Belföld

Hiányosságok, rendszerszintű hibák

több felsőoktatási intézmény gazdálkodása is szabálytalan az ÁSZ szerint

Újabb két felsőoktatási intézmény, a Károly Róbert Főiskola és a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) 2009 és 2012 közötti gazdálkodásáról szóló jelentését tette közzé az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

A számvevők hiányosságokat tártak fel a gyöngyösi főiskola pénzügyi gazdálkodásában, és rendszerszintű hibákat találtak a gazdálkodási jogkörök kulcskontrolljainál. A belső ellenőr függetlensége 2009 és 2011 között nem volt biztosított, a belső ellenőrzéseken nem tárták fel a pénzügyi és vagyongazdálkodási szabálytalanságokat. A főiskola teljes kiadási főösszege a vizsgált időszakban 15,7 milliárd forintot tett ki, amelyből összesen hétmilliárd forint volt a költségvetési támogatás. Bár az éves támogatás négy esztendő alatt több mint a harmadával csökkent – a hallgatói létszám eközben 11 500-ról nyolcezerre zsugorodott –, a pénzeszközök, a követelésállományok és az értékpapírok fedezetet nyújtottak a kötelezettségek teljesítésére.

Az MKE növekvő hallgatói létszám mellett, csökkenő költségvetési támogatás és a romló pénzügyi pozíció ellenére folyamatosan megőrizte fizetőképességét. Teljes kiadási főösszege a vizsgált időszakban 6,6 milliárd forint volt, amelyből 5,4 milliárd forintot biztosított az állam. Az ÁSZ hiányosságokat tárt fel az egyetem pénzügyi gazdálkodásában: a kiadási és bevételi előirányzatok felhasználása, beszedése során számos területen nem tartották be a jogszabályi előírásokat.
A megbízási díjak elszámolása, a működési és felhalmozási bevételek beszedése pedig szabálytalan volt.

A valamennyi állami és egyházi felsőoktatási intézményt ellenőrző szervezet eddig a Szolnoki Főiskoláról és a Pannon Egyetemről szóló jelentését hozta nyilvánosságra. Warvasovszky Tihamér ÁSZ-alelnök az első tapasztalatokról azt mondta, több intézmény pénzügyi egyensúlya is megingott. w



A költségtérítéses diákokért aggódik a DK
Elfogadhatatlan a Demokratikus Koalíciónak, hogy pénzügyileg működésképtelenné teszik a felsőoktatási intézményeket – mondta Arató Gergely, a Gyurcsány-párt országos tanácsának elnöke. Aggasztónak nevezte, hogy kevesebb lett a költségtérítéses diák. Szerinte akik nem jutottak be államilag támogatott helyekre, azok közül sokan külföldön tanulnak tovább. „Becslésekre” hivatkozva az ő számukat mintegy tízezerre tette. Arató azt mondta, a kormány az intézményekre hárítaná a felelősséget, „politikai komisszárokat” kinevezve az élükre. Palkovics László felsőoktatási államtitkár a lapunkban ismertetett Kormányzati Ellenőrzési Hivatal átvilágítására és az ÁSZ-jelentésekre hivatkozva azt mondta, indokolt a kancellári rendszer bevezetése, mert az intézmények eltérően értelmeznek jogszabályokat, belső folyamatokat.