Belföld
Handó Tünde: A bírósági rendszer az egyik legsikeresebb államszervezeti ágazat
Az OBH elnöke a parlamentben ismertette éves beszámolóját
Handó Tünde hangsúlyozta: miközben 2011 és 2015 között a bírák és igazságügyi alkalmazottak száma szinte azonos maradt - 2015-ben is 11 ezer fő, ebből 2900 bíró teljesített szolgálatot - addig a bíróságokra érkező ügyek száma több mint negyedével emelkedett. Most már csaknem másfél millió ügy érkezik évente, de kiváló eredmény, hogy mégis több ügyet sikerül befejezni minden évben, mint amennyi érkezik, csökken ügyhátralék és gyorsabb az ügyintézés - tette hozzá.
Szerinte a magyar igazságszolgáltatás európai összehasonlításban is az élvonalba tartozik, hiszen az Európai Bizottság által évente közzétett igazságügyi eredménytáblán 2015-ben és 2016-ban is előkelő helyen szerepel. "A bírósági rendszer az egyik legsikeresebb államszervezeti ágazat, évről évre kézzelfoghatóan, mérhető adatokkal alátámasztottan, jobbak, javulnak az eredményeink" - fogalmazott.
Kevesebb gyakorlattal bírókat is vezetővé lehet tenni
Handó Tünde az országggyűlési a vitára úgy reagált: megtalálja az alkalmat, hogy minden kérdésre választ adjon, azok egy része ugyanakkor a 250 oldalas beszámolóban szerepel. A pályázati rendszerről, a vezetők kiválasztásáról szólva elmondta: valóban nyolc eredménytelen pályázat volt 2015-ben. Egynél nem is volt jelentkező, négynél a véleményező bírói testület nem támogatta a jelölteket.
Ismertetése szerint azért választhatnak kevesebb bírói gyakorlattal rendelkezőket vezetővé a szervezetben, mert ilyen pozícióban másféle kompetenciák kellenek most, mint öt-tíz évvel ezelőtt. Szükség van olyan vezetőkre, akik "kis menedzserként" tudják megoldani a rendszer működtetését - szögezte le. Ugyanakkor kiállt amellett, hogy az adminisztrációs terheket csökkenteni kell. Megjegyezte: ehhez olyan informatikai háttérre lenne szükség, amely lehetővé teszi, hogy egy adatot csak egyszer kelljen rögzíteni, de mint mondta, ebbe az irányba haladnak.
Két éve folyamatos egyeztetésben vannak az igazságügyi tárcával azzal kapcsolatban, hogy a joggyakorlati időt nagyobb arányban ismerjék el. Nyitottá kívánják tenni a pályát - fűzte hozzá - szükségesnek ítélve, hogy például a Kúriára ne csak "kivételezettek" kerüljenek be.
A bírói létszámról szólva közölte: az ötmilliós Dániában 350 bíró dolgozik, míg Magyarországon háromezer. A kórházban sem a professzor adja be az összes injekciót - jegyezte meg -, a bíróknak szerinte a nagy felkészültséget igénylő munkát kell végezniük, de munkájukat segíthetik mások. Támogatná az albírói funkció létrehozását, ezzel kapcsolatban azonban alaptörvényi változtatásra lenne szükség. Handó Tünde azt kérte a képviselőktől és a tárcától: bízzanak bennük, és vegyék komolyan kéréseiket.