Belföld

Fidesz: Európa biztonságát is szolgálja a magyar lépés

A műszaki határzár a lehető leggyorsabban megépül

A magyar-szerb határra tervezett műszaki határzár Európa biztonságát is szolgálja - mondta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a parlamenti határozathozatalok után.

Az Országgyűlés hétfőn a menekültügyi eljárások rövidítéséről döntött, emellett a képviselők az államhatárról szóló törvényt is módosították a tervezett határzárral kapcsolatban, közérdekű használati jogot adva a magyar államnak a schengeni külső határokon a határvonaltól számított tízméteres sávon belül.
Gulyás Gergely szerint az Országgyűlés ezzel garantálta annak lehetőségét, hogy a műszaki határzárat a lehető leggyorsabban megépíthessék.
"Ezt fontosnak tartjuk, mert azt látjuk, hogy azok az európai példák (akár Spanyolországban, akár Bulgáriában), amelyek hasonló eszközt alkalmaztak, eredményesek voltak, egyhetedére szorították vissza a bevándorlást" - mondta a fideszes politikus.
Kiemelte, hogy míg a politikai menedékjogot a nemzetközi egyezményeknek megfelelően természetesen biztosítani kell - és Magyarország biztosítani is fogja -, addig a gazdasági bevándorlás nem kívánatos jelenség Európában ilyen mértékben, "az európai népek önazonosság-tudatára komoly veszélyt jelent".
Gulyás Gergely a határozathozatalok közül kitért arra is, hogy az Országgyűlés támogatta a 2024-es nyári olimpia és paralimpia budapesti megrendezésére vonatkozó pályázati szándékot. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a kezdeményező a Magyar Olimpiai Bizottság és a Fővárosi Közgyűlés volt, utóbbiban a kormánypárti képviselők mellett a Jobbik, az MSZP és a PM is támogatta az előterjesztést.
Az információszabadságról szóló törvény módosításával kapcsolatban (amely alapján költségtérítés kérhető a közérdekű adatok kiadásáért) a Fidesz frakcióvezető-helyettese azt mondta: a hétfőn elfogadott jogszabály-módosítás elegendő lehet a visszaélésszerű adatigénylés visszaszorítására.
Gulyás Gergelyt a tájékoztatón kérdezték a görögországi helyzetről is, amelyről úgy nyilatkozott - utalva a vasárnapi népszavazás eredményére -, hogy a görög választók többsége elutasította az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által ajánlott válságkezelést, "mi ezt a magunk részéről megértjük, mert mi is elutasítottuk". Szerinte azonban fontos különbség Görögország és Magyarország között, hogy a 2010-ben megválasztott magyar kormány pénzügyi fegyelmet tudott érvényesíteni.

Együtt: A Fidesz csúcsra járatta "a menekültügyi ámokfutást"
Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint a Fidesz az utóbbi időben "csúcsra járatta" az elmúlt hónapok "menekültügyi ámokfutását", a határra tervezet kerítés pedig embertelen - erről Szelényi Zsuzsanna beszélt hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
A független képviselő azt mondta, a kerítés nem akadályozza meg a menekülőket a bejutásban, a rászorulókat pedig ugyanúgy be kell majd fogadni. A határőrök nem tudják megállapítani, hogy ki a menekült és ki a bevándorló, "ki kell nyitniuk az ajtót" a menedékkérők előtt - jelentette ki.
Az Országgyűlés hétfőn döntött a menekültügyi eljárások lerövidítéséről. A képviselők emellett az államhatárról szóló törvényt is módosították a tervezett határzárral kapcsolatban, közérdekű használati jogot adva a magyar államnak a schengeni külső határokon a határvonaltól számított tízméteres sávon belül.

PM: Alapjogot sért a migrációs törvény módosítása
A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint az ideiglenes biztonsági határzár létesítése, valamint a migrációval összefüggő törvények módosítása alapjogokat sért, ezért a párt arra kéri a köztársaság elnököt, hogy ne írja alá a hétfőn módosított jogszabályt.
Szabó Tímea PM-társelnök hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a menedékkérőktől nem lehet önkényesen elvenni a pénzüket és nem lehet azt mondani, hogy "menjenek el közmunkára, ha nekik úgy tetszik". Ezzel arra utalt, hogy az augusztus 1-jén hatályba lépő törvénycsomag lehetőséget teremt arra is, hogy az elismerését kérő, valamint kijelölt tartózkodási helyen élő harmadik országbeli állampolgár közfoglalkoztatási jogviszonyban munkát végezzen.
A független képviselő a hatékony jogorvoslat hiányáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy a törvény alapján nincs halasztó hatálya a másodfokú döntésnek, ezért ha valakinek első fokon elutasítják a menekültkérelmét, fellebbezése ellenére akár azonnal kitoloncolhatják. Ez sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, és strasbourgi perek ezreit hozza majd magával - vélekedett.
Szabó Tímea közölte azt is, hogy a PM szerint az információszabadságról szóló törvény módosítása szintén alapjogot sért, ezért amiatt is az államfőhöz fordulnak.