Belföld
Kockázatot jelent a migránsok együttműködésének hiánya
Az egészségügyért felelős államtitkár Röszkére látogatott +VIDEÓ
Ónodi-Szűcs Zoltán a röszkei tranzitzónánál tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, a jelenlegi szabályok alapján a magyar hatóságok "elmentek a falig". Magyarországot az a vád szokta érni, hogy nem nyújt kellő védelmet a migránsok számára, nagyon nehéz azonban ezt megtenni, ha az érintettek nem hajlandóak igénybe venni a segítséget - tette hozzá.
Az orvosi alapellátás a tranzitzónákban biztosított, egy-egy orvosi rendelő működik gyermekeknek és felnőtteknek, ezek személyzetét a honvédség biztosítja. A gyermekorvosok a kerítés vajdasági oldalára, de még magyar területre is kimennek, és aki igényli, azt ellátják - mondta az államtitkár.
A politikus kitért arra, hogy tavaly áprilistól több mint 350 millió forintba került az érkező migránsok egészségügyi ellátása, az orvosi kezelés, a gyógyszerek, vakcinák, szűrővizsgálatok, a mentős szállítás költsége.
Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos hangsúlyozta, az ellátórendszer hármas feladatot végez: a lakosság, illetve a migránsokkal közvetlenül érintkezők biztonságának garantálását, valamint az érkezők ellátását. Magyarország teljes körű - gyakorlatilag saját állampolgáraival megegyező - egészségügyi szolgáltatást nyújt a migránsoknak.
Ha egy migráns esetében valamilyen fertőző betegség gyanúja merül föl, szűrővizsgálatra utalják be. Tavaly év végétől augusztus elejéig több mint 4100 ilyen szűrővizsgálatot rendeltek el, ezek közül azonban csak 350-400 történt meg, a többiek korábban továbbutaztak Magyarország területéről - közölte a főorvos.
A járványügyi kockázatot mutatja azonban, hogy ezek során is találtak HIV-, szifilisz-, valamint hepatitis A és C fertőzöttet. Az elhanyagolt higiénés állapotok miatt nagyon sokan rühesen, tetvesen érkeznek - tudatta a szakember.