Belföld
„Hamisak a baloldal menekültügyi vádjai”
Hétértékelő. Fodor Csaba: Hazánk és az egész schengeni övezet védelme a tét
Nemrég az amerikai Newsweek magazin számolt be arról, hogy 2014-ben összesen több mint százhetvenezer illegális bevándorló érkezett Olaszországba. Ez az Európai Unió történetében a legmagasabb, egy adott országba irányuló éves beáramlás – mondta Fodor Csaba. A Nézőpont Intézet ügyvezetője szerint a bevándorlók elsöprő többsége Líbiából indult útnak, ahol az állami intézményrendszer szétesése lehetővé tette az embercsempész bűnszervezetek számának drámai növekedését.
Idén január és május között több mint negyvenhétezer illegális határátlépés történt a közép-mediterrán útvonalon, amely a harmadik legtöbb a nyugat-balkáni (Magyarországra vezető) és a kelet-mediterrán (Görögországra vezető) útvonal után. Ugyancsak fontosnak tartotta megjegyezni, hogy idén a menedékkérők több mint fele Németországban vagy Magyarországon kért menekültstátust, lakosságarányosan pedig hazánkba érkezik a legtöbb menekült.
„Ennek ellenére a magyar baloldal – rendkívül masszív médiatámogatással – egyfelől tagadja a probléma létezését, másrészt tudatosan összemossa a migráció kapcsán alkalmazott fogalmakat, ezáltal továbbra is – hamisan – idegenellenességgel vádolva a kormányt” – hangsúlyozta Fodor Csaba. Pedig a szerb–magyar határra tervezett kerítés nem „vasfüggönyt” emelne az elmúlt időszakban rendkívül jó kapcsolatokat ápoló két ország közé. „Még csak nem is az a célja, hogy a nem biztonságos országokból érkező legálisan, jóhiszeműen politikai menekültstátust kérelmezőket, vagy épp a törvényesen munkát vállalni szándékozó harmadik országbeli külföldieket eltántorítsa. A kerítés a jórészt embercsempész bűnszervezetek által szervezett, tömeges illegális határátlépésnek kíván gátat szabni, nemcsak a magyar állam, hanem az egész schengeni övezet védelme érdekében” – fejtette ki.
Feltette a kérdést, mégis mit szólnának a kétkedők, ha az illegális bevándorlók – most még – jórészt nyugati célországai tennének drasztikus lépéseket. „Például, ha a tarthatatlan probléma kezelésére egyre fogékonyabb Ausztria úgy döntene, visszaállítja a határellenőrzést, vagy ha más országok az érvényes egyezmények alapján visszatoloncolnák hozzánk az először hazánkban regisztrált megélhetési bevándorlókat?” – utalt Fodor Csaba a nyugati államokban mostanában felmerült megoldásokra.