Belföld

Gulyás Gergely: Végrehajthatatlan a kötelező kvótákra vonatkozó döntés

A Jobbik ügydöntő népszavazást szeretne a bevándorláspolitikáról+VIDEÓ

Gulyás Gergely szerint életidegen és végrehajthatatlan a kötelező betelepítési kvótákról szóló európai uniós döntés. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közös felhívásban kéri az erdélyi magyarok csatlakozását a bevándorlási kvóták elleni Fidesz-petícióhoz. Tőkés László, az EMNP elnöke szerint a határon túlon több százezren is aláírnák a petíciót.

Objektum doboz

A Fidesz frakcióvezető-helyettese az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában úgy fogalmazott: "az, amit az Európai Unió ebben a kérdésben jelen pillanatban csinál, az életidegen és végrehajthatatlan".
Mint kifejtette, a végrehajtással kapcsolatban aggályok merülnek fel, hiszen az unióban a belső határok helyreállítását senki nem kívánja, ezért semmi nem akadályozná meg a kelet-közép-európai térségbe telepítendő menekülteket abban, hogy szabadon válasszanak egy másik nyugati országot, ahol pár napos feketemunkával jobban járnának, mint ha itt igénybe vennék a szociális juttatásokat.

Erdélyben is gyűjtenek
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közös felhívásban kéri az erdélyi magyarok csatlakozását a bevándorlási kvóták elleni Fidesz-petícióhoz - jelentette be Tőkés László EMNT-elnök és Szilágyi Zsolt EMNP-elnök egy hétfői nagyváradi sajtótájékoztatón.
Tőkés László emlékeztetett arra, hogy a Fidesz petíciójának az a címe: Védjük meg az országot. "Azt mondom, védjük meg a nemzetet, védjük meg értékeinket, védjük meg Romániát, és csatlakozzunk ehhez a felhíváshoz. Azt hiszem, hogy a demokratikus EU csak a demokratikus közakaratból ért. Nagy szakadék van a politikai osztály és a polgári társadalom között. Ezt a szakadékot be kell tömni, át kell hidalni" - magyarázta Tőkés László, aki elmondta: az aláírásgyűjtés technikai részleteiről ezután döntenek, később közlik, hogy miként írhatják alá a Fidesz-petíciót az erdélyi magyarok.Tőkés László szerint szerint az erdélyi magyarok döntő része egyetért azzal, hogy a Brüsszel által „ránk erőltetett kvótarendszer megbukott”, az nem kezeli, hanem tetőzi a migránskrízist. Éppen ezért véli úgy az EMNP elnöke, hogy több százezer határon túli magyar állampolgár írná alá a Fidesz petícióját.

A Fidesz törvényjavaslatot nyújtott be pénteken a parlamentnek a kötelező betelepítési kvóta ellen - emlékeztetett Gulyás Gergely megjegyezve: "minden szinten küzdünk minden olyan (...) döntés ellen, amely arra kötelezné Magyarországot, hogy migránsokat, bevándorlókat telepítsenek ide".
Kijelentette, egy közös európai megoldás hatékony lenne, a Fidesz is ezt támogatja: a schengeni egyezmény betartása, a külső határok védelme.
Gulyás Gergely a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta, a pénteken benyújtott törvényjavaslat arra kötelezné a kormányt, hogy forduljon az Európai Unió Bíróságához, és kérje a letelepítésről szóló uniós jogszabály megsemmisítését.

MSZP: Az általános érvényű kvótára nem, az átmenetire igen 

Az MSZP nem támogatja azt a Juncker-féle javaslatot, amely általános érvényűen, kötelezően vezetné be a befogadandó menedékkérők kvótáját, az átmeneti elhelyezést, vagyis a menekültek áttelepítését lehetővé tevő kvótarendszert viszont igen - mondta Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Molnár Zsolt a rádióműsorban közölte: a Juncker-féle javaslatot, amely általános érvényűen vezetné be a kvótát, nem támogatja az MSZP, Hozzátette: nem lehet azt mondani, hogy mindenki, aki "menekült kíván lenni", automatikusan bekerülne egy elosztási rendszerbe, és a tagállamoknak be kellene őket fogadniuk.
Az ellenzéki politikus szerint a "megbukott" dublini rendszer alapján körülbelül 150-170 ezer ember "visszatoloncolásának rémképe fenyegeti az országot". Ezt a kérdést oldaná meg az az átmeneti elhelyezés, amely alapján a menekültrendszerbe már bekerültek, körülbelül 160 ezer embert osztanának szét, alapvetően Görögországból és Olaszországból - közölte.
Molnár Zsolt elmondta, az elosztás alapvetően az országok teherbíró képessége és lakosságszáma alapján történne. Magyarország esetében ez két év alatt 2000 ember befogadását jelentené - jegyezte meg.
Azt mondta, a két kvóta között óriási különbség van, amelyet egybemosnak a kormánypártok.

