Belföld

„Kérünk, de adni is tudunk”

Eddig példa nélkül álló támogatást nyújt nemzetközi összefogással a szombathelyi karitász a fekete kontinensen élő legszegényebb embereknek

Gazdasági okokból mindeddig nem volt lehetőség arra a humanitárius munkára, amelynek megvalósításába a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász mostanra belefogott. Székely János megyés püspök ezzel kapcsolatban azt mondta, „örülök annak, hogy egyházmegyénkben eljutottunk odáig, hogy nemcsak kérünk, de adni is tudunk”.

karitász 20170804
Nem maguktól jutottak az afrikaiak nyomorúságos helyzetbe, mindezt Európa nyugati fele okozta – mondta Székely János megyés püspök (képünk illusztráció)  (Fotó: Reuters - Zohra Bensemra)

Július végén együttműködési megállapodás született a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász és a Graz-Seckaui Egyházmegye Stájerországra kiterjedő karitásza között abból a célból, hogy helyi segítséget nyújtsanak Dél-Szudán lakosságának – írja a Magyar Kurír katolikus hírportál. Afrika országainak politikai viszonyai állandó polgárháborús helyzetet hordoznak magukban, amely a szegény országokat kiemelten sújtja, különösen a konfliktusok nyomában járó, milliókat érintő éhínség. A föld legfiatalabb államának számító Dél-Szudánban, amely mindössze 2011 óta független ország, különösen súlyos problémát jelent ez.

A grazi központú stájerországi Caritas évek óta segíti az Afrikában élő éhező embereket. A Szombathelyi Egyházmegyei Karitásznál már közvetlenül az újraindulás után, huszonöt éve felmerült a fekete kontinens lakóinak humanitárius megsegítése, ám csak most jöhetett létre az együttműködés, amellyel, Tuczai- né Régvári Marietta, a szombathelyi szervezet igazgatója azt mondta, „régi álom vált valóra”. Az igazgatónő fölidézte a negyedszázaddal ezelőtt kezdődött történetet, miszerint Frank Miklós atya Münchenen keresztül javasolta az afrikaiak megsegítését, de akkor „Konkoly István megyés püspökkel úgy döntöttünk: bármennyire szeretnénk, Magyarország gazdaságilag még nem tart ott, hogy segíthessünk a távoli kontinens borzalmas körülmények között élő lakóinak. Ez az idő most érkezett el.” A grazi Caritas azonban régóta nyújt segítséget afrikaiaknak, ezért a szombathelyi karitász július végén együttműködési megállapodást kötött velük, s lehetőségeik szerint rajtuk keresztül bekapcsolódnak az ott folyó humanitárius munkába. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a szombathelyiek nyitnak majd egy kávéházat, ahol a graziakon keresztül afrikai kistermelőktől – tehát nem nagyüzemek által kizsákmányolt afrikaiaktól – vásárolt kávét kínálnak majd.

A segítségnyújtásnak vannak azonban már előzményei. „A nagylengyeli és a szombathelyi Szikla-házban lévő foglalkoztatónkban pszichiátriai betegek által farmeranyagból varrt termékeket, például táskákat, kötényeket küldünk Grazba eladásra. Ezek ott a karitász boltjaiba kerülnek, az értékesítésükből származó bevétel pedig Dél-Szudánban enyhíti az ott élők szegénységét. Az egyik kollégám találóan jellemezte ezt a helyzetet: megsegítettek segítenek másokon. Ez felemelő érzés számukra is” – ismertette Tuczainé Régvári Marietta.

A megállapodás megszületéséről tartott sajtótájékoztatón Székely János megyés püspök afrikai élményeit osztotta meg az újságírókkal. „Az afrikaiak nem maguktól jutottak ebbe a nyomorúságos helyzetbe, amelyben most élnek, mindezt Európa nyugati fele okozta – szögezte le. – Örülök annak, hogy egyházmegyénkben eljutottunk odáig, nemcsak kérünk, de adni is tudunk. Annak is örülök, hogy egy afrikai kávézó nyílik majd a püspökvár mellett.”

A szombathelyiek még csak kétszer szállítottak árut hozzájuk Grazba, ebből eddig négyszáz euró bevétel folyt be. Ha azt nézzük, hogy hatvan euróból egy család Dél-Szudánban egy hónapig megél, akkor a szombathelyi karitászosok eddig máris majdnem hét család egy hónapos élelmiszer-ellátásának költségeit fedezték.

Elhangzott, ilyen nemzetközi együttműködést magyar karitász eddig még nem kötött. Tuczainé Régvári Marietta kiemelte, hogy a Szombathelyi Egyházmegye védőszentje, Szent Márton összeköti Európa nagy részét, általa Pannóniától Toursig terjednek kapcsolataik. „Jó ügyért eddig is tudott és ezután is bárkivel tud együtt dolgozni a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász” – tette hozzá.


Európa behunyja a szemét

A világban a legüldözöttebb vallás a keresztény vallás – mondta Balog Zoltán, a humántárca vezetője tegnap a Kossuth rádióban. A vallásos alapon elkövetett jogsértések, gyilkosságok, támadások kétharmada keresztények ellen történik ma, de Európa „behunyja a szemét”, ezért Magyarországnak erkölcsi kötelessége segíteni az üldözött keresztényeket templomépítéssel vagy üldözött keresztény fiataloknak kiírt ösztöndíjprogramokkal – mondta, hozzátéve: száz ösztöndíjas helyre négyszázan jelentkeztek. Hazánk szeretne véleményformáló lenni a keresztényüldözés elleni küzdelemben, ezért az ősszel nemzetközi konzultációt terveznek a kérdés megvitatására.