Belföld

Javaslatokról dönt ma a Ház

Kéttucatnyi kezdeményezésről szavaznak a képviselők +VIDEÓ

A képviselők ma összesen huszonhat javaslatról szavaznak az Országgyűlésben. A hét második ülésnapja reggel 9 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, ezt követik a határozathozatalok.

Módosították a 2017-es büdzsét, nő a közbeszerzési értékhatár
Többségében már elfogadott változtatások átvezetését tartalmazza a 2017-es költségvetés módosítása, amelyet a nemzetgazdasági miniszter javaslatára fogadott el 115 igen szavazattal, 56 nem ellenében a parlament. A módosítás nem jár számszaki változtatással. Mivel a költségvetés határozza meg a nemzeti közbeszerzési értékhatárokat, a jogszabály tartalmazza a közbeszerzési törvény változásával egyidejűleg az értékhatárok módosítását. Így az értékhatárt az árubeszerzés és szolgáltatásmegrendelés esetén 8 millióról 15 millió forintra, építési beruházásnál 15 millióról 25 millióra, szolgáltatási koncesszió esetén pedig 25 millióról 30 millió forintra emelik. A szja-törvény nyári módosítása átalakította a béren kívüli juttatások szabályozását, ezért változnak a büdzsében a költségvetési szervekre vonatkozó cafeteriaszabályok. Az éves keret nem haladhatja meg a 200 ezer forintot jövőre.

Völner Pál: Átláthatóbbá vált a közigazgatási rendtartás
Átláthatóbbá és egyértelműbbé vált az általános közigazgatási rendtartás, nincsenek benne koherenciazavarok - mondta az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kedden budapesti sajtótájékoztatón, miután a parlament elfogadta az általános közigazgatási rendtartásról és a közigazgatási perrendtartásról szóló jogszabályokat. Völner Pál arra is felhívta a figyelmet, hogy közigazgatási perrendtartás eddig nem volt Magyarországon, most ez is megvalósult. Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón arról beszélt az általános közigazgatási rendtartással összefüggésben: az új jogszabály új helyzetet teremt abból a szempontból is, hogy át kell tekinteni az ágazati szabályokat is, ami adott esetben az állampolgárok számára a határidők rövidüléséhez vezethet.


Napirend előtti felszólalások

LMP: semmi sem indokolja az OEP megszüntetését

Hadházy Ákos (LMP) bírálta az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) megszüntetését, mert szerinte jórészt az OEP munkatársainak köszönhető, hogy az alulfinanszírozott egészségügy még nem dőlt össze.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint zavaros az, amit az LMP a nyugdíjkérdésről, illetve a társadalmi szolidaritásról gondol.

MSZP: megromlott a kormány és az idősek kapcsolata

Korózs Lajos (MSZP) véleménye szerint megromlott a kormány és az idős emberek kapcsolata. Az idősek a többi között nem vehetik igénybe a méltányossági közgyógyellátást, a lakhatási támogatást, de méltatlan helyzetbe hozza őket a szülőtartás intézménye is.

Közölte, Erzsébet-utalvány helyett méltányossági nyugdíjemelés kellett volna, mert az a kisnyugdíjasoknak segít. Rétvári Bence szerint nem könnyű és most sem sikerült egy szocialista politikusnak bebizonyítani, hogy egy szocialista kormányzat kedvezőbb lenne a nyugdíjasoknak, mint a Fidesz-KDNP-kormány. Szóvá tette, hogy az MSZP-kormány 400 milliárd forintos lyukat ütött a nyugdíjkasszán, a mostani kormány viszont megőrizte a nyugdíjak értékét, vásárlóértéküket 8 százalékkal növelte.

Jobbik: mennyire fontos a Fidesznek az alaptörvény-módosítás?

Staudt Gábor (Jobbik) azt firtatta, mennyire fontos a Fidesznek az alaptörvény módosítása. Fontos, de nem annyira, mint a terrorkötvények, a kötvénybiznisz megtartása - mondta. Felidézte a fideszes alaptörvény-módosításig vezető utat, felhívta arra a figyelmet, hogy pártja kezdetektől az alkotmány módosítását szorgalmazta. Elmondta, a Jobbik javaslata - amelyet a kormánypártiak nem támogattak a bizottságokban - csak annyival több, hogy a párt "se szegény, se gazdag migránst, se Juncker-, se Rogán-kvótákat" nem szeretne.

