Belföld

Jól vizsgázott a választási törvény

Lonzultációk után összegzik a szabályozás finomításáról szóló javaslatot

Összességében jól vizsgázott az idei országgyűlési, európai parlamenti, önkormányzati és nemzetiségi választáson a 2013-as új választási eljárási törvény – nyilatkozta a távirati irodának a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke.

valasztas-szavazolap
Áttekintik a 2014-es szavazások tapasztalatait is (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Pálffy Ilona elmondta, a törvény megalkotásakor a jogalkotó figyelembe vette a korábbi szabályozás kritikáját, ilyen például a kampánycsend megszüntetése vagy az átjelentkezések. Megjegyezte, a jogszabály alkalmazásakor azonban fény derült néhány problémára is: kevés három nap az ajánlások ellenőrzésére, ezt legalább négy napra növelnék, és megváltoztatnák a regisztrációra rendelkezésre álló határidőt is.
Több jogvédő szervezet kifogásolta, hogy az online átjelentkezés benyújtási határideje túl közel van a választás napjához, nem lehet hatékonyan fellépni az esetleges visszaélésekkel szemben – mutatott rá Pálffy Ilona. Szerinte szükséges lenne az is, hogy a Nemzeti Választási Bizottság iránymutatásait „beledolgozzák” a választási eljárási törvénybe.

„Jelenleg az önkormányzati választás tapasztalatait összegezzük, ezek – és a korábbi választások tapasztalatai alapján – megfogalmazzuk javaslatainkat a jogalkotónak” – magyarázta, hozzátéve, szükségesnek tartja a pártokkal való konzultációt is a változtatásokról.

Az NVI-nek biztosítania kell az időközi választások technikai és szakmai feltételeit, továbbá már meg kell kezdenie a felkészülést a 2018-as parlamenti, valamint a 2019-es európai parlamenti és önkormányzati választásra, el kell indítani a szükséges közbeszerzéseket. „A célom az, hogy legkésőbb 2017 végére készen legyen az országgyűlési választás lebonyolításához szükséges informatikai háttér” – fűzte hozzá.


Mától nyomtatnak
Ma kezdi meg az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. az értesítők gyártását a február 22-i veszprémi időközi országgyűlési képviselő-választásra. Az értesítőket január 5-ig kell postázni a mintegy 73 ezer érintett választópolgárnak. Ez az az időpont egyébként, amikortól a voksoláson indulni kívánó aspiránsok megkezdhetik az ajánlások gyűjtését. Az értesítő a választópolgár személyes adatai közül csak a nevét, születési idejét és a lakcímét tartalmazza. Szerepel az értesítőn továbbá a szavazás helye, a szavazókör címe és a voksolás ideje.