Belföld
„Ideje levenni a politikai korrektség szemüvegét”
Varga Judit: Őszintén kell beszélni a migrációról
Bár ezzel az európai fősodortól eltérünk, továbbra is jogunk van ahhoz, hogy elutasítsuk azt az álláspontot, amely szerint a migráció jelenti a megoldást a demográfiai és munkaerőpiaci problémákra – mondta Varga Judit. A kérdés eldöntése nemzeti hatáskörbe tartozik, így a tömeges migrációt elutasító állásponttal szemben is elvárható a tolerancia – tette hozzá az államtitkár.
A bevándorláspárti politikusok legnépszerűbb érve a tömeges migráció elfogadása és ösztönzése mellett a munkaerőhiány kezelése, miközben megfeledkeznek arról, hogy a fiatalok munkanélkülisége egyes tagállamokban továbbra is 30% fölötti és különösen azokban az országokban okoz kihívást, amelyek leginkább kitettek a migráció negatív hatásainak – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Varga Judit szerint Nyugat-Európában az idősödő társadalom és csökkenő népesség problémájának megoldását is sokan a migrációban látják, de ez önbecsapás. A migránsok foglalkoztatása jóval alacsonyabb, mint a hazai lakosságé és az Eurostat adatai szerint sem képes a migráció megállítani a társadalom elöregedését – hangsúlyozta a Miniszterelnökség államtitkára. A demográfiai problémákat Magyarország családpolitikai intézkedésekkel kívánja orvosolni, míg az Európai Bizottság semmilyen intézkedést nem kezdeményez annak érdekében, hogy támogassák az európai családok gyermekvállalását – mondta.
Varga Judit előadásában hangsúlyozta: az európai politikusok többsége elsősorban a liberális médiának kíván megfelelni, ami nyilvánvalóan befolyásolja a migrációról alkotott véleményüket is. A liberális média meghatározza, hogy a politikusok mit gondolhatnak bizonyos kérdésekben és mit nem, ez a jelenség pedig eldönti, hogy “popsztárok” vagy “üldözöttek” lesznek-e a nemzetközi médiában – mondta az európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkár.
Orbán Balázs: nincs szükség uniós egységre a migráció kérdésében
Európa történelmileg, földrajzilag, kulturálisan és gazdaságilag is jó értelemben véve megosztott kontinens, ezért nincs szükség egységre az Európai Unióban (EU) a migráció kérdését illetően, ha pedig ezt elfogadjuk, akkor meg lehet keresni azokat a pontokat, amelyekben mégis egyet tudunk érteni - mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szombaton a Mathias Corvinus Collegium (MCC) budapesti migrációs konferenciáján, a Várkert Bazárban.
Kutatások szerint már önmagában az is meghatározza az érkezők integrációs képességét, hogy milyen módon és úton érkeznek - jegyezte meg az államtitkár.
Orbán Balázs szerint vissza kell szerezni a kontrollt és meg kell védeni a határokat, ehhez pedig négy lépésen keresztül vezet az út.
Kifejtette: át kell alakítani a jogrendszert, mivel a jelenlegi szabályozás katalizálja az illegális beáramlást, és át kell alakítani a kommunikációs csatornákat is, hogy egységes üzenetben lehessen kifejezni, támogatjuk-e vagy nem az illegális bevándorlást, s ha nem, akkor ezt az üzenetet el kell juttatni az útra kelőkhöz. Emellett megfelelő infrastruktúrát kell kiépíteni, hogy a határokon meg lehessen állítani az érkezőket és el lehessen bírálni a kérelmüket, ahogy azt Magyarország is teszi a déli határán, valamint helyben kell segíteni azoknak, akiknek szükségük van rá - sorolta az államtitkár.
Véleménye szerint azonban az EU ezeknek éppen az ellenkezőjét teszi, mivel úgy alakítja át a jogrendszert, hogy emberi joggá teszi a migrációt, egymással ellentétes üzeneteket közvetít, blokkolja és aláássa a nemzetállami szintű határvédelmi törekvéseket, és nem nyújt valódi segítséget a kibocsátó országokban, csak elveket kér számon az ott élőkön, ahelyett, hogy megértené, mire van szükségük, és anyagilag támogatná őket.
Az államtitkár kitért arra is, hogy habár az Európai Bizottság értékelése szerint a migrációs válság véget ért, ez a megállapítás szerinte nem helytálló, mivel jelenleg is négymillió ember vár Törökországban arra, hogy elindulhasson az Európai Unióba, a szubszaharai terségben pedig 710 millió ember gondolkozik azon, hogy útra keljen. A migrációs válság tehát itt van és velünk is marad - jelentette ki Orbán Balázs.
Novák Katalin: Belső erőforrásokból is vissza lehet fordítani a demográfiai hanyatlást
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára hangsúlyozta, a magyar kormány szerint a népesedési problémák megoldása a belső erőforrásokra támaszkodva ugyan nehéz feladat és időre van szükség hozzá, de lehetséges, ezért vezették be a magyar családpolitikai modellt, amely pénzügyi támogatásokkal, szolgáltatásokkal, valamint családbarát szemlélettel segíti a családokat. Az államtitkár a pénzügyi támogatások közül megemlítette a családbarát adórendszert, a jelzálogalapú hitelek egy részének elengedését gyerekek születése esetén, valamint a jövő januárban életbe lépő négygyerekes nők szja mentességét.
A családokat segíti továbbá a bölcsődei és óvodai rendszer, az ingyenes gyermekétkeztetés és a hároméves gyes lehetősége, 2018. pedig a családok éve volt, amikor több új intézkedést is bevezettek - hangsúlyozta Novák Katalin. Magyarország 2010-hez képest a duplájára növelte a családtámogatásokra fordított összeget, és jelenleg a GDP 4,8 százalékát fordítja erre, míg az OECD átlag 2,55 százalék - fűzte hozzá az államtitkár.
Az intézkedéseknek már látszanak az eredményei is: a házasságkötések száma 2010 és 2018 között 43 százalékkal nőtt, a válásoké 22,5 százalékkal csökkent, 33,5 százalékkal csökkent az abortuszok száma, a termékenységi arányszám pedig a 2011-es 1,23-ról 2018-ra 1,49-re emelkedett - ismertette Novák Katalin. Az államtitkár arról is beszélt, hogy a világ nagy részén a fiatalok több gyereket szeretnének, mint amennyi születik, ezért a bevándorlás támogatása helyett azt kellene megvizsgálni, miért nem születnek meg a vágyott gyerekek.
Hozzátette, jelenleg még növekszik Európa lakosságszáma, de ez a migrációra vezethető vissza, a bevándorlók ugyanis több gyereket vállalnak.
Több európai országban is az újszülöttek több mint 20 százaléka nem az Európa Unióban született nők gyereke, Németországban pedig a németek termékenységi rátája 1,46, míg a bevándorlóké 2,28 - mondta Novák Katalin. Kiemelte, ha hagyjuk megtörténni a tömeges migrációt, az a kultúránkat is megváltoztathatja.