Belföld
Fundamentalista mozgalmár a röszkei lázongás hangadója
Előzetes letartóztatásba helyezték Ahmed H.-t
A Szegedi Járásbíróság nem jogerősen egy hónapra elrendelte annak a 39 éves szír férfinak az előzetes letartóztatását, aki a gyanú szerint a röszkei közúti határátkelőhelyen kialakult tömegzavargás egyik irányítója volt – tájékoztatta tegnap a Szegedi Törvényszék szóvivője az MTI-t. A szóvivő, Juhászné Prágai Erika közölte: a vádhatóság álláspontja szerint a férfi – az ügyben kihallgatott másik gyanúsítottal – múlt szerdán a röszkei átkelőnél beszédeket tartott, megpróbálta irányítani a rendőrökkel szemben fenyegetően fellépő migránsokat. Miután a tömegzavargás résztvevői kidöntötték az átkelő kapuját, a szír férfi magyar területre lépett. Folytatta az erőszakosan fellépő tömeg irányítását, majd visszatért Szerbiába.
Jóllehet a gyanúsított rendelkezik schengeni vízummal, jogosulatlanul lépett be az ország területére. Ahmed H. éppen Ausztriába indult volna vonattal, amikor szombaton elfogták. A bíróság azért döntött a kényszerintézkedés mellett, mert úgy véli, lehet tartani attól, hogy a Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező, elfogása előtt az országot elhagyni kívánó gyanúsított a hatóságok elől megszökne, vagy elrejtőzne, illetve a tömegzavargás más résztvevőivel összebeszélne, és a bizonyítási eljárás megnehezítésére, meghiúsítására törekedne.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleményében az áll: a nemzetközi rendvédelmi együttműködésből származó információk szerint Ahmed H. a Szövetség a hit terjesztésére elnevezésű fundamentalista iszlám mozgalom tagja. Terrorszervezetek ezt a mozgalmat fedőszervezetként is felhasználják radikálisok célországokba juttatásához. A szír állampolgár ellen tömegzavargás résztvevőjeként elkövetett határzár tiltott átlépésének bűntette megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda. A Cipruson élő, ott munkavállalási engedéllyel rendelkező férfit a Terrorelhárítási Központ fogta el, majd gyanúsítottként hallgatták ki. Ahmed H. elismerte, hogy jelen volt a Röszke 2 határátkelőhelyen kitört tömegzavargásnál, és az államhatárt védő kapu bedöntése után legalább egyszer jogosulatlanul Magyarország területére lépett.
Eközben Beremenden egymás után telnek meg az autóbuszok a Horvátországból érkező migránsokkal. A tizenöt kilométerre lévő Magyarbólyra, onnan pedig vonattal a hegyeshalmi határátkelőhöz viszik őket. A Letenye–Muracsány (Gorican) átkelőn megkezdték a határzár telepítésének előkészítését. Az autópályán és a régi közúti átkelőnél, a Mura folyón átívelő hidakon oldalra állították a mozgatható acélkapukat és a gyors telepítésű drótakadály tekercseit. A Mura mentén zajlik a műszaki felmérés, azt vizsgálják, hol szükséges a drótakadály telepítése, illetve hol jelent természetes akadályt a Mura vonala.
Röviden
Fodor helyre tette Verhofstadtot: „tévesen hivatkozik a törvényre”
- „Tisztelt Elnök Úr, Kedves Guy” – megszólítással nyílt levelet írt Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke Guy Verhofstadtnak, az Európai Parlament liberális frakciója (ALDE) elnökének. „A Magyar Liberális Párt határozottan és folyamatosan bírálja a magyar kormány menekültpolitikáját és különösen annak gyakorlati alkalmazását /…/ a 7. cikkely hatálybaléptetésére mégsem látunk elégséges indokot, és az indoklásban a honvédelmi törvény rendelkezéseire tévesen hivatkozik az ALDE javaslata” – figyelmezteti az ALDE vezetőjét Fodor. Mint folytatja, „a honvédelmi törvény módosítása valóban kiterjeszti a honvédség jogkörét számos tekintetben, de fegyverhasználatra nem jogosítja fel a katonaságot. Ha ezt tenné, vagy ennek veszélye ténylegesen fennállna, akkor mi is támogatnánk az ALDE javaslatát”. Hozzáteszi: „Magyarország a menekültügyben okkal hibáztatható, meg is tesszük nap mint nap, de a méltányosság azt kívánja, hogy elismerjük, egyik érintett ország gyakorlata sem tökéletes, és a hiányzó, késlekedő európai megoldás is részben felelős azért a rossz gyakorlatért, ami Magyarországra is jellemző.”
- Elegendő a honvédség létszáma a határok védelmére – jelentette ki Kósa Lajos, a Fidesz megválasztott frakcióvezetője a Tv2 Mokka című műsorában. Hozzáfűzte, a szerb határon le vannak követve az erőink, ha a horvát határt is meg kell védenünk, akkor már szükség van a katonák segítségére.
- Nem éri meg a menekülthullámmal érkezőkkel feltölteni az európai munkaerőpiacot, ehelyett a kontinens déli államainak állástalan fiataljait kellene helyzetbe hozni – hangsúlyozta az M1 reggeli műsorában a Századvég Alapítvány vezető elemzője. Lánczi Tamás szerint az érkezők nyolcvan-kilencven százaléka csak általános iskolát végzett, ráadásul olyan államokban, ahol – akár az évtizedes polgárháború miatt – nincs is mód megfelelő képzettséget szerezni. Megjegyezte, nyugat-európai példák mutatják, hogy a bevándorlók asszimilációja, társadalmi integrációja „nem túl sikeres”.
- Az elfogott migránsok száma hétfőn 5530 volt a Police.hu adatai szerint. Az ORFK az MTI-vel közölte, Szerbia felől csupán 178-an lépték át illegálisan a határt. A határzárral kapcsolatos bűncselekmények gyanúja miatt szeptember 15-e óta 164 ember ellen indult büntetőeljárás.
- Harminckét újabb migráns bíróság elé állítását kezdeményezte hétfőn a Szegedi Járási Ügyészség határzár tiltott átlépésének bűntette miatt – tájékoztatta tegnap a Csongrád Megyei Főügyészség az MTI-t. Húsz szír, hat török, három koszovói, két afgán és egy bangladesi állampolgár a kerítésen átmászva vagy alatta átbújva, illetve a korábban megrongált határzáron keletkezett réseken jutott be Magyarország területére. A vádlottak a bűncselekmény elkövetését minden esetben elismerték, egy elkövető szabadlábon, míg a többi őrizetben várja a bírósági tárgyalást.
- Harmincegy ítéletet hozott a határzár tiltott átlépése miatt a Szegedi Járásbíróság kedden – tájékoztatta a Szegedi Törvényszék az MTI-t. Tíz vádlottat egy, huszonegyet két évre kiutasított hazánk területéről. Hat ügyben a vádlott és védője részben felmentésért, részben enyhítésért fellebbezett.
- Az LMP szerint a határ menti megyeszékhelyek bíróságainak speciális illetékességgel való felruházásának egyetlen célja a menekültügyi eljárások kiüresítése, amely megfosztja a menedékkérőket alapvető jogaiktól.
- Muszlim segélyszervezet is részt vesz a bevándorlók ellátásában a beremendi határátkelőnél – tudatta az M1. A segélyszervezet képviselői két teherautóval élelmiszereket, ruhákat, cipőket, egészségügyi csomagokat vittek a rászorulóknak.