Belföld

Hiába érvelnek Botka László összeférhetetlensége mellett

A szocialista polgármesterrel szembeni közbizalmat Szabó Bálint szerint megingatja, hogy a VIP-parkolóbérleti botrányként elhíresült ügyben újabb nyomozást rendeltek el

Az MSZP és a DK között az egyéni országgyűlési képviselőjelölti helyekről zajló alkudozásnak is szerepe lehetett abban, hogy a szegedi önkormányzat illetékes bizottsága elutasította a Botka László összeférhetetlenségének megállapítására vonatkozó kezdeményezést – mondta lapunknak az eljárást elindító Szabó Bálint, a Szeviép-ügy károsultjait képviselő Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője.

Nem látta igazolva Botka László összeférhetetlenségét a Szegedi Önkormányzat jogi, ügyrendi és közbiztonsági bizottsága, ezért nem tesz javaslatot a közgyűlésnek, hogy döntést hozzon az ügyben – áll a testület határozatában, amelyet az eljárást kezdeményező Szabó Bálint juttatott el lapunknak. A Szeviép-ügy károsultjait képviselő Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője november 6-án kezdeményezett összeférhetetlenségi eljárást Botka László szegedi MSZP-s polgármesterrel szemben. Szerinte ugyanis a szocialista városvezető feladatainak ellátásához szükséges közbizalmat megingatja, ezáltal összeférhetetlenséget okoz a tény, hogy a VIP-parkolóbérleti botrányként elhíresült ügyben nyomozást rendeltek el vezető beosztású személy által a kötelességét megszegve elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt. Az indoklás részletezi: az ügyben azért történt feljelentés, mert a Botka által összehívott vezetői értekezleteken „százas nagyságrendben osztogattak jogszabályi felhatalmazás nélkül korlátlan ingyenes parkolóbérleteket” többek közt Botka feleségének és titkárnőjének, valamint több megyei és városi vezető tisztséget betöltő személynek. Az ügyben a vádlottak padján ül Botka helyettese, kabinetfőnöke és a címzetes főjegyző, de az újabb nyomozás indításamiatt felmerül Botka László büntetőjogi felelőssége is.

Szabó Bálint lapunknak elmondta, a jogi bizottság zárt ülésen, az ő meghallgatása nélkül döntött úgy, nem látja igazoltnak Botka összeférhetetlenségét, és nem javasolja a közgyűlésnek annak tárgyalását. Ezért panasszal fordul a testület elnökéhez, és törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez a megyei kormányhivatalnál. Felidézte, tavaly szintén összeférhetetlenségi eljárást kezdeményezett az azóta a parkolási ügyben megvádolt Solymos László MSZP-s alpolgármesterrel szemben. Akkor a jogi bizottság szintén nem látta igazoltnak az összeférhetetlenséget, de a közgyűlés később tárgyalt róla, bár szintén elutasította azt. Szabó Bálint értesülése szerint a parkolási ügyben szintén megvádolt főjegyző az említett zárt ülésen amellett érvelt, hogy a közgyűlésnek nem kellene tárgyalnia az összeférhetetlenségi eljárásról.

Szabó Bálint úgy véli, a bizottság döntésében szerepet játszhatott, hogy az MSZP és a Demokratikus Koalíció között a 2018-as választásokat megelőzően alkudozás zajlik az egyéni országgyűlési képviselői helyek elosztásáról. Úgy tudja, a DK Binszki Józsefet, az összeférhetetlenségi eljárást elutasító bizottság elnökét tervezi indítani Szeged 1-es számú választókörzetében, amelynek képviselője jelenleg az MSZP-s Szabó Sándor, aki Botka jelöltje.

Az ügyről megkérdeztük Nógrádi Tibort, a Fidesz szegedi elnökét is, aki azt mondta, tekintve, hogy Szeged közéletében számos ügy nem etikusan, a törvényeknek megfelelően zajlik, nem lepődött meg a bizottság döntésén. Azt valószínűsíti, ha a közgyűlés egyáltalán foglalkozik Botka László ügyével, azt leghamarabb a december 15-én esedékes rendes ülésén teszi majd, a baloldali többségnél ugyanis nincs meg a szándék, a jobboldali képviselők pedig kevesen vannak egy rendkívüli ülés összehívásához.