár Zoltán, a Magyar Liberális Párt főpolgármester-jelöltje korábban bejelentette, hogy a Nemzeti Választási Bizottsághoz fordul, ha a Fidesz–KDNP-s jelölt nem távolíttatja el plakátjait, amelyeken Budapest címere szerepel. A Népszabadság tegnap arról írt, hogy 2019-től a kerületek élén „afféle helytartók” állnának. Tarlós István főpolgármester erre úgy reagált, hogy még nem született döntés a fővárosi közigazgatási reformról, a helytartó kifejezéssel pedig legutóbb a Római Birodalom kapcsán találkozott.
(PB)