Belföld
Fidesz: Meg kell védeni az országot a kvótáktól
A petícióhoz való csatlakozással nő a kormány mozgástere és felhatalmazása
A Fidesz kötelező betelepítési kvóta elleni petíciójához való csatlakozással nő a kormány mozgástere és felhatalmazása, amikor küzd az ügy ellen - mondta Halász János. Mint fogalmazott, "jogtalan ügyről van szó, hiszen ránk akarnak kényszeríteni egy olyan dolgot, amit nem akarunk".
Halász János közölte, az aláírásgyűjtést a hétvégén kezdik az ország számos pontján, és elmennek az emberekhez is.
A Jobbik csatlakozik a Fidesz által kezdeményezett, a kötelező bevándorlási kvóták elleni aláírásgyűjtéséhez, de korrupcióellenes kérdésekkel egészítené ki az íveket - jelentette be Vona Gábor. Az ellenzéki pártelnök károsnak, fenntarthatatlannak és igazságtalannak minősítette a kvótarendszert és pártpolitikán felül álló ügyként hivatkozott az elutasítására. A migráció mellett a korrupciótól is félteni kell Magyarországot, ezért az aláírásgyűjtő íveken antikorrupciós javaslataikról is kérdeznék az embereket. Arra kérte Orbán Viktor miniszterelnököt és Kósa Lajost, a Fidesz frakcióvezetőjét, hogy ők is csatlakozzanak a Jobbik javaslataihoz.
Németh: elkerülhetetlen az Egyesült Államok belépése a migráció kezelésébe
Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke szerint elkerülhetetlen, hogy az Egyesült Államok "belelépjen" az európai migrációs válság kezelésébe, és végre megfelelő válaszokat adjon a tágabb Közel-Kelet humanitárius katasztrófákat eredményező súlyos konfliktusaira.
Németh Zsolt a Népszabadságnak adott, csütörtökön megjelent interjújában ugyanakkor azt is mondta, nem mindegy, hogy Amerika ezt a belépést az európai baloldali-liberális felfogás alapján, a magyar származású amerikai üzletember és filantróp, Soros György "kottájából játszva" teszi meg, vagy osztja a kelet-európai országok által képviselt erőteljes biztonságpolitikai megközelítést.
A kormánypárti szakpolitikus úgy vélte, a migrációs válság és a posztkommunizmus lezárása új fejezet nyit Közép-Európa emancipációjában.
A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint a külső határok védelme "magyar brand", és abból nem szabad engedni. A politikus kulcsfontosságúnak nevezte, hogy Európa és a világ pénzügyileg is segítse Törökországot, mert szerinte tarthatatlan, hogy Ankara állja a török földre menekült több mint kétmillió ember ellátása költségeinek 95 százalékát.
Gőgös Zoltán: Európai megoldás hiányában le kell zárni a határokat
Ha nagyon sürgősen nem lesz európai megoldás, ha nem ott oldjuk meg a problémát, ahol keletkezik, akkor tényleg valahogy le kell zárni a külső határokat - mondta Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese a Népszabadságnak, amely ellenzéki politikusokat kérdezett arról, hogy mit gondolnak Hiller Istvánnak, az az Országgyűlés alelnökének keddi, a kerítéssel kapcsolatban tett, vihart kavart nyilatkozatáról. Hiller ugyanis azt mondta: "Nem szeretem, hogy az országunk határán kerítés van, csak már mondjon valaki ennél jobbat".
A többi megkérdezett politikus - Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke, Kerék-Bárczy Szabolcs, a DK elnökségi tagja, Szél Bernadett, az LMP társelnöke, Szent-Iványi István, a Magyar Liberális Párt külpolitikai főtanácsadója és Szabó Tímea, a PM társelnöke - nem osztotta Hiller Istvánnak és Gőgös Zoltánnak a határ lezárásával kapcsolatos álláspontját.
Földi László: Európa védtelen az emberáradattal szemben
Európa védtelen a közel-keleti és az észak-afrikai emberáradattal szemben, miközben a NATO révén részese a világ egyik legerősebb hadseregének - mondta Földi László biztonságpolitikai szakértő az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában.
A szakértő szerint fokozza a problémát, hogy Törökország iszlám országként nem tagja ugyan az Európai Uniónak, viszont a második legnagyobb NATO-hadsereggel rendelkezik, és ha egy iszlám országot ilyen tömeggel integrálnak uniós szinten Európában, az megint komoly kihívást jelent majd. Angela Merkel német kancellár tisztában van azzal, hogy ha Németország lezárja a határait a menekültek elől, akkor a Balkánon háború lesz - mondta Földi László, hozzátéve, szerinte a kancellár pontosan tudja, hogy "már háború van, csak még a fegyverek az asztal alatt vannak". Európában azt kellene megoldani, hogy a fegyverek az asztal alatt maradjanak - mondta.
A szakértő szerint a NATO-nak már nem Európa határainál, hanem Afrika partjainál kellene megállítania a bevándorlási folyamatot, de az Egyesült Államok ebben még nem érdekelt.
Ha továbbra is ellenőrizetlenül árad a tömeg a kontinensre, az Európa halálát fogja jelenteni - vélte. Hozzátette: ha az európai országok nem tudnak közös politikát kialakítani, akkor kerítéseket fognak építeni, és az unió felbomlik, hiszen nem lesz esélye egy közös védekezésnek.
Földi László szerint már nem az unió védelme, hanem Európa védelme a lényeg, amelybe a Balkán országai is beletartoznak.
DK: a választók háromnegyede támogatja az uniós kvótákat
A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor az uniós kvóták elutasítása során a kisebbséget képviseli, mert a magyar választók háromnegyede támogatná azok bevezetését.
Molnár Csaba, a párt ügyvezető alelnöke csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján egy az Eurobarometer által idén ősszel készített, mind a 28 uniós tagállamban elvégzett közvélemény-kutatásra hivatkozott.
Hangsúlyozta, hogy a felmérés reprezentatív, annak során Magyarországon ezer felnőttet kérdeztek meg személyesen.
Az EP-képviselő elmondta, azzal a kérdéssel, hogy "Ön szerint a menedékjogért folyamodókat jobban kellene elosztani a tagállamok között?" a válaszadók 64 százaléka értett teljesen egyet, 31 százalékuk utasította el teljesen és csak öt százalék felelte azt, hogy nem tudja.
Arra a kérdésre pedig, hogy "Ön szerint a menekültek elosztásáról uniós szinten kell-e dönteni kötelező uniós kvóták alapján?" a megkérdezettek 74 százaléka mondta azt, hogy teljesen egyetért, míg a teljesen elutasítók aránya csak 22 százalékos volt.
Molnár Csaba kiemelte, hogy a magyarországi támogatottság a legmagasabb visegrádi országok közül, és a 74 százalék gyakorlatilag teljesen megegyezik az uniós átlaggal, ami 75 százalékos.
Szavai szerint jelenleg két kormány utasítja el a kvóták bevezetését, de amíg a felmérés alapján a szlovák Robert Fico saját népének véleményét képviseli, addig Orbán Viktor szembemegy azzal.
Nincs szükség arra, hogy pártirányított besúgóhálózat szállja meg a magyarországi médiát - felelte a nemzetbiztonsági törvény javasolt módosításával kapcsolatos kérdésre. A politikus hozzátette, ha megvalósul Pintér Sándor belügyminiszter javaslata, akkor az "az utolsó szöget jelenti a magyar sajtószabadság koporsójában".