Belföld

Hende: béke kell Európának és a világnak!

Megemlékezés a katyini mártírok emlékművénél

Béke kell Európának és a világnak! - jelentette ki Hende Csaba honvédelmi miniszter a lengyel menekültek Magyarországra érkezésének 75. évfordulója alkalmából a katyni mártírok III. kerületi emlékművénél tartott megemlékezésen, ahol lengyel és magyar katonai tiszteletadás mellett tartottak koszorúzást.

Hende Katyin lead
Hende Csaba mond beszédet a katyini mártírok óbudai emlékművénél   fotó: MTI

Az ünnepségen részt vett mások mellett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, III. kerületi képviselő, Bús Balázs (Fidesz-KDNP), Óbuda-Békásmegyer polgármestere, Jan Kurdzialek ezredes, a Lengyel Köztársaság katonai és légügyi attaséja, valamint Piros Ottó, a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka

Hende Csaba azt mondta: Katyn a múlt. Lengyelország és Magyarország, Közép-Európa közös múltja. Múlt, amit egy nagyhatalmi játszma idézett elő: Hitler és Sztálin, Molotov és Ribbentrop paktuma. "Zsarnokoké", akik életüket határok tologatásával, háborúk kirobbantásával, a hatalom megszerzésével és a létező legkegyetlenebb diktatúrák kiépítésével töltötték. Zsarnokoké, akik végigtapostak Közép-Európán, emberek életén, jogain és szabadságán - mondta a tárcavezető.

Kiemelte: a történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy nem lehet szabad Magyarország, ha nem szabad Lengyelország. Nem lehet szabad sem Lengyelország, sem Magyarország, ha nem szabad Közép-Európa. Nem lehet boldog Közép-Európa, ha a szomszédban egy nagyhatalmi játszma nyomán háború dúl - fogalmazott.

Roman Kowalski budapesti lengyel nagykövet azt mondta: szeptember 17-e a lengyel történelem tragikus évfordulója. "Nem feledjük, hogy már a szovjet agresszió másnapján megnyíltak a magyar határok lengyel menekültek tízezrei előtt" - fogalmazott. A Lengyelország ellen 1939. szeptember 17-én indított szovjet agresszió máig hatóan nyomta rá bélyegét a lengyelek gondolkodására. Meghatározza a jó szomszédi viszonyról alkotott nézeteiket, s azt, ahogy európai uniós és NATO -tagságukat értékelik - hangsúlyozta.

Hozzátette: a II. világháború eseményei nagy erővel hívják fel a figyelmet arra, hová vezet a politikai fanatizmus, az elnyomó rendszerek működésébe való beleegyezés, az ideológiák és érdekek szolgálatában álló diktatúra, a xenofóbia, gyűlölet és nacionalizmus. A lengyel nagykövet - utalva az ukrajnai helyzetre - riasztó párhuzamnak nevezte a közvetlen közelünk zajló eseményeket. Roman Kowalski kiemelte: az emlékezés és az emlékeztetés kötelességünk. Minden tőlünk telhetőt meg kell tenni, hogy ilyesmi soha ne történjen meg ismét.