Belföld
Jegybanki segítséget kér a kormány
Matolcsy: Az MNB kötelessége támogatni a gazdaságpolitikát

A kormányfő emlékeztetett, hogy a bankrendszer sérülékenységét okozó devizahiteleket a jövő év közepéig véglegesen kivezetik a piacról, s hozzátette: a pillanatnyi árfolyammozgásokat látva egyértelmű, hogy a kivezetés elsősorban a devizahitelesek érdekét szolgálja.
A miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány kárenyhítési alapot állít fel a Széchenyi Bank betéteseinek. A bankban, amelynek tevékenységi engedélyét az MNB visszavonta és elrendelte annak végelszámolását, 49 százalékos a magyar állami tulajdon. A kárenyhítési alapot a Nemzetgazdasági Minisztérium kezeli majd, és annyi pénzt tesznek bele, amennyi a Széchenyi Bankban lévő állami tulajdon "felelősségének" megfelel. A kormányfő szerint a kárenyhítési alap legalább 5-5,5 milliárd forintot jelent majd.
Matolcsy kiemelte, hogy a forint jelenlegi gyengülését nem magyar történések okozzák, hiszen a forint együtt mozog a lengyel zloty árfolyamával.. Hozzátette: az MNB-nek nincs árfolyamcélja és beavatkozási kényszere sem, a devizatartalékok pedig biztosítják a megfelelő védelmet a forint gyengülésével kapcsolatosan. A központi bank első embere szerint az ország a kitűnő gazdasági mutatók mellett sikeresen enyhítette és közel jár ahhoz hogy megszüntesse sérülékenységét a devizahitelek felől. Megismételte: az MNB-nek nincs árfolyamcélja, egyetlen horgony a középtávú inflációs célkövetése, így a jegybanknak nincs beavatkozási kényszere sem.
A vártnál kissé hosszabb procedúrának nevezte az állam által megvásárolt Budapest Bank átvételét Orbán Viktor, aki szerint az állam tulajdonosként május-június környékén léphet be teljes hatáskörrel a Budapest Bankba, azaz a kormány "2015 félévekor lesz abban a helyzetben, hogy meghallgassa Matolcsy György jegybankelnök javaslatát az MKB és a Budapest Bank esetleges összevonása vagy különtartása ügyében" - magyarázta a kormányfő.
Matolcsy György jegybankelnök arról beszélt, hogy a Magyar Nemzeti Banknak kötelessége támogatni a gazdaságpolitikát. Az MNB védőhálót ad az MKB-nak, a jegybank teljes mérlegével az MKB mögé áll, ezzel a bank teljes likviditását garantálja, és az javasolja, hogy a reorganizált bank ne maradjon állami tulajdonban - közölte a jegybankelnök .
"Az MKB alkalmas arra, hogy egy 12-18 hónapos reorganizációs szakasz után Magyarország egyik legjobb bankja legyen" - emelte ki Matolcsy, hozzátéve: a jegybank javasolni fogja, hogy a reorganizációt követően a bank ne maradjon állami tulajdonba, és lehetségesnek nevezte a tőzsdei privatizációt is. Matolcsy György úgy fogalmazott, az MKB egyszerre jó és rossz bank. Egyfelől jó ügyfelei, betétesei vannak, jelentős államkötvény-állománnyal rendelkezik, másfelől viszont magas a nem teljesítő hitelek aránya - mondta.
Az MNB átveszi az MKB Bank irányítását és a leányvállalatokra is kiterjedően újjászervezi a hitelintézetet - jelentette be a Pénzügyi Stabilitási Tanács döntése alapján csütörtökön a jegybank.
A szükséges átalakítások felgyorsítása érdekében a magyar állam átadta, az MNB pedig átvette a tulajdonosi jogokat - olvasható az MNB honlapján, ahol azt is pontosítják, hogy a következő hónapokban a jegybank intézményi szerkezetátalakítást és szignifikáns költségcsökkentést hajt végre az MKB csoportnál, ésszerűsíti a banki folyamatokat, valamint azonosítja és leválasztja a nem jövedelmező portfolió elemeket. A jegybank az átalakítási programja során nem él a hitelezői feltőkésítés lehetőségével, helyette portfoliótisztítást hajt végre.