Turisztikai ügynökség: új irányt ad a turizmus fejlesztésének a törvény 
Új irányt ad a magyar turizmus jövőjének a kedden elfogadott turizmusfejlesztési törvény - hangsúlyozta a Magyar Turisztikai Ügynökség közleményében, amely kiemeli: a törvény szerint a turisztikai fejlesztések tervezési alapegységei a jövőben a turisztikai desztinációk lesznek, és megjegyezték, hogy ezt a megközelítést több szomszédos országban is sikerrel alkalmazzák.
A törvény a kormánynak felhatalmazást ad arra, hogy kijelölje Magyarország turisztikai desztinációit, ezek között a kiemelt fejlesztési térségeket.
A kormány célja, hogy Budapest és a Balaton mellett már rövid távon Sopron és Fertő-táj valamint Tokaj, Felső-Tisza, Nyírség, közép távon pedig még további 16-20 piacra vihető desztináció márkaépítése kezdődjön meg.
A közleményben kifejtik: a desztinációközpontú szemlélet alapgondolata, hogy az utazási döntés befolyásolása szempontjából nem egy-egy attrakció önmagában meghatározó, hanem egy adott térség egymáshoz közel lévő természeti kincsei, épített öröksége, rendezvényei, programjai, gasztronómiája, szálláshelyei, a térség hagyományainak színes kínálata jelent igazi vonzerőt. Ezért olyan egyedi kulturális tartalmat is hordozó térségi brandek felépítése szükséges, melyek márkastratégiáját az adott desztinációban elérhető szolgáltatások összehangolt tervezésével lehet sikerre vinni.
A lényeg, hogy az eddigi, pontszerű fejlesztések helyett - illetve azok összekapcsolásával - korszerű, egységes, komplex kínálat alakuljon ki, és olyan beruházások valósuljanak meg, amelyek ehhez a koncepcióhoz illeszkednek - írták.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy értékelte, az ellenzéki képviselő felszólalása "egy terebélyes lelki vívódás" amiatt, hogy a Jobbik nem szavazta meg az alaptörvény-módosítást. Semmi nem teszi meg nem történtté, hogy a Jobbik szembement 3,3 millió ember akaratával - tette hozzá.

Elmondta, az ellenzék keresztbe feküdt a módosításnak, pedig az Európai Bizottságnak esze ágába sincs visszavonni a betelepítési kvótákat. A pár nap múlva tartandó uniós csúcson a kormány azért harcol majd, hogy helyezzék hatályon kívül a kvótadöntéseket és az unió védje meg a határait - közölte.

KDNP: a karácsony az emberi méltóság tiszteletéről is szól

Harrach Péter (KDNP) szerint a karácsony az emberi méltóság tiszteletéről és a családról szól. Hozzátette: az emberi méltóság tisztelete a politikai cselekvés területén és a média tevékenységére is érvényes. Azt mondta, a másik ember tiszteletéhez hozzátartozik az is, hogy nem hazudunk róla.

Rétvári Bence válaszában hangsúlyozta, a politikusoknak ezt a tisztelet a választók felé is ki kell mutatniuk. Ezt pedig úgy tudják - folytatta - , hogy ha a választók véleményét tiszteletben tartják, képviselik. Mint mondta, a szocialisták sokáig, a 2008-as "szociális" népszavazásig betartották Horn Gyula intelmét, hogy egy párt sohasem fordulhat szembe törzsbázisával. Hozzátette: a jobbikosok a kötelező betelepítési kvóták ügyében szavaztak saját szavazóik ellen.

Fidesz: az európai ügyészség felállításakor tiszteletben kell tartani a tagállami hatásköröket

Hörcsik Richárd (Fidesz) az európai ügyészségről szóló javaslatról azt mondta, fel kell lépni az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények ellen, de a rendelettervezet kihatással lehet Magyarország szuverenitására, közjogi berendezkedésére és a büntető igazságszolgáltatásra. Az európai ügyek bizottságának elnöke közölte: "mankót" szeretnének adni a kormánynak az Igazságügyi Tanács csütörtöki ülésére, azt javasolják, hogy csak olyan tervezetet támogasson, amelyben elsődleges a szubszidiaritás és az arányosság elvének érvényesülése, Magyarország nemzeti identitásának és a tagállami hatásköröknek a tiszteletben tartása.

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta, a jelenlegi tervezet nem felel meg Magyarország számos elvi elvárásának, példaként az alkotmányos berendezkedés tiszteletben tartását, a hatékony működést biztosító szervezeti kereteket említette. Elmondta, mivel az európai ügyészség felállítása csak az egyik eszköz az unió pénzügyi érdekeinek a védelmére, jelen formájában nem támogatják azt.

