Belföld

Kettős hatalom az Antall vezette kormány idején

Az Antall-kormány euroatlanti, demokratikus és nemzeti elkötelezettségét emelték ki a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott konferencia előadói.

 Az első szabadon választott kormány megalakulásának negyedszázados évfordulója alkalmából tartott rendezvényen előadást tartott mások mellett Tölgyessy Péter alkotmányjogász, az SZDSZ egykori vezető politikusa, aki szerint Antall József számára a legfontosabb az ország Nyugathoz visszatérése, a nemzeti hagyományok és a modernizáció összhangja volt. A rendszerváltás idején a térségben szinte egyedül meglátta, jobboldalra is szükség van, miközben a társadalom többsége ambivalens érzésekkel, szorongva figyelte a rendszerváltást. Emlékeztetett, miután még egy ideig a média nagyrészt megőrizte pártállami szerkezetét, összetételét, itt találhatott utat a magát háttérbe szorítottnak érző értelmiség új kormány elleni dühe.

Pokol Béla alkotmánybíró szólt arról, hogy az MDF-nek nem voltak társadalmi erőforrásai: a szellemi hatalmat, a médiát az SZDSZ, a gazdasági pozíciókat az MSZP birtokolta, így az MDF 1990-es választási győzelme után kettős hatalom alakult ki. Jeszenszky Géza volt külügyminiszter szerint olykor hiányzott a belpolitikai konszenzus, ellenzéki támogatás a kormány külpolitikája mögül, pedig erre szükség lett volna.