Belföld

Kedden tárgyalja az Országgyűlés az alaptörvény-módosítást és a Stop Sorost

Jövő héten kétnapos ülést tart a Ház

Az Országgyűlés jövő héten visszatér szokásos menetrendjéhez: kétnapos ülést tart, ismét lesznek interpellációk és a képviselők kedden tárgyalják meg az alaptörvény hetedik módosítását, valamint a "Stop Soros" törvénycsomagot.

A parlament honlapjára pénteken felkerült napirendi javaslat szerint a hétfőn egy órakor kezdődő ülésen a képviselők megemlékeznek a trianoni békeszerződés aláírásának, 1920. június 4-nek a napjáról, amely 2010 óta a nemzeti összetartozás napja. Ugyancsak megemlékezik a Ház a közelmúltban elhunyt, előbb a Magyar Igazság és Élet Pártjában (MIÉP), majd a Jobbikban és végül függetlenként politizáló Rozgonyi Ernő volt országgyűlési képviselőről.

Két képviselő is leteszi az esküt: a Párbeszéd-frakcióban Kocsis-Cake Olivio váltja Karácsony Gergelyt, Zugló polgármesterét, míg a Lehet Más a Politika (LMP) frakciójába Hohn Krisztina ül be Gémesi György, az Új kezdet vezetője, gödöllői polgármester helyett. Jegyzőválasztás is lesz, a napirend szerint Simicskó Istvánt (KDNP), az Országgyűlés jegyzőjévé választják.

Hétfőn, az új Országgyűlés megalakulása óta először hangzanak el interpellációk, azonnali kérdések és kérdések, továbbá a házszabálytól eltérve, vita nélkül fogadhatják el a hétpárti egyetértéssel benyújtott, az Interparlamentáris Unió Magyar Nemzeti Csoportjának megalakításáról szóló országgyűlési határozati javaslatot.

A napirend utáni felszólalásokat követően Hadházy Ákos (LMP) képviselői esküt tesz, miután azt az alakuló ülésen nem tette meg.

Kedden 9 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik a parlamenti munka, majd a Trócsányi László igazságügyi miniszter által benyújtott alaptörvény-módosítás vitája kezdődik meg.

A módosítás célja, hogy védje a nemzeti szuverenitást és tiltsa idegen népesség Magyarországra telepítését.  Az alaptörvény hetedik módosításának vitájában először csak az előterjesztői nyitóbeszéd és a vezérszónoki felszólalások hangzanak el, majd elnapolják a vitát.

A képviselők ezt követően lefolytatják az egyes törvényeknek a jogellenes bevándorlás elleni intézkedésekkel kapcsolatos módosításáról szóló törvényjavaslat, azaz a "Stop Soros" vitáját. A Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott törvénycsomaggal a kormány meg akarja akadályozni, hogy Magyarországból is bevándorlóország legyen.

Az Európai Unió új általános adatvédelmi rendelete (angol rövidítéssel: GDPR) miatt jogharmonizációs céllal módosítani kell az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényt. Ennek az előterjesztésnek is kedden folytatják le az általános vitáját. Ezt követően ismét megnyílik az alaptörvény módosításának általános vitája, majd napirend utáni felszólalásokkal zárulhat a kétnapos parlamenti ülés.

LMP: Jelen állapotában elfogadhatatlan a "Stop Soros" és az alaptörvény-módosítás

Az LMP jelen állapotában elfogadhatatlannak tartja a "Stop Soros" törvénycsomagot és az alaptörvény módosítására vonatkozó, Országgyűlés előtt lévő javaslatot, amelyeket puszta kommunikációs eszközöknek minősít.

ET-biztos: A Stop Soros-törvényjavaslat sérti a migránsok jogait
A magyar kormány törvényjavaslata jelentősen korlátozná a civil szervezetek bevándorlókat támogató munkáját, sérti az ilyen szervezetekben tevékenykedők, valamint a migránsok és menedékkérők jogait - hangsúlyozta pénteken közzétett nyilatkozatában Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa. Nyilatkozatában Mijatovic aggodalmát fejezte ki a Stop Soros törvényjavaslattal kapcsolatban, amelyet emberi jogi szempontból aggasztó fejleménynek nevezett. Véleménye szerint elfogadása esetén a rendelkezés jelentősen korlátozná az emberi jogokat védelmező civil szervezetek nélkülözhetetlen munkáját, amelynek hiánya alapvető szolgáltatásoktól fosztaná meg a migránsokat. Emellett idegengyűlöletet szíthat és bizalmatlanságot kelthet az elkötelezett emberi jogi aktivistákkal szemben - írta. A strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot tömörítő Európa Tanács emberi jogi biztosa úgy vélekedett, hogy meg kell akadályozni minden olyan intézkedést, amelyek korlátozzák, szankcionálják, megbélyegzik vagy hátrányos helyzetbe hozzák a migráció területén tevékenykedő civil szervezeteket és embereket. Ezzel szemben a munkájukat támogató jogi környezetet kell létrehozni - jelentette ki. Mijatovic a törvényjavaslat visszavonására szólított fel, kiemelve, hogy a magyar hatóságoknak minden nemzetközi emberi jogi kötelességüknek eleget kell tenniük és emberségesebb hozzáállást kell tanúsítaniuk a migránsok és menedékkérők szükségletei iránt.

Keresztes László Lóránt társelnök pénteki budapesti sajtótájékoztatóján leszögezte: az LMP szerint minden államnak joga van eldönteni, kivel kíván együtt élni, vagyis a bevándorláspolitikát nemzeti hatáskörben kell tartani. Európa külső határait is meg kell védeni, amíg az illegális bevándorlás megfékezése nincs teljes kontroll alatt, szakpolitikai kérdésekről nem is érdemes vitatkozni. Ahhoz kell segítséget nyújtani, hogy mindenki a szülőföldjén boldogulhasson - tette hozzá. 

Bírálva az alaptörvény módosítására benyújtott javaslatot azt mondta: bár annak bizonyos elemei helytállók, a kormány egy "salátatörvényt" hozott létre. Mit keres a közigazgatási bíráskodás, valamint a gyülekezési jog korlátozásának kérdése a migrációról szóló előterjesztésben? - tette fel a kérdést, kifogásolva, hogy utóbbiról nem tudnak önállóan szavazni, ha a javaslatban elfogadhatatlan elemek is vannak.

Demeter Márta frakcióvezető-helyettes szerint rendkívül gyenge javaslatot "tákolt össze" a kormány a "Stop Soros" előterjesztéssel, ami nem erősíti az ország biztonságát. Kívánatosnak ítélte, hogy növeljék az uniós határrendészet, a Frontex büdzséjét és létszámát 10 ezer főre, de még az előrevetített 2027-es év előtt. Hatékonyan működő előrejelző rendszer kiépítését szorgalmazta a balkáni államok bevonásával. A folyamat gyorsítása érdekében a következő hétéves uniós költségvetés mielőbbi elfogadását is sürgette, amelyet szerinte a Fidesz akadályozni kíván.  A politikus kíváncsi a kormány unió felé tett javaslataira is, de rendszeresen beszámoltatná a kabinetet az illetékes országgyűlési bizottságban is a megtettekről.