Belföld
Fidesz: Az ellenzék nem támogatja az egészségügyi dolgozók béremelését
Több mint kilencvenezer dolgozó kapja meg a napokban emelt bérét
A kormánypárti politikus elmondta: az ápolók, a mentőápolók, a szakorvosok, a mentőorvosok és a szakgyógyszerészek ezekben a napokban kapják meg a decemberi illetményükkel, azt a béremelést, amely egy több évig tartó sorozat részeként az egészségügyi dolgozókat érinti. Hozzátette: az ápolók novemberben 12 százalékos béremelést kaptak, míg a szakorvosok és a szakgyógyszerészek 100 ezer forintos emelésben részesülnek.
LMP: Nem igaz, hogy nem támogatjuk az egészségügyi dolgozók béremelését Puskás Imre hangsúlyozta: ha az ellenzéken múlna, akkor az egészségügyi dolgozók béremelést sem kaphatnának, hiszen az ellenzék sem tavaly, sem idén nem támogatta az egészségügyi dolgozók béremelésére fedezetet nyújtó költségvetést. Több mint kilencvenezer dolgozó kapja meg a napokban az emelt bérét Több mint 90 ezer egészségügyi dolgozó a napokban kapja kézhez a novemberben megemelt bérét - közölte az egészségügyért felelős államtitkár hétfői sajtótájékoztatóján.
Az LMP visszautasítja, hogy nem támogatják az egészségügyi dolgozók béremelését, sőt mint kiemelték: az LMP 100 milliárddal többet költött volna egészségügyi béremelésre 2018-ban, de a kormánypártok leszavazták.
Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt szóvivője közleményben reagált Puskás Imre szavaira. Az LMP szerint a "Fidesz hazudik, amikor azt állítja: ha az ellenzéken múlna, az egészségügyi dolgozók nem kaphatnának béremelést". Az LMP támogatja az egészségügyi dolgozók béremelését, amit azonban a "kormány késve és elnyújtva ad meg a dolgozóknak" - szögezte le Kanász-Nagy Máté, aki szerint az LMP minden évben kiállt amellett, hogy "értelmetlen és káros pénzköltés helyett" a béremelés és a dolgozói szegénység felszámolása legyen a költségvetés első számú prioritása. A 2018-as költségvetéshez beadott módosító javaslatuk is 100 milliárdos pluszforrást biztosított volna egészségügyi béremelésre, de ezt a Fidesz-KDNP leszavazta.
Az LMP-s szóvivő középtávon elérhetőnek nevezte, hogy az idei béreket megduplázzák, s azt írta: a Szél-kormány egy azonnali, 50 százalékos béremelés után négy éven keresztül az országos átlagot meghaladó jövedelem-emelkedést biztosítana az egészségügyi dolgozóknak.
Ónodi-Szűcs Zoltán emlékeztetett, ez a - több lépcsős - béremelés az érdekképviseletekkel korábban indult sztrájktárgyalás eredményeként született tavaly.
Tavaly novemberben a szakdolgozók bére átlagosan 26,5 százalékkal emelkedett, míg az orvosoké bruttó 107 ezer forinttal lett magasabb. A béremelés második ütemében, idén november 1-jével a szakdolgozók 12 százalékkal kaptak magasabb bért, a szakorvosok fizetése pedig bruttó 100 ezer forinttal nőtt. Továbbá a rezidensek is egy bruttó 50 ezer forintos bérnövekménnyel számolhattak - ismertette.