Belföld

Hosszadalmas vajúdás, nehéz szülés

Önkormányzat 2014. A baloldali körtánc után a három szövetséges párt megegyezett tizennégy kerületben a jelöltállításról

A baloldalon nehéz szülés és több kacskaringó után, a „szövetséges pártok” múlt pénteken sebtiben bejelentették együttműködésük részleteit az önkormányzati választásokon.

falus
Egyezség után Kunhalmi Ágnes, Falus Ferenc és Molnár Csaba (Fotó: Kövesdi Andrea)

Van olyan kerület a fővárosban, ahol már az uniós választások után megkezdődtek a puhatolódzó tárgyalások a helyi politikusok között az önkormányzati választásról. Az MSZP dolgát nehezítette, már az országgyűlési választások során is azzal szembesültek, hogy főleg az Együtt–PM-nek, de a Demokratikus Koalíciónak (DK) sincs több városrészben sem helyi szervezete, csupán egy koordinátora. „Médiapárt” – így jellemezte a Bajnai Gordon után immár leginkább Szigetvári Viktor és Karácsony Gergely által megjelenített Együtt–PM-et akkortájt több MSZP-s forrásunk is.

A DK-val az a legfőbb gondja a szocialistáknak, hogy azokkal kell egyezkedniük, akikkel már az MSZP berkein belül sem jöttek ki. A renitensek 2011-ben a DK – illetve Gyurcsány Ferenc – kedvéért hagyták el anyapártjukat. „Nehéz olyan emberekkel dűlőre jutni, akikkel az MSZP-ben minden csoportgyűlésen hajba kaptunk. Az Együtt–PM-mel pedig azért nehéz egyeztetni, mert sokszor nincs is kivel beszélni. Nálunk van egy szolidaritásos hölgy, akinél még mi is többet tudunk arról, mi zajlik az Együttben” – magyarázta egy másik szocialista.

Csakhogy az Együtt–PM és a DK a legtöbb kerületben megelőzte az MSZP-t az uniós választásokon. Az Együtt–PM az I., II., III., V., VI., VII., IX., XI., XII., XIV., XVI., a DK pedig a IV., VIII., X., XV., XVII., XVIII., XX., XXI., XXII. kerületben lett a Fidesz mögött a második legnépszerűbb párt. Az MSZP-nek „ezüst” csupán a XIII. és a XIX. kerületben jutott. Ez az eredmény azt jelentette, hogy az Együtt–PM és a DK már egy nappal az uniós választások után arról beszélt, az MSZP többé nem diktálhat nekik.

A három szervezet ebben a hangulatban futott neki az egyeztetéseknek. A többhetes civakodások arról szóltak,  közösen vagy koordináltan induljanak-e neki a kerületi választásoknak. Az MSZP azt sulykolta, hogy a közös indulás az üdvös. Ezt arra alapozták, hogy az áprilisi országgyűlési választásokon a fővárosban jól szerepelt a három párt közösen indulva. (A Fidesz így is megverte az egyéni választókerületekben a baloldali összefogást a fővárosban tíz-nyolc arányban.)

A DK, de főleg az Együtt–PM viszont azt hangsúlyozta, hogy a budai, illetve néhány pesti kerületben, ahol semmi esélye nyerni a baloldalnak, felesleges együttműködniük. Itt ugyanis, ha a pártok külön-külön indulnak, mindenki be tudja mutatni saját politikáját, be tudnak kerülni az önkormányzatokba. Az MSZP viszont épp attól tartott, hogy a három párt között annyira megoszlanak majd a szavazatok, hogy végül nem lesznek szocialista képviselők a testületekben. Úgy tudjuk, ennek Velez Árpád I. kerületi elnök, pártigazgató is hangot adott egy tanácskozáson.