Fidesz: A magyar baloldal is bevándorlókat akar betelepíteni
Nemcsak Brüsszel, hanem a magyar baloldal is bevándorlókat akar betelepíteni - így reagált a Fidesz-frakció az illegális bevándorlással kapcsolatos hétfői DK-s és MSZP-s nyilatkozatra.
A Fidesz-frakció az MTI-nek küldött reagálásában mindezt úgy értékelte: a baloldal egyértelművé tette, hogy kész támogatni az EU-s betelepítési programot, ami "egy szegednyi bevándorló betelepítését jelentené Magyarországra".
A kormánypárt felháborítónak tartja, hogy "ugyanazok, akik 2004-ben gyűlöletkampányt folytattak a külhoni magyarok ellen, most a bevándorlók betelepítéséért akarnak aláírást gyűjteni".
Közleményükben azt is írták: a bevándorlók döntő része nem átmeneti időre, hanem véglegesen, a jobb megélhetésért jött Európába. A szocialisták javaslata ezért szerintük nem más, mint "hazug megágyazása a betelepítésnek".
"Az országot meg kell védeni, mert nemcsak Brüsszel, hanem a magyar baloldal is bevándorlókat akar betelepíteni" - hangsúlyozta a Fidesz-frakció.

Jobbik: Ügydöntő népszavazás döntsön a bevándorláspolitikáról! 
A Jobbik szerint ügydöntő népszavazás keretében kell megkérdezni az embereket arról: támogatják-e a bevándorlók letelepítését. Az ellenzéki párt ennek érdekében alaptörvény-módosítást terjeszt a Ház elé.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján kifejtette: kezdeményezésük az alaptörvénybe foglalná, hogy az ország bevándorláspolitikájáról ügydöntő népszavazáson is döntés hozható. Erre - mondta - azért van szükség, mert nemzetközi szerződések és uniós döntések miatt jogi aggályok merülhetnek fel a népszavazás lehetőségével kapcsolatban.
Szerinte egy népszavazás eredményével a birtokában a kormány is hatékonyabban tárgyalhat Brüsszelben és érhet el tisztességes feltételeket az ország számára.
Z. Kárpát Dániel szólt arról is: a kormánypártok aláírásgyűjtését a bevándorlási kvóták elutasításával kapcsolatban pártja továbbra is támogatja - összekapcsolva egy korrupcióellenes kezdeményezéssel -, de azt csupán "fájdalomcsillapító intézkedésnek" tartja.

Az uniós menekültkvóták támogatására indít aláírásgyűjtést a DK
A Demokratikus Koalíció aláírásgyűjtést indít az Európai Unió által javasolt menekültkvóták támogatása mellett - közölte a párt ügyvezető alelnöke hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.
Molnár Csaba azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök a kvóta elutasításával kisebbségben van, mert a magyar mellett csak a szlovák kormány megy szembe az erről szóló uniós döntéssel. Egyúttal utalt arra, a korábban általa is ismertetett, az Eurobarometer által készített őszi felmérésre, amely szerint a magyarországi megkérdezettek 74 százaléka egyetértett azzal, hogy "a menekültek elosztásáról uniós szinten kell dönteni, kötelező uniós kvóták alapján".
Petíciójuk során ők is ehhez kérnek támogatást - közölte Molnár Csaba. Az EP-képviselő kijelentette: a kvótarendszer elutasítása azt eredményezheti, hogy több százezer menekültet toloncolnak vissza, míg elfogadása esetén csak néhány ezer embert kell befogadni.