Nemzetközi szerződések

Az Országgyűlés határozathozatalai elején négy nemzetközi szerződés kihirdetéséhez is hozzájárult.

A Ház döntése alapján életbe léphetnek a magyar, valamint a katari és az egyiptomi kormányok közötti légügyi megállapodások, amelyek az érintett országok közötti légi közlekedés szabályait modernizálják.

Egyhangúlag jóváhagyták azt a megállapodást is, amely a befogadó országok feladatait rögzíti a NATO-műveletek, -gyakorlatok, és hasonló katonai tevékenységek végrehajtásakor.

Jogi segítségnyújtás

Az Országgyűlés 114 igen, 27 nem szavazattal és 30 tartózkodás mellett elfogadta a jogi segítségnyújtásról szóló törvény és egyes törvények eljárásjogi kérdésekkel összefüggő módosítását.

Kártalanítják a Honvéd Egészségpénztár rendvédelmi tagjait

Az Országgyűlés a Buda Cash-botrányban bajba került Honvéd Egészségpénztár rendvédelmi tagjainak kártalanítását is lehetővé tette, miután előző ülésén már döntött a honvédelmi ágazathoz tartozó tagok kártalanításáról. A parlament 171 igen szavazattal, egyhangúlag fogadta el fideszes képviselők erről szóló javaslatát.

Módosították a filmtörvényt

Filmregisztrációs rendszer jön létre, továbbá a jövőben kormányrendelet határozza meg a filmesek támogatását szolgáló kincstári letéti számla keretösszegét a mozgóképről szóló törvény elfogadott módosítása révén. Az Országgyűlés 113 igen, 54 nem szavazattal és 4 tartózkodás mellett fogadta el a Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter által beterjesztett jogszabályt.

Jogszerű földhasználat

Az Országgyűlés 135 igen, 2 nem szavazattal és 34 tartózkodás mellett elfogadta a jogszerű földhasználat fogalmát kiegészítő, a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló törvény és a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló jogszabály módosítását.

Elfogadták a közbeszerzési törvény módosítását

A jövőben három ajánlatot kell bekérni az egymillió forintot elérő, ugyanakkor a közbeszerzési értékhatár alatti szerződésekre is - tartalmazza a közbeszerzésekről szóló törvény és az azzal összefüggő jogszabályok módosítása. A parlament 112 igen, 59 nem szavazattal hagyta jóvá a jogszabályt.

Előírták, hogy a Közbeszerzési Hatóság minden hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás esetén részletes indokolással ellátott döntést hozzon, amely alapján a tárgyalásos eljárás jogalapjának megalapozottsága egyértelműen megállapítható. Százmillió helyett háromszázmillió forintban határozták meg azt az értékhatárt, amely felett az ajánlatkérőnek építési beruházás esetén beszerzését meg kell hirdetnie, egyidejűleg az eljárásban ajánlattételre felhívandó gazdasági szereplők számát ötre emelték.

Létrejött a Magyar Corvin-lánc Testület

A Miniszterelnökséget vezető Lázár János javaslatára a Ház elfogadta a Magyar Corvin-lánc Testületről szóló törvényjavaslatot 135 igen, 33 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett.

Lázár János a vitát megnyitó expozéjában azt mondta, a Corvin-lánccal kitüntetettek munkáját fogja segíteni a köztestületként létrejövő testület, amellyel céljuk, hogy ennek a szellemi körnek önálló véleményalkotási lehetőséget biztosítsanak.

Új statisztikai törvényt fogadtak el

Új statisztikai törvényt fogadott el - 113 igennel, 51 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett - az Országgyűlés kormányzati javaslatra.

Az új törvény megalkotását egyebek mellett számos kapcsolódó uniós irányelv módosulásával indokolta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) továbbra is kormányhivatal marad.

Új szabályozás az általános közigazgatási rendtartásban és a közigazgatási perrendtartásban

Új általános közigazgatási rendtartási, továbbá közigazgatási perrendtartási jogszabályt fogadott el a parlament. Előbbit 114 igen, 34 nem szavazattal, 24 tartózkodással, utóbbit 115 igen, 36 nem szavazat és 21 tartózkodás mellett hagyták jóvá. Az általános közigazgatási rendtartási szabályozás a közérthetőséget, az áttekinthetőséget célozza az ügyfeleknek és az ügyintézőknek.

