Belföld
Kihirdették a honvédség és a rendőrség kibővített feladatait szabályozó törvényt
Gianni Pittella bírálta az Országgyűlés határozatát +VIDEÓ
Az Országgyűlés 151 igen szavazattal, 12 nem ellenében és 27 tartózkodás mellett fogadta el a Fidesz-KDNP tömeges bevándorlás kezelését célzó előterjesztésének sarkalatos, kétharmados többséget igénylő rendelkezéseit hétfőn.
A törvénymódosítások eredményeként a migrációs válsághelyzetben feladatot kapó katonák sok tekintetben a rendőrökre vonatkozó szabályok alapján intézkedhetnek. A rendőrségnek emellett lehetősége nyílt, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatokkal együttműködve, külföldi felderítő tevékenységet végezzen az államhatár rendjét veszélyeztető, valamint a terrorizmussal összefüggő cselekmények felderítésére, beleértve az embercsempészek felkutatását és leleplezését. A törvény hétfőn este jelent meg a Magyar Közlönyben, kedden pedig - az elfogadott jogszabály szerint a kihirdetést követő napon - hatályba lép. Szintén a hétfői közlönyben jelent meg a törvény végrehajtási kormányrendelete is.
Gianni Pittella bírálta az Országgyűlés határozatát
Éles bírálatot fogalmazott meg kedden az Európai Parlament (EP) szociáldemokrata frakciójának vezetője, Gianni Pittella azzal kapcsolatban, hogy az Országgyűlés határozatában az Európai Uniót teszi felelőssé a menekültek haláláért, valamint amiatt is, hogy Magyarország a hadsereget is alkalmazza a migrációs válság kezeléséhez. Orbán Viktor és pártja "túl messzire ment" - jelentette ki a demokrata párti olasz politikus, a "Nem Orbán gumilövedékei jelentik a megoldást" címmel tartott sajtóértekezletén. A frakcióvezető szerint ha valakit hibáztatni lehet, és ha valaki miatt szégyenkezni kell, az a magyar miniszterelnök, aki Gianni Pittella szerint két éve akadályozza az uniós menekültpolitika kialakítását. "Ahelyett, hogy felelős megoldást keresne, kerítéseket kezdett építeni és militarizálja az államhatárt" - állapítja meg a szociáldemokrata frakcióvezető, aki szerint a menekültválság humanitárius és nem katonai kérdés, az európai országok határain járőröző katonák pedig szigorúan a történelemkönyvekbe valók. Gianni Pittella szerint egyszerűen nem igaz, hogy a kontinenst legyűrik, ezért azt kéri az éppen jelenleg tanácskozó uniós belügyminiszterektől, hogy fogadják el az Európai Bizottság javaslatait "mielőtt még több fal emelkedik, még nagyobb lesz a zűrzavar és mielőtt Orbán idegengyűlölő retorikája gyökeret ver Európában".
Újabb megyékben épül határzár
A kormány ideiglenes biztonsági határzár létesítésének előkészítését és megépítését rendelte el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetésével érintett megyéknek Magyarország schengeni határával azonos külső határán.
A Magyar Közlöny hétfői számában megjelent, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelése érdekében szükséges további intézkedésekről szóló kormányrendelet szerint az intézkedés célja a zöldhatár átjárhatóságának megszüntetése. Az intézkedés végrehajtásáért a belügyminiszter és a honvédelmi miniszter felel.
A nemzetgazdasági miniszter feladata, hogy gondoskodjon a szükséges fedezet biztosításáról.
A belügyminiszternek és a honvédelmi miniszternek gondoskodnia kell arról, hogy együttműködési megállapodás jöjjön létre a Magyar Honvédségnek
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal feladataiban való közreműködéséről. A rendelet értelmében a honvédelmi miniszternek részt kell vennie a határőrizeti célú ideiglenes biztonsági határzár létesítésének katonai szakértelmet és speciális eszközöket igénylő kivitelezői feladataiban. Továbbá le kell folytatnia az ehhez szükséges, valamint a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fennállásakor a menekültügyi és idegenrendészeti feladatok ellátásával összefüggő, kifejezetten katonai, rendvédelmi, rendészeti célokra szánt árucikkek beszerzésére, illetőleg szolgáltatások megrendelésére vonatkozó beszerzéseket.
Tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet hat megyére hirdetett ki a kormány: kedden Bács-Kiskunra, Csongrádra, majd pénteken Baranya, Somogy, Zala és Vas megye területére. Vas megyének nincs külső schengeni határa, mert Szlovénia is tagja a közös uniós határőrizeti rendszernek.
