Karácsony pár éve még a nácik ellen tüntetett

Egyre kínosabb az előválasztás: olyanok kaptak köszönőlevelet, akik nem is voksoltak

Néhány évvel ezelőtt azok a baloldali pártok és politikusok tüntettek a Jobbik ellen és szólítottak fel a párttól való elhatárolódásra, akik most arról beszélnek, hogy a Fidesszel szemben együtt kell működni a szerintük mára demokratikussá vált „néppárttal”.

karacsony
Tóth Bertalan, Kunhalmi Ágnes és Karácsony Gergely a kampánynyitón (Fotó: Hegedüs Róbert)

A baloldali előválasztás első fordulóját megnyerő főpolgármester-jelölt, Karácsony Gergely a minap a Hír TV-ben kijelentette: nem tartja nácizmusnak a zsidók listázásának felvetését, korábban pedig úgy érvelt, hogy a Jobbikban már nincsenek nácik, ezért nem elképzelhetetlen az együttműködés velük. Emlékezetes, 2012 novemberében a Jobbik jelenlegi elnökhelyettese, Gyöngyösi Márton azt mondta: itt az ideje felmérni, hogy az Ország­gyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. A kijelentés természetesen óriási vihart kavart, a teljes balliberális oldal mellett a Fidesz is felemelte a szavát ellene. A Mandiner.hu felidézte, hogy 2012-ben Karácsony is ott volt azon a Jobbik elleni tüntetésen, amelyen Mesterházy Attila volt MSZP-elnök és Bajnai Gordon volt miniszterelnök mellett Rogán Antal, a Fidesz akkori frakcióvezetője is részt vett. Mesterházy és Bajnai akkor arról beszélt, hogy a nácikkal szemben mindenkivel össze kell fogni, de még a hatalomért sem szabad összefogni a nácikkal.

Mesterházy az Origónak most nem volt hajlandó kommentálni Karácsony nyilatkozatát. 2012-ben Vadai Ágnes mellett Ujhelyi István is sárga csillagot viselt tiltakozásul, az MSZP és Gyurcsány Ferenc pártja, a DK a Jobbik betiltását követelte, és felszólították a Fidesz-frakciót az ezt lehetővé tevő törvényi feltételek megteremtésére.

A baloldali politikusok már a tavalyi választások előtt is rendszeresen beszéltek a Jobbikkal való együttműködés lehetőségéről, az utóbbi időben pedig egyre gyakrabban vesznek részt közös rendezvényeken a Jobbik politikusaival és emlegetik potenciális partnerként a pártot, amellyel szerintük együtt kell működni a Fidesszel szemben. Nem mindenki gondolja azonban így, a liberálisok főpolgármester-jelöltje, Serner Ádám tegnapi blogbejegyzésben közölte, nem érti, hogy egy demokrata politikusnak hogy juthat eszébe egy ilyen szervezettel bármilyen típusú választási együttműködés. Gyöngyösi botrányos kezdeményezése mellett felidézte a Jobbik számos antiszemita megnyilvánulását, többek között azt, hogy Kulcsár Gergely meg­gyalázta a Duna-parti zsidó emlékművet, Zagyva György Gyula cigány- és zsidóellenes megnyilvánulásait, az ózdi jobbikos polgármester, Janiczák Dávid Hitler-jelmezes személlyel közös fényképét, a Betyársereg és a Magyar Gárda tevékenységét, Szávay István esetét, aki egy zsidó nő megverésével dicsekedett, valamint azt, hogy elnökké választották Sneider Tamást, a volt szkinhedvezért.

Időközben újabb botrány alakult ki Karácsony körül, ugyanis a Ripost arról számolt be, hogy számos olyan szimpatizáns kapott a politikus nevével ellátott köszönőlevelet, aki nem is vett részt az előválasztáson, amelyen a párbeszédes politikus nyert az MSZP-s Horváth Csabával szemben.