Belföld

Főiskoláknál is találtak már hibákat

A Számvevők eddig nyolc intézmény 2009 és 2012 közötti gazdálkodását ellenőrizték, mindegyiknél voltak szabálytalanságok

Újabb két felsőoktatási intézményről szóló ellenőrzését hozta nyilvánosságra az Állami Számvevőszék. A számvevők az egri Eszterházy Ká­roly Főiskolánál és a Magyar Táncművészeti Főiskolánál is találtak gazdálkodási hibákat.

diplomaosztas
Ők már végeztek. Az ÁSZ még nem (Fotó: Csudai Sándor)

Lezárta az egri székhelyű Eszterházy Károly Főiskola (EKF) és a Magyar Táncművészeti Főiskola (MTF) 2009 és 2012 közötti gazdálkodásának ellenőrzését az Állami Számvevőszék. A nyilvánosságra hozott jelentés szerint az egri főiskola teljes kiadási főösszege négy év alatt meghaladta a harmincmilliárd forintot, ehhez több mint 16 milliárd forint költségvetési támogatást kapott. Az EKF támogatása négy év alatt csaknem húsz százalékkal csökkent, hallgatói létszáma 8167-ről 7540-re fogyatkozott. Az ÁSZ megállapította, hogy a romló pénzügyi pozíció ellenére a intézmény megőrizte fizetőképességét, likviditása folyamatosan biztosított volt. Hiányosságokat tárt fel ugyanakkor a pénzügyi és vagyongazdálkodásban, továbbá a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése sem felelt meg minden tekintetben a jogszabályi előírásoknak. A személyi juttatások és a dologi kiadások előirányzatainak felhasználása, a működési és felhalmozási bevételek beszedése sem volt szabályszerű, s az EKF a hallgatói költségtérítéseket nem a kincstárnál vezetett számlán kezelte.

Az MTF a vizsgált időszakban több mint 3,5 milliárd forint közpénzből gazdálkodott, kiadásai meghaladták a 4,6 milliárd forintot. A főiskola támogatása mintegy tizenkét százalékkal csökkent ezen időszak alatt, hallgatóinak száma 534 főre emelkedett. Noha az ÁSZ szerint pénzügyi egyensúlya biztosított volt, az intézmény pénzügyi és vagyongazdálkodása összességében nem felelt meg az előírtaknak. A számvevők számos hiá­nyosságot tártak fel a belső kontrollrendszer esetében is. Szabálytalan volt a személyi juttatások, a dologi és felhalmozási kiadások előirányzatainak felhasználása, a megbízási díjak kifizetése, a működési és felhalmozási bevételek beszedése, továbbá a díjtételek, költségtérítések megállapítása.
Mint megírtuk, az ÁSZ valamennyi állami és egyházi egyetem és főiskola gazdálkodását vizsgálja. Eddig nyolc intézmény ellenőrzése zárult le – a számvevők mindnél találtak kisebb-nagyobb szabálytalanságokat.


Ne oktassák ugyanazt négy helyen!
Egyeztetések kezdődnek a soproni székhelyű Nyugat-magyarországi Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem, a veszprémi Pannon Egyetem és a Budapesti Gazdasági Főiskola rektoraival képzéseikről. Palkovics László felsőoktatási államtitkár a Kisalföld megyei napilapnak azt mondta, az intézmények egymástól veszik el a hallgatókat, ha ugyanazt négy helyen oktatják. „Egyetemek átalakítása, karok ide-oda helyezése mindig annak függvénye, hogy a későbbi működőképesség szempontjából a változtatás jobb lesz-e vagy sem” – fogalmazott, hozzátéve, vannak jól és rosszul működő intézmények, és az nem megy, hogy utóbbiak az előbbiek rovására kapnak-e támogatást. Az államtitkár a minap azt is bejelentette, hogy jövő szeptembertől újraindul a felsőoktatás Salgótarjánban. A formálódó felsőoktatási stratégia fontos eleme, hogy „ne maradjanak régiók felsőoktatáshoz való hozzáférés nélkül”.