A szocialisták egészen augusztus elejéig ragaszkodtak álláspontjukhoz, aztán meghátráltak, az Együtt–PM akarata érvényesült. Forrásaink ezt annak tudták be, hogy a tárgyalásokon a DK és az Együtt–PM egymással előre egyeztetve helyezte nyomás alá az MSZP-t. De informátoraink Szigetvári Viktor és Molnár Csaba agresszív tárgyalási stílusát is felemlegették. Kunhalmi Ágnest – aki az MSZP tárgyalódelegációjának vezetője volt – viszont tapasztalatlansággal és naivitással vádolták meg az MSZP-ben. Azt mondták róla, nem látja: az Együtt–PM-nek és a DK-nak az az érdeke, hogy az MSZP-t háttérbe szorítsa az önkormányzatokban, és saját politikusait építse fel az öt év múlva esedékes következő helyi választásokra.

Volt olyan forrásunk, aki egyenesen azzal vádolta meg a fővárosi elnököt, hogy nem valódi politikus, hanem csak egy „celeb”, aki a médiaszereplésben jó, de valódi politikai háttértudással nem rendelkezik. „Tüttő Katát nem lehetett volna úgy megvezetni, mint Kunhalmit. Már nagyon sajnáljuk, hogy nem ő kapott többséget az elnökválasztáson, hanem Kunhalmi” – mondta egy budapesti MSZP-s informátorunk. (A Molnár Zsolt korábbi budapesti elnök lemondása utáni választáson Kunhalmi öt szavazattal kapott többet, mint Tüttő Kata.)

Már a múlt pénteki megegyezés előtt sejthető volt, hogy a Várnegyedben (I. kerület), a II. kerületben, a Hegyvidéken, a XXII., a XXIII. kerületben, a XVI. kerületben és Józsefvárosban nem lesznek közös polgármesterjelöltek. Itt egymás ellen indulnak a pártok képviselő-testületi és polgármesterjelöltjei részben közös listán, mivel a II., a XXIII., a XVI., és VIII. kerületben a képviselői jelöltállítás koordináltan zajlott.

A többi kerületben – Angyalföld a kivétel – egyeztetve indulnak a pártok, közös lesz a polgármesterjelöltjük is. A XIV. kerületben is nagy viták árán jött létre a megállapodás, sokáig kérdéses volt, hogy Karácsony Gergely (Együtt–PM) vagy Tóth Csaba (MSZP) legyen-e a polgármesterjelölt, s nem volt egyetértés a képviselő-jelölti helyek elosztásában sem, végül azonban megegyeztek. Angyalföldön Tóth József (MSZP) indulásához nem fért kétség. A szocialisták a XIII. kerületben a legerősebbek, az uniós választáson is legyőzték balliberális ellenfeleiket. Ennek ellenére az Együtt–PM a tizenötből öt képviselői indulási helyet szeretett volna kiharcolni, aztán megelégedtek néggyel is. A hárompárti megegyezésen ebben is maradtak. Tóth József azonban nem hagyta magát, az eredeti kettőre „nyomta le” az Együtt–PM-sek és a DK-sok számát, miközben az MSZP tizenegy indulóval állna rajthoz. Ez a folyamat vezetett a tárgyalások megszakadásához.

Kőbányán a polgármesterjelölt, a volt MSZP-s Élő Norbert személyét nem tudják elfogadni a szocialisták.
Ő 2010-ben XII. kerületi frakcióvezetőként indult el MSZP-s polgármesterjelöltként a X. kerületben, és veszített. Miután megalakult a DK, átlépett az új pártba. Ezt az MSZP-ben nem bocsátották meg neki. A szocialisták helyette helyi politikust, frakcióvezetőjüket, Somlyódy Csabát indították volna, ám végül itt is vissza kellett lépnie a szocialista jelöltnek.

A Belvárosban ugyancsak feszültséget szült, hogy nem az MSZP-s Steiner Pál, hanem az Együtt–PM-es Juhász Péter lesz a polgármesterjelölt. Különleges helyszín a XI. kerület, ahol az Együtt–PM nem állt be Molnár Gyula (MSZP) polgármester-jelöltsége mögé, azonban nem indítanak saját polgármester- és képviselőjelölteket. Ez azért érdekes, mert Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke az MSZP újbudai szervezetében volt tag, mi­előtt elhagyta volna a szocialistákat.

