Belföld
Kétszeres felvételizés a duális képzéseknél
Legalább a minimálbér hatvan százaléka a munkaszerződésben foglalt díjazás
A felsőoktatás kapcsán az utóbbi időszakban a közbeszéd részévé vált duális képzésről tartott beszámolót tegnap Palkovics László szakállamtitkár. Mint mondta, aki ilyen képzési formára jelentkezik, annak a képzési ideje tanévenként 48 hét, ami majdnem a kétszerese a hagyományos képzési időnek. Ebből 26 hetet a felsőoktatási intézménynél, 22 hetet az adott vállalatnál tölt a hallgató. A vállalatok és a felsőoktatási intézmények együttműködési megállapodást kötnek, a cég és a tanuló külön munkaszerződést köt. Utóbbi rögzíti többek közt a díjazás mértékét, amely legalább a minimálbér hatvan százaléka. Palkovics László szerint a hallgató munkabére ettől felfelé eltérhet, s hangsúlyozta, hogy a bér az elméleti képzés idejére is jár a hallgatónak, vagyis ez nem ösztöndíj és nem is gyakornoki képzés. Az alapszak akkreditációja és vizsgarendje nem tér el a hagyományos képzésekétől, a hallgató az elméleti képzésen ugyanazt tanulja, mint a hagyományos képzési rendben tanuló társai. A gyakorlati vizsgákat a vállalat szervezi.
A felsőoktatási államtitkár ismertetése szerint eddig tizenhét egyetem és főiskola jelezte, hogy a 2015/2016-os tanévben duális képzést indítana, így csaknem nyolcszáz hallgatót tudnak fogadni leginkább műszaki területen. A képzésbe több mint kétszáz vállalat kapcsolódna be. A duális képzésekre jelentkezőkre két felvételi vár: az általános felvételi eljárás mellett egy vállalati felvételi szakasz. A felvételi tájékoztatóban a meghirdetett szakok mellett lábjegyzetben tüntetik majd föl, hogy az adott képzésnek indul-e duális formája. Itt egyúttal a partnervállalatokat is felsorolják. Újságírói kérdésre Palkovics László közölte, a duális képzésre kötött munkaszerződés sem a hallgatót, sem a céget nem kötelezi: a diáknak a tanulmányai lezárása után nem kell feltétlenül ott dolgoznia, a cégnek pedig nem feltétlenül kell alkalmaznia őt.
A sajtótájékoztatón részt vett Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is, aki abban bízik, hogy a duális képzés sikeres lesz és bővülni fog a köre. Szerinte „rendkívüli folyamat” vette kezdetét, az oktatáspolitika megértette a duális képzés jelentőségét. Hozzátette, ezáltal sokkal gazdaságközelibbé válik a felsőoktatási képzés.
Kiszámítható munkahely a Klik
A Tudásfórum programmal kapcsolatban interpellált Hiller István (MSZP) az Országgyűlésben, kiemelve, a programban azt állítják, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) „vonzó és kiszámítható” munkahely, eközben éppen elkezdték a központ átalakítását. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy reagált, a Klik kiszámíthatóbb munkahely, mint az MSZP központi párthivatala, ahonnan az emberek felét elküldték az utóbbi időben. A Klik átalakításáról azt mondta, irányító, ellenőrző és stratégiai szerepet szánnak neki, a pénzügyi döntési szintek közelebb kerülhetnek az intézményekhez.
Tiltott iskolai elkülönítés
Több ponton is kiterjesztette a kormány rendeletalkotási jogkörét a köznevelés terén a parlament. A vallási és nemzetiségi iskoláknál például a miniszter határozhatja meg az esélyegyenlőség előmozdításának feltételeit. Az antiszegregációs kerekasztal javaslatára kimondták: tekintettel kell lenni a jogellenes elkülönítés tilalmára. Jogvédő szervezetek részéről ugyanis téves következtetések jelentek meg a terv kapcsán. Létrehozták a „lemorzsolódással veszélyeztetett tanuló” fogalmát is, s rögzítették: szülői kérésre nem lehet évfolyamismétlést engedélyezni az első osztálynál magasabb évfolyamokon. (KD)