Belföld

Gallóné nem biztatna senkit a vadsztrájkra

Pedagógusok szakszervezete: a kormány szándéka megvan a változtatásra, van pozitív elmozdulás, de az irány korántsem mindegy

Hiába javasolta Pukli Istvánnak, hogy inkább délután tartsák a tiltakozó akciót – mondta tegnap Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, aki jogszabályi garanciákat vár arra, hogy a kormány be is tartja majd ígéreteit.

gallo-istvanne-pdsz
A PSZ a megegyezésben érdekelt Galló Istvánné (középen) szerint (Fotó: Csudai Sándor)

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) visszavonja azt a kezdeményezését, hogy a tanárok március 30-án délután 4 óra után fejezzék ki véleményüket a köznevelés helyzetéről – jelentette be Galló Istvánné, a PSZ elnöke tegnap, sajtótájékoztatón. Lépésüket az MTI tudósítása szerint azzal indokolta, hogy nem akarják megosztani a pedagógusokat, hiszen a Tanítanék Mozgalom aznap 8-tól 9 óráig hirdet akciót. Gallóné megismételte korábbi kijelentését: a szakszervezet olyan polgári engedetlenségre, amelynek jogkövetkezménye lehet, nem biztathatja a pedagógusokat, minden munkavállaló egyéni döntése, hogy részt vesz-e benne. Kérdésre válaszolva közölte, ha egy pedagógus nem tart meg egy órát, annak lehet végső esetben olyan következménye, hogy felmondanak neki. Beszámolt hétfői egyeztetésükről Pukli Istvánnal, a Tanítanék Mozgalom egyik vezéralakjával, aki nem fogadta el a délután 4 óra utáni akcióra vonatkozó javaslatukat.

A kormánnyal való tárgyalásról azt mondta, záros határidőn belül lezárják, vagy így, vagy úgy. Abban érdekeltek, hogy szülessen megállapodás, de csak olyat tudnak elfogadni, amely a pedagógusok és a gyerekek érdekét szolgálja. Hozzáfűzte, a huszonöt pontos követelésről folytatott egyeztetésen szó volt a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megszüntetéséről is, nem tudják, „miért szaladtak előre”, de a bejelentés nagyon jól hangzott – fogalmazott. Azonban szerinte nem egy Klik lesz, hanem nagyon sok kis Klik, hiszen az állami fenntartás nem szűnik meg. Továbbra sem látják az intézmények szervezeti és szakmai önállóságának biztosítását, a várható jogosítványokat. A munkaviszony létesítését és megszüntetését kivéve a munkáltatói és gazdálkodási jogukat az intézmények a tervek szerint visszakaphatják. Ugyanakkor a fenntartótól továbbra sem válik el az intézmény, ami a működtetés legnagyobb problémája – jegyezte meg.

Kardinális kérdésnek nevezte a tanulók terhelésének csökkentését, a Nemzeti alaptanterv átdolgozását. Leszögezte, jogszabályokban kell garanciát adni arra, hogy az ígéreteket be is tartják. A pedagógusok munkaterheléséről kijelentette, a kötelező 22 óra visszaállításához ragaszkodnak, de ez kemény csata, mert a kormány nem támogatja. A 32 órás kötelező munkaidőt ugyanakkor valószínűleg megszüntetik majd. Úgy értékelt, van pozitív elmozdulás, a kormány szándéka megvan a változtatásra, de az irány nem mindegy. Jelezte: nagyon türelmetlenek a pedagógusok, sokan úgy érzik, a kormány időt húz.

Mint megírtuk, Palkovics László oktatási államtitkár bejelentette, jelenlegi formájában megszűnik a Klik. A köznevelési kerekasztal szereplői azonban egyetértettek abban, hogy az állami fenntartás „alapvetés”. Az új fenntartó központi részének inkább stratégiai és kevésbé operatív szerepe lenne, a döntéseket és az erőforrásokat decentralizálnák a területi szervekhez. A jövő évi költségvetés tervezésébe pedig már bevonják az intézményvezetőket.