Az Együtt–PM a XVII. kerületben sem áll rajthoz, itt MSZP–DK-jelöltek indulnak, felsorakozva a volt MSZP-s, most DK-s Gy. Németh Erzsébet, a szocialisták 2006-os főpolgármester-jelöltje mögött. Horváth Csaba, aki hónapokon keresztül volt az MSZP főpolgármester-jelöltje, a XII. kerületben méreti meg magát.

Karácsony Gergely és Bajnai Gordon neve merült fel elsőként főpolgármester-jelöltként a baloldalon. Bajnai saját maga tisztázta,  ha már miniszterelnök nem lehet, más pozícióban nem szeretne dolgozni. Karácsonyról már áprilisban megszellőztették, hogy inkább Zuglóban indulna. Aztán már ő is ezt a forgatókönyvet kezdte erősíteni, miközben az MSZP a tárgyalások során mindvégig el tudta volna fogadni főpolgármester-jelöltnek is. A három párt elképzeléseiben az is megjelent,  ne politikust, hanem civilt indítsanak a posztért, így minimalizálják felelősségüket az esetleges vereségben.

A baloldali főpolgármester-kereső castingon végül Falus Ferenc győzött, akinek nevére egy MSZP-s forrásunk első reakciójában azt mondta, időt kér a nyilatkozatra, hogy először „kigooglizza”, kiről is van szó.



Házmesterség, Kreml a budai Várnegyedben


Falus Ferenc, a baloldal közös főpolgármester-jelöltje beiktatása után már meg is kezdte a kampányt. A Népszavának adott mélyinterjúban kapott mindenki az egykori tiszti főorvostól, akinek köze van a jobboldalhoz. Falus a budapestieknek üzenve –Tarlós Istvánra célozva – azt mondta, „Budapestnek nem egy házmesterre van szüksége”. Orbán Viktor sem maradt ki a jóból, ő Falus szerint „egy új Kremlt épít a budai Várnegyedbe”, a Szabadság téren nemrég felállított emlékmű sorsát is elrendezte, úgy fogalmazott: „A diktatórikusan felállított szobrok előbb-utóbb a szoborparkba kerülnek.”

Amúgy az „összefogás pártjai” saját magukon is sebet ejtettek a hétvégén. Borszéki Gyula, az MSZP XIII. kerületi elnöke sajtótájékoztatóján jelentette ki, hogy a Demokratikus Koalíció és az Együtt-PM a kerületben politikai játszmának, nem pedig együttműködési kísérletnek tekintette a tárgyalásokat. A DK szóvivője, Gréczy Zsolt gyorsan replikázott, az MSZP elfogadhatatlan feltételeiről beszélt, s bejelentette, a XIII. kerületében a Demokratikus Koalíció, az Együtt-Párbeszéd Magyarországért és a Modern Magyarországért Mozgalom (Bokros Lajos pártja) közös listán indul.

Karácsony Gergely sem tétlenkedett Zuglóban, szintén sajtótájékoztatón jelentette ki, hogy végleg le kell zárnia „a fideszes Papcsák-korszakot”, holott Papcsák nem is indul a választáson. Apró malőrként a tájékoztató végén Várnai László, a CivilZugló Egyesület elnöke lépett a politikusokhoz, egy kerületi térképet próbált átadni nekik segítve tájékozódásukat, nehogy eltévedjenek, mivel Karácsony Gergely és Tóth Csaba sem a kerületben, hanem Budán él.

A XVI. kerületben mindenki mindenkivel összefogott a „gyermekek jövőjét is veszélyeztető” Fidesszel szemben. Vajda Zoltán, az Együtt-PM polgármester-jelöltje meg is jegyezte szombaton a bejelentéskor, „kiemelt hálával tartoznak a Fidesznek”, mert ha nincs ez a „pökhendi, öntelt” stílusa, akkor „mi ilyen szépen biztosan nem jöttünk volna össze” – tette hozzá.
(BK)