Belföld

„Ha a szocialistákon múlik, már egészségügyi dolgozó sem lenne”

A Fidesz reakciója Korózs Lajos (MSZP) nyilatkozatára

Ha a szocialistákon múlik, már egészségügyi dolgozó se lenne, mert kormányzásuk alatt hatezer orvost és ápolót tettek az utcára és üldöztek el a pályáról és az országból - írta a Fridesz-frakció Kórozs Lajos MSZP-s politikusnak címezve.

Aki maradt, azt is megalázóan alacsony fizetésért dolgoztatták és elvettek tőlük egyhavi bért. A Fidesz-KDNP kormányzása óta átfogó béremelés indult az egészségügyben, az ágazati szakdolgozók bére 2016 és 2019 között átlagosan 65 százalékkal emelkedik.

Egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ végzettségű ápoló átlagkeresete 2010-ben 172 ezer forint volt, most 343 ezer forint. Ugyanennyi munkaviszonnyal középfokú szakmai végzettség esetén 148 ezer forintról 261 ezer forintra, felsőfokú végzettségnél 223 ezer forintról 421 ezer forintra emelkedett az átlagkeresete.

A mentők bére ennél is nagyobb mértékben, a szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek bére pedig 207 ezer forinttal nőtt. Az a célunk, hogy a kiszámítható béremelés ezután is folytatódjon az egészségügyben, és a dolgozók anyagi megbecsülése mellett a munkafeltételeik is javuljanak a kórház- és rendelőfejlesztéseknek köszönhetően- áll a reakcióban.

MSZP: a román egészségügyi dolgozók jobban keresnek magyar társaiknál
Romániában háromszor, négyszer többet keresnek az egészségügyi dolgozók magyar társaiknál - közölte Korózs Lajos, az MSZP országgyűlési képviselője szombaton Budapesten sajtótájékoztatón. "Van egy bizonyos anyag, amelyből nem lehet várat építeni" - fogalmazott az ellenzéki politikus, aki szerint a "propagandagépezet" a napokban azt a szöveget adta a fideszes politikusok szájába, hogy Magyarországon európai színvonalú egészségügy van. Hozzátette: ennek ellentmond, hogy két év alatt már negyven magyar orvos vállalt munkát Romániában, továbbá az egészségügyben tömegesek felmondások és szinte minden héten bezár egy sürgősségi osztály. Kifejtette, egy bokaprotézisre hat évet, egy térdprotézisre négy évet, egy szívműtétre pedig két évet kell várni. Korózs Lajos kiemelte, az egészségügy rendbetételéhez hiteles vezetőre és programra lenne szükség, továbbá egy olyan apparátusra, amely - a tervezett elbocsátások után - végre is tudja hajtani a helyes elképzeléseket.