Az európai zöldek Magyarország elleni vizsgálatot követelnek; LIBE-vita Magyarországról
Az Európai Parlament (EP) zöldpárti frakciója kedden felszólította az Európai Bizottságot, hogy indítson vizsgálatot Magyarország ellen a menekültüggyel kapcsolatban a magyar parlament által frissen meghozott törvények miatt. Gál Kinga fideszes EP-képviselő - egy ugyancsak keddi EP-szakbizottsági vitában - elfogadhatatlannak nevezte, ahogy kizárólag a média állításaira alapozó baloldali képviselők a múlt szerdán Magyarországon történteket kezelik. Rebecca Harms, a zöldpárti frakció társelnöke nyilatkozatban adott hangot aggodalmának a magyarországi fejlemények miatt. Szerinte súlyos aggodalmak merülnek fel azt illetően, hogy a szóban forgó törvények ellentétben állnak a nemzetközi joggal. Ezeket az aggodalmakat - tette hozzá - megerősíti az, hogy a rendőrök és a katonák törvényes felhatalmazást kaptak az erő alkalmazására a menedékkérőkkel szemben. Philippe Lamberts, a másik frakciótárselnök ehhez hozzátette: az uniós intézményeknek biztosítaniuk kell az EU közös, alapvető értékeinek az érvényesülését, és a brüsszeli bizottságnak - az uniós jog őrének - jogsértés esetén igénybe kell vennie a rendelkezésére álló eszközöket. Magyarország volt az egyik napirendi téma az EP állampolgári jogi bizottságának (LIBE) keddi brüsszeli ülésén is. A parlamenti szakbizottság az Európai Bizottság képviselőjének azt a tájékoztatását vitatta meg, amely szerint a menekültügyben szervezett magyarországi nemzeti konzultáció kérdőívét félrevezető megfogalmazású, idegenellenes érzelmeket kiváltó szóhasználattal fogalmazták meg. Az ülésen Sophie in 't Veld holland liberális EP-képviselő azt a szemrehányást tette az Európai Bizottságnak, hogy a konzultációval kapcsolatos megállapításai ellenére nem lépett semmit Magyarországgal szemben. Gál Kinga a LIBE-vitában elítélte azt a szerinte félrevezető és csúsztatásokkal teli álláspontot, amelynek alapján a liberális frakció kötelezettségszegési eljárás megindítását kérte számon az Európai Bizottságon az illegális bevándorlásról szóló nemzeti konzultáció kapcsán. Elfogadhatatlannak nevezte, ahogy kizárólag a média állításaira alapozó baloldali képviselők a múlt szerdán Magyarországon történteket kezelik. "Sajnálkozásukat fejezik ki a migránsokat ért könnygáz miatt, de még véletlenül sem említik meg a kövekkel megdobált, megsérült rendőröket" - mondta. A néppárti képviselő szerint ma nem tesz mást Magyarország, mint védi az unió külső határait, megpróbálja regisztrálni a menekülteket az érvényben lévő uniós szabályoknak megfelelően.
MLP: nincs indok rá, hogy Magyarországgal szemben eljárás induljon 7. cikkely alapján
A Magyar Liberális Párt elnöke nyílt levélben fordult Guy Verhofstadthoz, az Európai Parlament (EP) liberális frakcióvezetőjéhez, amelyben kifejtette: nem lát elégséges okot arra, hogy Magyarországgal szemben megindítsák az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkely szerinti eljárást. A Liberálisok és Demokraták Európai Szövetsége (ALDE) többek között azért akart eljárást indíttatni, mert értelmezésük szerint a honvédelmi törvény módosítása felhatalmazta a rendőrséget és a hadsereget arra, hogy bizonyos körülmények között lőfegyvert használjon migránsok és menekültek ellen. Az MTI-hez is eljuttatott levélben Fodor Gábor hangsúlyozta, pártjuk határozottan és folyamatosan bírálja a magyar kormány menekültpolitikáját és különösen annak gyakorlati alkalmazását, az európai alapértékeknek és az emberiesség szempontjainak "gyakori megsértését". Hozzátette, élesen bírálták a menekültügyi törvény szigorítását és a honvédelmi törvény módosítását is, amiket a parlamentben szavazatával is elutasított. A politikus szerint a 7. cikk hatálybaléptetésére mégsem látnak elégséges indokot. Kiemelte, hogy az ALDE javaslata az indoklásban tévesen hivatkozik a honvédelmi törvény rendelkezéseire. Fodor Gábor azt írja, hogy a honvédelmi törvény hétfői módosítása valóban kiterjeszti a honvédség jogkörét számos tekintetben, de - a jogos önvédelem speciális esetétől eltekintve - fegyverhasználatra nem jogosítja fel a katonaságot. Ha ezt tenné vagy ennek veszélye ténylegesen fennállna, akkor az MLP is támogatná az ALDE javaslatát - szögezte le. A pártelnök annak a véleményének is hangot ad, hogy Magyarország a menekültügyben okkal hibáztatható, de - szavai szerint - a méltányosság azt kívánja, hogy elismerjék: egyik érintett ország gyakorlata sem tökéletes és a hiányzó, késlekedő európai megoldás is részben felelős azért a rossz gyakorlatért, ami Magyarországra is jellemző.
A Liberálisok és Demokraták Európai Szövetsége (ALDE) európai parlamenti frakciója arra szólított fel, hogy indítsák meg Magyarországgal szemben az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkelye szerinti eljárást. Ezt az eljárást az európai alapértékek súlyos sérelme esetén lehet megindítani egy tagállammal szemben, és egy többlépcsős folyamat végén akár az adott tagállam kizárását is lehetővé teszi az uniós döntéshozatalból. Az ALDE közleményében arra hivatkozott, hogy a honvédelmi törvény módosításával Magyarország felhatalmazta a rendőrséget és a hadsereget arra, hogy bizonyos körülmények között lőfegyvert használjon migránsok és menekültek ellen, két héttel ezelőtt pedig börtönnel büntethetővé tette a határ illegális átlépését. "Teljesen igaz, hogy az Európai Unió csúfosan cserben hagyta Magyarországot és a szomszédos országokat, miközben azok menekültek hirtelen és jelentős beáramlásával küzdenek. Azonban a magyar hatóságok reakciója teljességgel elfogadhatatlan. Ha az (Európai) Bizottság és az (Európai Unió) Tanácsa néma marad, Európa elveszti minden maradék hitelét azt illetően, hogy egy értékközösséget alkot" - közölte Sophie In' t Veld, az ALDE alelnöke.