Módosultak a vállalatokra vonatkozó fúziós szabályok

A kártérítési uniós irányelv magyar jogba ültetéséről és a vállalatok fúziójával kapcsolatos szabályok módosításáról is döntött a parlament, amely 135 igen, 32 nem szavazattal, 5 tartózkodással hagyta jóvá a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény, valamint a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény módosítását.

Adatok kérhetők a vásárolandó használt jármű "életútjáról"

A használtjármű-vásárlás biztonságának növelése érdekében ingyenesen elérhető új szolgáltatást alakít ki a kormány: a járműéletút-adatszolgáltatás lehetővé teszi a járművekkel kapcsolatos, több szerv által nyilvántartott adatokból minden lényeges lekérdezését egy felületen keresztül.

A közlekedéssel összefüggő egyes törvények módosítását 113 igen, 56 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadta el a Ház. Az új szabályozás értelmében az állampolgárok díjmentesen juthatnak hozzá az adatokhoz.

Energetikai törvényeket módosított a Ház

A bányászati, az atomenergiáról szóló, a távhőszolgáltatásról, a földgáz biztonsági készletezésről, a villamos energiáról, a földgázellátásról, a behozott kőolajról és az állami vagyonról szóló törvény is módosul egy csomagban, jogalkalmazási tapasztalatok nyomán. A változtatást 137 igen, 6 nem és 27 tartózkodás arányban fogadták el.

A nemzeti turizmusfejlesztésről

A hazai turizmus területi koncentrációjának felszámolását, valamint a külföldiek magyarországi tartózkodásának és költésének növelését is célozza a nemzeti turizmusfejlesztésről szóló törvény, amelyet 133 igen, 35 nem és 3 tartózkodó fogadott el a parlament.

Szigorodnak a munkahelyi balesetek bejelentésének szabályai

Szigorította a munkahelyi balesetek bejelentésének szabályait a parlament a foglalkoztatási törvények módosításával, egyúttal kimondta, hogy a közfoglalkoztatottaknak el kell fogadniuk a felajánlott képzéseket. Erről 135 igen, 7 nem és 31 tartózkodó szavazattal döntöttek.

Módosították az államháztartási törvényt

Az Országgyűlés - 116 igennel, 52 nem ellenében, 5 tartózkodással - módosította az államháztartási és más kapcsolódó törvényeket Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter előterjesztésére. A változtatások érintik az önkormányzati gazdálkodást, a költségvetési tartalékfelhasználás szabályait és a Liget Budapest projektet is. A stabilitási törvény módosításával lehetőség lesz arra, hogy külön kormányengedély nélkül válthassák kedvezőbb konstrukciókra az önkormányzati, illetve önkormányzati gazdasági társaságok adósságát.

Bővül az életjáradékra jogosult táncművészek köre

Balettművészi helyett táncművészeti életjáradékot vezetett be a parlament a fideszes Balog Zoltán, Lázár János, Dunai Mónika, Selmcezi Gabriella javaslatára. Az egyhangúlag elfogadott törvénymódosítás ezzel kibővíti az életjáradékra jogosultak körét.

Gyakorlati problémák miatt változik az iskolaszövetkezetek szabályozása

A Ház - 114 igennel, 56 nem ellenében, 3 tartózkodással - módosított az iskolaszövetkezetekre vonatkozó szabályokon, amire a kormánypárti előterjesztők szerint a gyakorlatban jelentkező problémák miatt van szükség.

További felnőttképzési feladatok kerültek a kormányhivatalokhoz

Az Országgyűlés októberi döntését követően további, a felnőttképzés szervezéséhez kapcsolódó feladatokat utalt a kormányhivatalok hatáskörébe. A parlament 134 igen szavazattal, 33 nem ellenében és 5 tartózkodás mellett fogadta el a szakképzési törvény erről szóló módosítását fideszes és kereszténydemokrata képviselők kezdeményezésére.

Újabb műkincsek kerülhetnek vissza eredeti tulajdonosaikhoz

Az Országgyűlés lehetővé tette, hogy további olyan műkincsek kerüljenek vissza eredeti tulajdonosaikhoz, amelyeket a második világháborúban vagy az azt követő diktatúrában vettek el. A képviselők 115 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett fogadták el a muzeális intézményekről is szóló törvény módosítását fideszes képviselők javaslatára.

Biztosítási tevékenység nélkül is folytathatják az egészség- és önsegélyező egyesületek

Az Országgyűlés új törvényt alkotott az egészség- és önsegélyező egyesületek működésének védelme érdekében. A parlament 143 igen szavazattal, 4 nem ellenében és 26 tartózkodás mellett fogadta el a fideszes képviselők indítványát.

Objektum doboz